קרינה רדיואקטיבית נמצאה במי ברז בטוקיו

פורסם: 19 במרץ 2011, 10:35 על ידי: Sustainability Org
הקרינה נמצאה במי ברז בעוד חמישה אזורים. חלב נגוע בקרינה נאסף מעיירה במרחק כ-30 ק"מ מהכור בפוקושימה. מזכיר הממשלה הודיע שרמת הקרינה אינה מסוכנת. חשש: קרוב ל-20 אלף נהרגו ברעש ובצונאמי
סוכנויות הידיעות, 19/3/2011

לראשונה מאז החלה דליפת הקרינה בעקבות רעש האדמה והצונאמי האדיר, הודיעה יפן כי המים באזור פוקושימה נגועים בקרינה רדיואקטיבית החורגת מהמותר. כמות קטנה ולא מסוכנת של יוד רדיואקטיבי נמצאה גם במי ברז בטוקיו ובחמישה אזורים נוספים. רמת הקרינה הזו עדיין אינה מסוכנת לבריאות, והיא מגיעה לפחות משליש מהרמה המותרת.

 

בצהריים (שבת) נמסר על מזון נגוע בקרינה שנאסף מהאזור הסמוך לכורים הגרעיניים בפוקושימה. יפן אסרה לשווק מוצרים דומים מהאזור הזה. עם זאת נמסר כי רמות הקרינה אינן גבוהות.

 

האסון ביפן - הדיווחים האחרונים ב-ynet:

 

החלב מהעיירה קוומאטה במחוז פוקושימה, כ-30 קילומטרים מהכורים הדולפים, נאסף בין יום רביעי ליום שישי. דגימות נוספות נאספו ממספר חוות, עד מרחק של 120 קילומטרים מהכורים.  

 

מזכיר הממשלה, יוקיו אדאנו, מסר שאם אדם יצרוך את החלב הנגוע בכמות שנתית ממוצעת, תגיע רמת הקרינה לזו של בדיקת CT אחת. רמת הקרינה בתרד הנגוע, שנאסף ביום שישי משש מועצות מקומיות במחוז איברקי, מגיעה רק לחמישית מבדיקת CT.


יפנית עם גופת אמה שאותרה בין הריסות הרעש (צילום: AP)

 

מזכיר הממשלה אמר במסיבת עיתונאים בטוקיו שרמת הקרינה שהתגלתה במזון אינה מסוכנת לבריאות והוסיף שלצרכנים

עזרה מפתיעה

"המאפיה היפנית מסייעת לנפגעי רעש האדמה" / יצחק בן-חורין, וושינגטון

אחד מראשי הפשע ביפן אמר כי העזרה מתבצעת בחשאי, כדי שהתושבים לא ידחו את הסיוע. בין היתר אנשי המאפיה העבירו לכאורה מצרי מזון וחיתולים. הם גם הגיעו לפוקושימה
לכתבה המלאה

אין מקום לבהלה. הרשויות ביפן המליצו לאזרחים שהיו באזור הנגוע בקרינה לצרוך יוד בגלולות או בסירופ, כדי להתגונן מפני סרטן בלוטת התריס. עם זאת, הסוכנות לאנרגיה אטומית הזהירה כי צריכת יוד, בעיקר בקרב ילדים וצעירים, עלולה לפגוע בבלוטת התריס.

 

במקביל, ציין בכיר בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, כי יפן שוקלת לעצור מכירת מוצרי מזון המיוצרים באזור פוקושימה. עם זאת, הוא הבהיר כי רמות הקרינה באזור לא השתנו מאז אתמול, והשאלה המרכזית המטרידה את הגורמים הרשמיים, היא דווקא אספקת החשמל למתחם הגרעיני, ובייחוד למערכות הקירור. "אנו לא יודעים אם נגרם נזק למשאבות המים, ואם הן יעבדו כשיחזור החשמל", הסביר. לדבריו, אספקת החשמל לכור מספר 2 עשויה להתחדש עוד היום.

 

אבל בעוד העולם עסוק בבהלה מהקרינה, מימדי האסון האמיתי - זה שכבר גבה את חייהם של אלפים - הולכים ומתבררים. שלטונות יפן פרסמו הלילה אומדן חדש של מניין ההרוגים והנעדרים ברעש ובצונאמי, וממנו עולה כי מספר הקורבנות באסון הנוכחי גדול מזה של הרעש הקטלני שפקד את העיר קובה ב-1995. בכך הפך רעש האדמה שאירע בשבוע שעבר לאסון הקטלני ביותר שידעה המדינה מאז הטלת פצצות האטום במלחמת העולם השנייה.


מתנדבים מפקיסטן מבשלים אוכל לנפגעי הרעש ביפן (צילום: AP)

 

מניין ההרוגים הרשמי עומד כעת על 7,200, ומניין הנעדרים על 10,900. גורמי ההצלה מסרו כי רבים מהנעדרים נסחפו

ככל הנראה לים בנחשולי הצונאמי, ונראה שגופותיהם לא יימצאו לעולם. משטרת יפן דיווחה כי 452 אלף בני אדם נותרו ללא קורת גג כתוצאה מהרעש והצונאמי.

 

מאות אלפים שוהים עדיין בבתי ספר, אולמות ספורט ומקלטים מאולתרים נוספים. המחסור החמור במים, בחשמל ובמוצרי יסוד נמשך. לפחות 343 אלף בתי אב מנותקים מזרם החשמל ויותר ממיליון מנותקים מאספקת מים.


לכתבה באתר ynet

Comments