למרות החוק: 70% עדיין נחשפים לעישון בפאבים

פורסם: 5 בדצמ׳ 2011, 6:38 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 5 בדצמ׳ 2011, 6:39 ]
החוק האוסר עישון בפאבים לא מזיז לנו. על-פי סקר שערך משרד הבריאות 70% מאיתנו עדיין נחשפים לעשן הסיגריות כשיוצאים לבלות בפאבים או מועדונים. שאר הנתונים דווקא מעודדים: 75% ממעיטים בצריכת שומנים, 50% מבצעים הליכה יומיומית ו-21% בדיאטה
ד"ר איתי גל, 5/12/2011

הישראלים גילו את אורח החיים הבריא: כך עולה מסקר שערך משרד הבריאות. על פי תוצאות הסקר אנחנו מפחיתים צריכת מלח ושומנים, מקפידים על הליכה יומיומית ומעשנים פחות. עם זאת, מרבית הלא מעשנים ציינו כי העישון בפאבים נמשך - למרות החוק האוסר על כך. נתוני הסקר יוצגו היום (ב') בכנס הלאומי לקידום בריאות שייערך בבנייני האומה בירושלים.

 

עוד על מצב הבריאות שלנו:

דו"ח: באיזו עיר בארץ בריאים יותר ושמנים פחות?

חיים יותר: ישראל במקום 5 ב-OECD בתוחלת חיים

דו"ח השמנה: ישראליות במקום 2 אחרי טורקיה  

 

ממעיטים בשומנים ושותים משקאות ממותקים

הסקר, הנערך מדי שנתיים על ידי משרד הבריאות, מבוצע בראיונות טלפוניים

הממשלה נלחמת במגיפת ההשמנה
אורח חיים בריא בישראל / ד"ר איתי גל
הקבינט החברתי כלכלי אישר תוכנית שמטרתה להילחם במגיפת ההשמנה ולקדם אורח חיים בריא. בין ההחלטות: איסור על מכירה של מוצרים עם שומן טראנס ופרסום של מזון משמין בשעות צפיית שיא וצפיית ילדים, ביטול הצורך באישור רופא לחדר הכושר והוצאת המזון המשמין מביה"ס. העלות: 200 מיליון שקלים
לכתבה המלאה
בשפות עברית, ערבית ורוסית. נכון להיום בוצעו קרוב לשלושת אלפים ראיונות, מתוך ששת אלפים מתוכננים. משרד הבריאות מפרסם בינתיים רק ממצאים ראשוניים.

 

מהסקר מתקבלת תמונה לפיה קיימת מודעות גבוה בקרב הציבור לחשיבות הרגלי התזונה הנבונה. רוב המרואיינים מדווחים כי הם מקפידים על תזונה בריאה. כך, למשל, 75% משתדלים להמעיט בצריכת שומנים, 70% משתדלים להמעיט בצריכת סוכר, 61% מפחיתים את צריכת הקלוריות ו-53% משתדלים להמעיט בצריכת מלח.

 

עם זאת נראה כי אנחנו מתקשים להיגמל ממשקאות ממותקים, שהם התורמים המרכזיים לצריכת סוכרים, בעיקר בקרב האוכלוסייה הערבית. 65% מהגברים הערבים ו-43% מהנשים הערביות צורכים באופן יומיומי משקאות ממותקים, כולל מים בטעמים ומשקאות אנרגיה. מנגד, צריכת המשקאות הממותקים שכיחה רק אצל 25% מהנשים היהודיות ו-17% מהגברים היהודים.

 

50% עוסקים בפעילות גופנית

נראה כי אנחנו מקפידים גם על פעילות גופנית. הנתונים מראים כי 50% מהישראלים עוסקים בפעילות גופנית לפחות פעם בשבוע. בקרב בני 65 ומעלה שיעור העוסקים בפעילות גופנית מרשים ומגיע ל-46%. כ-31% עוסקים בפעילות גופנית לפחות שלוש פעמים בשבוע – 35% מהם גברים ו-28% מהם נשים. קרוב למחצית מהמרואיינים דיווחו על הליכה יומיומית. עם זאת, השימוש באופניים אינו נפוץ: פחות מ-3% מהנשאלים, רובם גברים, דיווחו על רכיבה על אופניים.

 

החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים השפיע במידה מסויימת על הציבור הישראלי: כשליש מהמעשנים דיווחו כי החוק גרם להם לעשן פחות. עם זאת, הציבור הלא מעשן המבלה בפאבים עדיין נחשף לעישון כפוי במידה רבה. כ-75% מהנשאלים שאינם מעשנים

דיווחו כי העישון בפאבים נמשך.

 

סקר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שפורסם בשבוע שעבר, גילה כי כמחצית מהאוכלוסייה (49%) נמצאים במצב של עודף משקל, השמנה או השמנת יתר. על אף הנתונים המדאיגים, נמצא כי למעלה ממחצית מהאוכלוסייה (54%) מעוניינת לרדת במשקל: שליש (34%) מבעלי משקל תקין, 68% מבעלי עודף משקל ו-88% מאלה שבמצב השמנה והשמנת יתר. 34% נוספים מעוניינים להישאר באותו המשקל.

 

בפועל, 21% מהאוכלוסייה עושים דיאטה: 17% מהגברים ו-26% מהנשים. אולם לא כל אלה שבדיאטה באמת זקוקים לכך. 15% מבעלי המשקל התקין סופרים קלוריות, 25% מבעלי עודף המשקל ו-35% מאלה שבמצב השמנה והשמנת יתר. בכל הקבוצות שעושות דיאטה - שיעור הנשים גבוה יותר מהגברים.  

 
Comments