ערד: התושבים חוששים מקרינה רדיואקטיבית

נשלח 21 ביוני 2011, 9:30 על ידי Sustainability Org

מצוידים במכשירי מדידה יצאו התושבים למדוד את רמת הזיהום רדיואקטיבי הפנימי הצפוי עם הקמת מכרה הפוספטים בשדה בריר. התוצאות לטענתם: פגיעה בבריאות הציבור

nrg מעריב | 21/6/2011 17:20
תגיות: ערד (סביבה),מכרה פוספטים

הקרב על הקמת מכרה הפוספטים בשדה בריר נמשך: תושבי ערד ופעילים בעמותת "רוצים לחיות בלי מכרות החליטו להפסיק להמתין לבדיקות המדינה ולערוך בדיקות עצמאיות. התוצאות שהוצגו היום (ג') במסגרת יום איכות הסביבה של הכנסת, לדבריהם, ברורות: האבק שיפוזר כתוצאה מהפעלת המכרה צפוי לשאת חלקיקים רדיואקטיביים שיפגעו באופן ודאי בבריאות הציבור.

ביד המכרה: מי מייעץ למשרד הבריאות?
הכל ברור? רותם אמפרט עונה לתושבי ערד
לא בריא: בדרך למכרה הפוספטים בשדה בריר 

שדה בריר. בדיקות שלא בוצעו בעבר
שדה בריר. בדיקות שלא בוצעו בעבר צילום: רוצים לחיות בלי מכרות

"זיהום רדיואקטיבי פנימי נחשב בקהילה המדעית כמסוכן הרבה יותר מחשיפה חיצונית לקרינה, שכן החלקיקים נכלאים ומצטברים בריאות ומשחררים קרינה רדיואקטיבית עד מותו של האדם", אומרים אנשי העמותה.

התושבים, מצוידים במכשיר מדידה מדעי, הגיעו אל נקודת אדמה שנחפרה על ידי רותם אמפרט (החברה המתכננת להקים את מכרה הפוספטים) למטרות ניסיון. על פי הנתונים, בכל נקודות המדידה נמצאו ערכים גובהים מהתקן המותר (2 מילי-סיוורט).

הבדיקות שערכו התושבים לא בוצעו בבעבר מסגרת חוות הדעת ותסקירי הסביבה השונים לאורך השנים. חוות הדעת של ד"ר מיכה ברחנא, רשם הסרטן הלאומי, ושל ד"ר יהונתן דובנוב, סגן רופא מחוז חיפה במשרד הבריאות, למשל, אינה כוללת את נתוני התמותה כתוצאה ממחלת הסרטן שתתפתח בעקבות החשיפה לחומרים הרדיואקטיביים.

לכתבה באתר nrg
Comments