קרינה מעל התקן? יתקבל דיווח אוטומטי

פורסם: 10 בספט׳ 2010, 6:46 על ידי: Sustainability Org

אחרי כמה עיכובים החלה לפעול מערכת הקולטת את עוצמת השידור של 24 אלף אנטנות. המשרד להגנת הסביבה מקבל דיווח במקרה של חריגה

nrg מעריב | 7/9/2010 11:28
באיחור של ארבעה חדשים יצאה בשבוע שעבר לדרך מערכת אוטומטית לבדיקת הקרינה הסלולרית. המערכת, שהייתה אמורה להתחיל לפעול כבר במאי,נתקלה בהתנגדויות מצד חברות הסלולר. לאחר דין ודברים בין הצדדים, שכלל אף איום של המשרד להגנת הסביבה לא לאשר הקמת אנטנות חדשות, הושגה הסכמה שאפשרה את תחילת העבודה על המערכת. כבר בשבוע הראשון להפעלת המערכת התרשמו גורמי האכיפה במשרד להגנת הסביבה מיכולותיה של המערכת והייחודיות שלה באיתור, זיהוי והתראה מפני חריגות קרינה של אנטנות.

אנטנה סלולרית. האח הגדול יקלוט את החריגה
אנטנה סלולרית. האח הגדול יקלוט את החריגה צילום: SXC
עד לפני כמה חודשים, בוצעו הבדיקות באופן ידני פעם בשנה על ידי חברות מוסמכות שמומנו על ידי חברות הסלולר - דבר שהביא לביקורת חריפה מצד הציבור ומצד מבקר המדינה מחשש להטיה בבדיקות כתוצאה מניגוד אינטרסים.  בעקבות הביקורת שינה המשרד להגנת הסביבה את הנוהל לפיו הפעלת המודדים המוסמכים תתבצע על ידי עובדי המשרד ולא על ידי חברות הסלולר. כעת, בנוסף לבדיקות הידניות, מקבל המשרד להגנת הסביבה נתונים במשך כל שעות היממה על כל חריגה בקרינה שתתבצע בכל אנטנה, גדולה כקטנה, המוצבת בכל רחבי הארץ.

איך זה עובד? לכל חברת סלולר יש שרת מרכזי הקולט מידע מכל האנטנות הסלולריות שלו. על כל אחד מהשרתים של ארבעת חברות הסלולר הפועלות בישראל יתוקנו תוכנות. התוכנה המיוחדת של חברת Guard Technologies Wave תקלוט את נתוני עוצמת הקרינה של כל אחת מ-24 האנטנות הפזורות בישראל.

"אנחנו מתחברים לכל רשת סלולרית שנותנת לנו נתונים על כל אתר פעיל. נוכל לאתר גם קרינה מאתרים שלא דווחו משום שהמערכת תקלוט מידע על הפעילות ועל מיקומה", מסביר דויד שאול, מנכ"ל החברה שפיתחה את המערכת. "במידה שהמערכת תזהה חריגה מתנאי ההיתר, היא תיתן התרעה מיידית על מסך הבקרה של המשרד להגנת הסביבה, גם באס-אם-אס לממונים על האכיפה וגם בהודעה שתישלח מיידית לדואר האלקטרוני".
לכתבה באתר nrg
Comments