רעלים עוברים בשרשרת המזון, ומסכנים את האדם

פורסם: 28 בינו׳ 2010, 7:43 על ידי: Sustainability Org
תאריך פרסום: 26/1/2010
 
הרעלות, כתוצאה מחשיפה של בעלי חיים לרעלים ולחומרי הדברה, משפיעות על כל שרשרת המזון ובסופו של דבר גם בני האדם נפגעים. ועדת הסביבה של הכנסת ערכה דיון בנושא והתחייבה לפעול.
 
"הציבור חייב להיות מודע לנזק הנגרם לבני אדם בעקבות השימוש ברעלים ובחומרי הדברה", כך אמר היום (ג') שופט בית המשפט העליון בדימוס, יעקב טירקל, יו"ר הוועדה הציבורית שבדקה את נושא ההרעלות ונזקי חומרי ההדברה. הדברים נאמרו בבדיון מיוחד שנערך בוועדת הפנים והסביבה של הכנסת

מחקרים בנושא כבר מציגים נזק קשה לבני אדם, אמר בדיון טירקל. "לא מדובר בנזק שמופיע בבת אחת", מסביר טירקל, "אלא בנזקים איטיים, מצטברים, כמו ירידת הפוריות אצל גברים ואצל נשים". מסיבה זו דורש השופט בדימוס להמשיך ולעסוק בנושא ולהעלות אותו לסדר היום הציבורי.
דוד גרינשפן
הרעלת חסידות בנגב. השפעה חמורה על כל המערכת האקולוגית דוד גרינשפן

"הרעלים עוברים בשרשרת המזון, מהחקלאות ועד לבני האדם וגורמים לנזק חמור ביותר", טען בדיון פרופ' יורם יום-טוב זואולוג מאוניברסיטת תל אביב. בשמי ישראל עוברים מדי שנה כ-500 מיליון ציפורים הנחשפים לשדות החקלאות, בה משתמשים בסוגים רבים של חומרי הדברה. "אם משתמשים בחומרים חוקיים לא אמורים להיגרם נזקים, אבל גם אלה נצברים, עוברים בשרשרת המזון ומגיעים לבעלי חיים טורפים, לעופות דורסים וגם לאדם, וגורמים לנזקים חמורים", הסביר פרופ' יום-טוב.

לדברי פרופ' יום-טוב, הנזק משפיע על שרשרת המזון לכל אורכה ולכן יש להרעלות אלה משמעות עצומה על המערכת החיה של מדינת ישראל וחובתנו לשמור עליה. "אפשר להקטין את כמות הרעלים, אפשר לסלק את הרעלים המסוכנים במיוחד ופעולות בכל המישורים האלה, לצד אכיפה והסברה, יביאו לשינוי לטובה בנושא".

ד"ר יוסי לשם מהחברה להגנת הטבע ואוניברסיטת תל אביב אמר בדיון כי מדי שנה ישנם כ – 120 מקרים של הרעלות של בעלי חיים, כתוצאה משימוש בחומרי הדברה ורעלים. "למקרים אלו השפעה חמורה על המערכת האקולוגית, כאשר המקרה הבולט ביותר הוא של הרעלות הנשרים, שהביאו לצמצום משמעותי באוכלוסיית הנשרים ולסכנת הכחדה אמיתית שלהם" ציין לשם.
  
בסיום הדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) כי הוועדה תאמץ ותקדם כל חקיקה הקשורה למזעור נזקי הרעלים וחומרי ההדברה. אזולאי פנה למשרד להגנת הסביבה ולמשרד החקלאות בדרישה שיפעלו לקידום המודעות לצמצום השימוש ברעלים וחומרי הדברה מסוכנים וביקש ממשרד החקלאות לעודד שימוש בחומרים ידידותיים יותר לסביבה.

 
 
Comments