ארגון הבריאות העולמי: "שימוש בטלפון סלולרי עלול לגרום לסרטן המוח"

נשלח 1 ביוני 2011, 7:39 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 1 ביוני 2011, 8:06 ]

צוות מומחים שבחן את ההשפעות של השימוש בטלפונים סלולריים מזהיר כי הוא מגביר סיכון לחלות בכמה סוגי סרטן המוח. המדענים אמרו כי הסכנה שנשקפת מהמכשירים זהה לזו שמהווה חשיפה לחומרים כמו עופרת וכלורופורם. עם זאת, הדגישו: נדרש מחקר נוסף כדי לספק תשובה נחרצת בנוגע לקשר בין הקרינה לסרטן

סוכנויות הידיעות | 31/5/2011 22:38    

תגיות: טלפון סלולארי, סרטן,

השימוש בטלפון סלולרי עלול להגביר את הסיכון לחלות בסרטן – כך מזהיר היום (ג') צוות מומחים של ארגון הבריאות העולמי שערך מחקר נרחב בנושא. על פי האזהרה, שימוש במכשירים סלולריים עלול לגרום להתפתחות של גידולים שונים במוח ויש לצמצם את החשיפה אליהם. 

הצוות, שמונה עשרות חוקרים מ-14 מדינות, בחן את השפעות הקרינה האלקטרומגנטית ואמר כי "השימוש בטלפון סולולרי צריך להיות מסווג כ"מסרטן" – סיווג שמציב אותו בקטגוריה אחת עם חומרים מסרטנים כמו עופרת, כלורופורם וקפה".

לדברי המדענים זה מצריך בחינה מחודשת של ההנחיות לגבי השימוש בטלפונים סלולריים. עם זאת, הם הדגישו כי דרוש מחקר מקיף ומפורט יותר כדי לספק תשובה נחרצת בנוגע לקשר בין הקרינה לסרטן.

"ההצהרה לא אומרת שטלפונים סלולאריים גורמים לסרטן"

ארגון הבריאות העולמי אמר בעבר כי אין הוכחה חד משמעית לקשר שבין טלפונים סלולריים וסרטן. "אחרי בחינת כל הראיות וההוכחות הרלבנטיות, צוות המומחים קבע כי הקרינה האלקטרומגנטית עלולה לגרום לסרטן", אמר ראש הפאנל, ג'ונתן סאמט. לדבריו, הוכחות שונות הציעו קשר בין סיכון מוגבר לגליומה, סוג של סרטן במוח, לבין שימוש בטלפון סלולרי.

חברות תעשייתיות הגיבו בספקנות לגבי ההודעה ואמרו כי הקטגוריה של
"עלולים לגרום לסרטן" כוללת חומרים כמו ירקות מוחמצים וקפה. "ההצהרה הזו של ארגון הבריאות לא אומרת שטלפונים סלולריים גורמים לסרטן", אמר ג'ון וולס, בכיר באיגוד חברות הסלולר האמריקאי.

הוא הסביר כי צוות המומחים לא ערך מחקר חדש ואמר כי גופים רגולטורים אחרים כמו הרשות האמריקאית לתרופות ומזון קבעו כי ההוכחות המדעיות שהושגו לא מצאו קשר חד משמעי בין טלפונים סלולריים לבעיות בריאות כלשהן.

לכתבה באתר nrg

הודעת ארגון הבריאות העולמי נועדה להפעיל לחץ על ועדת הבריאות של האו"ם לקבוע כללים מדויקים לשימוש בטלפונים ניידים
אתר חדשות ערוץ 2 
1/6/11

שימוש בטלפון סלולרי עשוי להגביר את הסיכון ללקות במספר סוגים של סרטן המוח - כך מזהירים מומחים מטעם ארגון הבריאות העולמי. עם זאת, בארגון לא ממליצים על הימנעות מוחלטת משימוש במכשיר, אלא רק על נקיטת אמצעי זהירות להפחתת הקרינה.

ההשערה המדאיגה הוצגה במפגש של 21 חוקרים מ-14 מדינות ברחבי העולם, במרכז לחקר הסרטן של ארגון הבריאות העולמי. "צריך לסווג את הטלפונים הניידים כמשהו שעשוי לסרטן", טענו החוקרים במאמר סקירה שחיברו.

לדברי החוקרים, בהצהרה מן הסוג הזה יש כדי לדחוף את ועדת הבריאות של האו"ם לקבוע כללים מדויקים באשר לשימוש בטלפונים ניידים. עם זאת, החוקרים הדגישו כי עדיין נדרש מחקר נוסף לפני שתשובה נחרצת לשאלה המדאיגה תוכל להינתן.

בעבר טען ארגון הבריאות העולמי כי אין ראיה מוכחת לקשר שבין השימוש בטלפון הסלולרי והסיכוי ללקות בסרטן. עדיין לא ברור כיצד תשפיע ההכרזה על מדיניות הארגון.

מהאגודה למלחמה בסרטן נמסר בתגובה: "בעקבות הצהרת ארגון הבריאות העולמי, לפיה הטלפונים הסלולריים הינם גורם הנחשד כמסרטן, חוזרת וממליצה האגודה למלחמה בסרטן לציבור לנהוג לפי עיקרון הזהירות המונעת ולנקוט במספר אמצעי זהירות סבירים, על מנת לצמצם את רמת החשיפה לקרינה מהטלפון הסלולרי".

לכתבה בגלובס

Comments