רשות המים: זיהום בעשירית ממי התהום במישור החוף

פורסם: 21 במרץ 2011, 11:49 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 09:43 21/03/2011

למרות שאקוויפר החוף הוא מקור מים חשוב ביותר, לא הוקצה תקציב לפתרון הבעיה


ישראל הולכת ומאבדת כמויות גדולות של אחת מעתודות מי השתייה העיקריות שלה בגלל זיהום ממקורות תעשייתיים, ההולך ומתפשט במאגר מי התהום של אזור החוף. על פי הנתונים האחרונים של רשות המים, כמות של 4.1 מיליארד מטרים מעוקבים במרכז מאגר מי התהום כבר זוהמה - קרוב לעשירית מכל כמות המים הנמצאת במאגר זה, המשתרע מאזור קיסריה ועד רצועת עזה. עד עתה אין פתרון תקציבי לטיפול בבעיה זו. מאגר מי התהום של אזור החוף הוא אחד משלושת מקורות המים העיקריים של ישראל.

נתוני הזיהום הוצגו בשבוע שעבר על ידי ראש אגף איכות מים ברשות, שרה אלחנני, במפגש מיוחד של גורמים מקצועיים בתחום הסביבה שנערך במשרד עורכי הדין "הרצוג, פוקס, נאמן". המפגש עסק בשינויי החקיקה בענייני סביבה, ובראשם הצעת החוק למניעת זיהום קרקע שאמורה למנוע גם את זיהום מי התהום. מדובר בהצעה שאותה יזמה עמותת "אדם טבע ודין", וכעת היא מקודמת בגרסה ממשלתית על ידי המשרד להגנת הסביבה. בימים אלה עוסקת ועדה מיוחדת מטעם הממשלה בהכנת הנוסח הסופי של החוק.

לדברי אלחנני, באזור גוש דן יש מספר רב של מוקדי זיהום גדולים שנגרמו בעבר בעיקר על ידי פעילות תעשייתית. מקורות הזיהום כבר לא קיימים אך מה שנשפך לקרקע ממשיך לחלחל למי התהום ולהתפשט. בין המוקדים העיקריים יש לציין את אזור רמת השרון, שבו פועלת התעשייה הצבאית, ציר נתיבי איילון שסמוך לו פעלו מפעלים מזהמים שנים רבות, ואזור התעשייה של חולון. עשרות קידוחי מים לשתייה כבר נסגרו במוקדים אלו.

"להערכתנו מוקדי הזיהום שמצאנו הם רק קצה הקרחון של זיהום בהיקף גדול עוד יותר", טענה אלחנני. "הזיהום פגע עד עתה בכמות הגדולה פי שניים מצריכת המים השנתית של כל המגזר הביתי בישראל. אנחנו מעריכים שהמשך התפשטות הזיהום רק מאזור התעשייה הצבאית ברמת השרון, מוציא מכלל שימוש בכל שנה עוד עשרה מיליון מטרים מעוקבים".

בעיית זיהום הקרקע ומי התהום גורמת גם להיווצרות גזים של חומרים רעילים המתנדפים לאוויר ועלולים לחדור למבנים. אלחנני ציינה שעל גבול תל אביב וגבעתיים יש שכונות מגורים החשופות לזיהום זה. אם לא תתבצע פעולת מניעה, הרי שבתוך חמש שנים יגדל בהרבה היקף אזור בתי המגורים שאליהם עלול לחדור זיהום.

עד עתה לא נמצאו מקורות מימון לטיפול בזיהום שכבר חלחל. "אנחנו רוצים לבצע פרויקט ניסיוני באזור רמת השרון כדי לטפל בזיהום אבל גם לכך עדיין לא השגנו תקציב", ציינה אלחנני. "יש ויכוחים מי אמור לקבל את האחריות על הזיהומים ולממן את הטיפול בהם".

האחראית על נושא זיהומי קרקע במשרד להגנת הסביבה, ד"ר יעל מייסון, השתתפה גם היא בפגישה, וציינה שכיום ידוע למשרד על 3,300 אתרים בישראל שבהם זיהומי קרקע. על פי הערכות המשרד להגנת הסביבה, עלות הטיפול בזיהומים תגיע ליותר משמונה מיליארדי שקלים, אבל היא תביא להשבחת הקרקע לטובת בנייה, ותמנע צורך בטיפול בזיהום מים ולכן תביא למדינה רווח גדול יותר מעלות הטיפול.

לכתבה בהארץ
Comments