קרקע מזוהמת מונעת בניית עשרות אלפי יחידות דיור

פורסם: 12 בינו׳ 2012, 6:48 על ידי: Sustainability Org

מרבית הזיהומים באזור המרכז נגרמו על ידי גופים ממשלתיים. משרד הביטחון: העברת בסיסי צה"ל לנגב עלולה להתעכב. עלות שיקום הקרקעות מוערכת במיליארדים

מאת צפריר רינת, 11/1/2012
 

זיהום רחב היקף של קרקעות, אשר מרביתו נגרם על ידי גופים ממשלתיים, מעכב את בנייתן של כארבעים אלף יחידות דיור במרכז הארץ - ואף עשוי לעכב באופן משמעותי את העברת בסיסי צה"ל מאזור המרכז לנגב. כך עולה מטענותיהם של שר השיכון והבינוי, אריאל אטיאס, וראש המערך להגנת הסביבה במשרד הביטחון, איתן ארם. לדברי אטיאס, יחידות הדיור שבהן מדובר נמצאות באזורי הביקוש העיקריים לדיור והן חלק משמעותי מהעתודה האפשרית של קרקעות שיפתרו את בעיית הביקוש הרב. על פי הערכות, עלות שיקום הקרקעות הכוללת מוערכת במיליארדי שקלים.

השניים דיברו אתמול בכנס על החוק לשיקום קרקעות מזוהמות שערך בהרצליה המכון לאנרגיה וסביבה הפועל מטעם חברות הדלק והאנרגיה. החוק שמקדם המשרד להגנת הסביבה אושר לפני חצי שנה בקריאה ראשונה בכנסת, ובימים אלה נערכים במשרדי הממשלה דיונים לקראת הכנתו לאישור בקריאה שנייה ושלישית.

החוק קובע כי חובתו של גורם שזיהם את הקרקע לטהר אותה. במקרים שבהם לא ידוע מי הגורם המזהם או שלא ניתן להטיל עליו אחריות יתבצע מימון הטיהור באמצעות קרן מיוחדת שתקבל כספים מהיטלים וקנסות שיגבה המשרד להגנת הסביבה.

רוב הקרקעות המזוהמות היו בעבר בידי גורמים ממשלתיים ובהם התעשייה הצבאית שרבים מאתריה זוהמו באופן חמור. החוק קובע כי ועדה של נציגים מכמה משרדי ממשלה תקבע סדרי עדיפויות לטיפול באתרים אלו והכסף לכך יילקח מתקציב המדינה. המשרד להגנת הסביבה הוסיף לחוק סעיף הקובע שבתוך עשר שנים ישוקמו מחצית מהקרקעות המזוהמות במדינה, שהיקפן מגיע לאלפי דונמים - ובתוך 25 שנים ישוקמו כל הקרקעות. "התועלת של החוק הזה מבחינה בריאותית ושחרור קרקעות לשימושים אחרים תהיה גדולה בהרבה מהעלות שלו", אמר אתמול בכנס השר להגנת הסביבה גלעד ארדן.

אטיאס הזכיר שני אתרים של התעשייה הצבאית כדוגמה לבעייתיות של זיהום קרקע. אחד מהם הוא אתר התעשייה הצבאית ברמת השרון שבו אמורות לקום יותר מעשרים אלף יחידות דיור והשני הוא האתר בגבול תל אביב-גבעתיים שבו אמורות לקום 850 יחידות דיור. "באתר בתל אביב כבר נוקתה הקרקע אך הזיהום התפשט למים ולא מאפשרים לקדם את התוכנית עד שגם בעיה זו תיפתר", ציין אטיאס. הוא קרא לאפשר במסגרת החוק ניקוי בשלבים של קרקע מזוהמת. "צריך להיות מעשיים ולהבין שאי אפשר לנקות מראש שטח מזוהם כמו זה ברמת השרון כי מדובר בעלות של מיליארדי שקלים".

איתן ארם העריך שעלות הטיפול בקרקעות המצויות בבסיסים שאותן זיהם צה"ל תגיע לשני מיליארד שקלים. הוא הביע חשש שחוק שיקום קרקעות יציב מכשולים בפני המהלך של פינוי בסיסי צה"ל מאזור המרכז לנגב - מאחר שהחוק עלול להאריך את הליכי הטיפול בקרקעות בסיסים, שחלקן מזוהמות. המימון של המעבר לנגב אמור להגיע בין השאר משיווק לבנייה של הקרקעות באזור המרכז, הנחשבות למבוקשות במיוחד וערכן גבוה, שבהן נמצאים כיום בסיסי צה"ל.

החוק לשיקום קרקעות נתקל כיום בהתנגדות רבה של התאחדות התעשיינים הטוענת שעלותו תהיה גבוהה ביותר ותטיל מעמסה כספית וביורוקרטית כבדה על מפעלים. גם בקרב משרדי הממשלה יש התנגדויות לחלק ממרכיבי החוק. במשרד האוצר טוענים שיש לבטל את הסעיף הקובע ששיקום מחצית מהקרקע יתבצע בתוך עשור מאחר שעדיין לא ידוע מה יהיו עלויות השיקום ולכן לא ברור עד כמה ניתן יהיה להפריש כסף מתקציב המדינה למטרה זו. בנוסף טוען משרד האוצר שבחוק יש סמכויות נרחבות מדי למשרד להגנת הסביבה שיכול להציב דרישות טיהור קרקע בלי לקחת בחשבון שיקולים כלכליים. באוצר טוענים עוד שיש להקים מנגנון שבו ניתן יהיה לפקח על החלטות המשרד להגנת הסביבה ולאזן אותן עם שיקולים כלכליים. "החוק הזה הוכן באופן מעמיק ולקח בחשבון גם צרכים כלכליים", אמרה בכנס בתגובה מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, אלונה קארו-שפר.

לכתבה בהארץ

Comments