רוחות מלחמה: העיריות בעד מפוחי העלים

פורסם: 27 באפר׳ 2011, 6:19 על ידי: Sustainability Org

התקנה האוסרת על שימוש במפוחי עלים נכנסה היום לתוקף, אבל ברשויות המקומיות מתכוונים לפנות לבג"ץ כדי לטרפד אותה

עדי חשמונאי | 27/4/2011 8:27
תגיות: מפוח עלים, מטרדי רעש,אכיפה סביבתית
בדיוק היום (ד') נכנסות לתוקף תקנות הרעש החדשות שמוביל השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, אבל שקט, ככל הנראה, לא יהיה כאן. אחת התקנות היא איסור על הפעלת אחד הכלים החשובים למקצוע הגננות: מפוח העלים, שמקים רעש חזק ומעלה אבק לאוויר. איגוד הגננים עתר לבג"ץ נגד התקנה כבר לפני שבועיים, וביממה הקרובה יגיש עתירה דומה גם מרכז השלטון המקומי, המאגד 250 רשויות מקומיות. לעתירה צפויות להצטרף גם עיריות תל אביב ונהריה.

מהיום: אסור להשתמש במפוח עלים
מהיום: אסור להשתמש במפוח עלים הדמייה: זמן ת''א
"המשרד להגנת הסביבה יורה בלי אבחנה", אמר אתמול בזעם שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז השלטון המקומי. "המשמעות של האיסור הגורף לשימוש במפוחים היא קליטה של אלפי עובדים שיחזרו לטאטא עלים מהרחובות והגנים, כמו בשנים עברו. מדובר בהוצאות עתק, שייפלו על קופתן הדלה של הרשויות המקומיות. גם להוציא פחי אשפה בלילות אנחנו כבר לא יכולים. מה נעשה, נקנה עוד מאות משאיות? אנחנו מוציאים את האשפה בלילות מתוך שיקולים סביבתיים ותברואתיים, כדי שהיא לא תסריח בשמש בשעות היום וכדי למנוע הפרעה לתנועה בשעות הבוקר המאוחרות. הסכמנו לקבל על עצמנו את האיסור לטלטל פחים, אחרי שהגענו לפשרה עם המשרד שהתקנה תהיה תקפה רק עד השעה שש בבוקר, אבל איסור השימוש במפוחים הוא גורף. בלי תיחום של שעות. מה הם רוצים - שהמדינה תהיה בדממה?".
"כל הפרה של התקנות תיאכף"

גם עיריית תל אביב הודיעה כי עמדת המשרד להגנת הסביבה אינה מקובלת עליה. "העירייה תפעל בהתאם להוראות הדין ולתקנות הרעש", מסרה עיריית תל אביב בתגובתה הרשמית, אולם העירייה וחלק מהרשויות המקומיות מתכוונות לנצל את השינוי בתקנות שנעשה במהלך הדיונים בכנסת, זאת משום שהתקנה לא הגבילה את עוצמת הרעש ולא הגדירה מהו רעש חריג. אם בעתיד יכנסו לשימוש מפוחי עלים שאינם מייצרים רעש, ביקשו חברים בוועדת הסביבה של הכנסת לשנות את נוסח איסור השימוש ל"מפוח הגורם לרעש".

"לפי תחשיב שעשינו, הנטל הכספי שייפול בגלל התקנה על עיריית נהרייה, למשל, מוערך בשבעה מיליון שקל בשנה", אומרת עו"ד נועה בן אריה, היועצת המשפטית של השלטון המקומי. "מכאן אנחנו מעריכים שהנטל הכספי החדש שייפול על רשות גדולה כמו עיריית תל אביב יגיע ל-60 עד 70 מיליון שקל בשנה".

אבל לא רק נגד המפוחים יצאו תקנות חדשות. היום יפרסם המשרד להגנת הסביבה מידע לציבור על התקנות החדשות ועל הגופים האחראים לאכיפתם, בהם המשטרה והמוקד העירוני 106. בין המפגעים: רעש זיקוקי דינור, אירועים ושמחות, יללות אזעקות רכב, רעשי שיפוצים ובנייה ועוד. במשרד להגנת הסביבה מדגישים כי במקרה שהתושבים לא יקבלו מענה לפניותיהם למשטרה ולמוקד העירוני, המשרד עצמו יבדוק ויטפל בהן.

בתגובה לטענות הרשויות המקומיות אומרים במשרד להגנת הסביבה: "לא יעלה על הדעת שרשויות מקומיות, אשר דורשות מתושביהן ציות לחוק, לא תצייתנה בעצמן לחוק. כל שכן כאשר מדובר בתקנות שנועדו לשפר את איכות חיי התושבים. כל הפרה של התקנות תיאכף, ללא הבחנה בין הגורמים המפרים".

Comments