ארדן: "הקמת תחנה פחמית נוספת - החלטה הזויה והרת אסון"

פורסם: 19 באוק׳ 2009, 7:45 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 17/10/2009
 
לקראת ההכרעה בממשלה בנושא ממשיך השר להגנת הסביבה להוביל את ההתנגדות להקמת התחנה באשקלון. "האיום האיראני שעוסקים בו ובצדק, אינו דחוף יותר מהטיפול והמאבק בזיהום האוויר שהורג למעלה מ- 1,000 ישראלים בשנה", אמר השר.
 
השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, מגביר את התנגדותו להקמת תחנת כח פחמית נוספת באשקלון. באירוע שבת תרבות שהתקיים הבוקר (שבת) בתל אביב אמר ארדן: "החלטה להקים עכשיו תחנת כח פחמית נוספת שתגביר את זיהום האוויר ופליטות גזי החממה היא החלטה הזויה והרת אסון שתביא לפגיעה בבריאות הציבור ולחיסול היכולת הישראלית לעמוד בסטנדרטים הבינלאומיים להפחתת פליטות גזי חממה". ארדן הוסיף ש"האיום האיראני שעוסקים בו ובצדק, אינו דחוף יותר מהטיפול והמאבק בזיהום האוויר שהורג למעלה מ- 1,000 ישראלים בשנה".
 
עם כניסתו לתפקיד באפריל השנה, הודיע ארדן כי הוא מאמץ את עמדת המשרד נגד הקמת תחנת כח פחמית נוסף באשקלון."הגילויים החדשים של שדות הגז 'תמר' ו'דלית', ירידה של עשרה אחוזים בצריכת האנרגיה בישראל בעקבות המשבר הכלכלי, הגברת כושר הייצור בתחנות הכח הקיימות על ידי שידרוג טכנולוגי והמאמץ  הכלל עולמית ליעילות אנרגטית וחסכון באנרגיה מצדיקים את השינוי במדיניות", הסביר אז ארדן.
 
קו הגמר
מזה כעשור מתכננת חברת החשמל להקים תחנת כח פחמית נוספת באשקלון, הטכנולוגיה לייצור חשמל בתחנה פחמית היא יקרה, מזהמת ומאופיינת ביעילות נמוכה. למחנה המתנגדים הרחב, בנוסף לארגונים הירוקים, חברו גופים שונים מכל הקשת הציבורית. המתנגדים טוענים כי  תחנות הכח הפחמיות הן גורם זיהום האוויר הגדול ביותר בארץ. ייצור חשמל בטכנולוגיה זו נחשב כמזהם ביותר מבין כל השיטות הקיימות, עד פי 11 מייצור חשמל בגז.

גם משרד הבריאות מתנגד נחרצות. מחקרים רפואיים מוכיחים קשר ישיר בין זיהום האוויר לתחלואת נשימה. אם תקום התחנה, ואיתה הארובה הנוספת, צפויה עלייה של עשרה אחוזים במספר הפונים לטיפול רפואי בשל בעיות בדרכי הלב ומערכת הנשימה, באזור המועד הכולל
לא רק את אשקלון לבדה, אלא גם את קריית גת, שדרות וניצנים.

במשרד להגנת הסביבה מודים כבר היום כי האמנה המחודשת לצמצום פליטות גזי החממה שתיחתם בקופנהגן בסוף השנה תחול גם על ישראל. לכן ברור כי ישראל תידרש החל משנת 2012 לנקוט בפעילות ממשית להפחתת גזי החממה.  לדבריהם, הקמת תחנת כח פחמית גורמת לפליטת גזי חממה בהיקף משמעותי ולכן אישור תחנת כח פחמית בשלב זה משמעו אישור פרויקט בעל עלויות חיצוניות גדולות שיפלו על כלל המשק החל משנת 2012.

בשבוע הבא  צפויה הוועדה לתשתיות לאומיות (הות"ל) למסור את החלטתה בעניין הקמת תחנת כוח פחמית נוספת באשקלון. באם החלטת הוועדה תאשר את הקמת התחנה, יידרשו גם שרי הממשלה לקבל החלטה בנושא.
 
Comments