סגן נשיא BP‬: "יש לנו מטרה אחת - לעצור את הדליפה"

פורסם: 2 ביולי 2010, 8:18 על ידי: Sustainability Org

בארה"ב מביטים בייאוש בניסיונות לשים קץ לדליפה שגרמה ענקית הנפט הבריטית BP במפרץ מקסיקו. סגן נשיא החברה, שון דיילי, בראיון ראשון לעיתון ישראלי: "לוקחים אחריות מלאה לטרגדיה ופועלים בשיתוף עם הרשויות". "BP הוציאה יותר מ‭2.5-‬ מיליארד דולר מאז האסון ושילמה פיצויים בסך 140 מיליון דולר". "בחלק מתחנות הדלק נרשמה ירידה בהכנסות"

רפי רוזנפלד וצח יוקד, קליבלנד | 1/7/2010 7:35    
כחודשיים וחצי חלפו מאז התפוצצה האסדה של ענקית הנפט הבריטית BP במפרץ מקסיקו - ומאז המצב רק הולך ומחמיר. אם תחילה דובר על עשרות אלפי ליטרים של נפט שנשפכים מדי יום למי המפרץ, ההערכות של הממשל האמריקאי ושל BP מדברות על כמיליון גלונים מדי יום - קרוב ל‭4-‬ מיליון ליטר. עד כה נשפכו כ‭300-‬ מיליון ליטר נפט.

בנוסף, עונת ההוריקנים צפויה להתחיל בימים הקרובים, וייתכן שהוריקן "אלכס" יפקוד את האזור כבר היום. למרות שההוריקן לא צפוי לפקוד את אזור הדליפה באופן ישיר, בארה"ב מעריכים כי הרוחות העזות שינשבו יהפכו את הים לסוער במיוחד וייאלצו להשבית את פעולות ניקוי והכלת הנפט, שבהן לוקחים חלק מאות כלי שיט.

בראיון למעריב עסקים מתוודה שון דיילי, סגן נשיא בכיר לדלקים ב‭BP-‬ ארה"ב, כי המצב הנוכחי קשה מנשוא. "22‬ שנה אני עובד בחברת ‭.BP‬ זה לא דומה לשום דבר. הגעתי למקומות מורכבים ברחבי העולם, שהעבודה בהם היתה מסובכת וקשה - אבל אי אפשר להשוות את הקושי בהתנסויות העבר למה שקורה היום במפרץ מקסיקו. זה אירוע של פעם בחיים",‬ הוא אומר.

זמן קצר לאחר דליפת הנפט לים קודם דיילי לתפקיד שבמסגרתו מונה לאחראי לדלקים באזור מפרץ מקסיקו. "זו פשוט טרגדיה שבה אנשים מצאו את מותם",‬ אומר דיילי. "מהרגע שהאירוע הקשה הזה קרה, חברת BP נוקטת את אותה מדיניות: הכל נעשה בשקיפות מלאה, גם כלפי פנים מול העובדים וגם כלפי הציבור הרחב, ומתוך מטרה עיקרית אחת: לעצור את דליפת הנפט למי מפרץ מקסיקו ולחופיו".

האם לא טעיתם בהתנהלותכם האסטרטגית - דבר שעורר ביקורת ציבורית כה גדולה, עד כדי החרמת מוצרי החברה?
"אנחנו מגיבים רק כשיש בידינו עובדות, ומה שאינו עובדה - לא ייאמר על ידי החברה. לעומת זאת, התקשורת לא נוהגת כך. אני רואה את הדיווחים בטלוויזיה וקורא את הסיקור בעיתונים, ואני מוכרח להודות שלא זו המציאות שבה אני חי. התיאורים שאני רואה ושומע לא עולים בקנה אחד עם מה שאני יודע מתוך החברה,.

אז מדוע אינכם נוקטים מדיניות אקטיבית יותר?
"אנו לא רואים בכך טעם: כל עוד הדליפה נמשכת יש כל כך הרבה רעש מסביב, שהתייחסות שלנו לעניין לא תישמע כלל ולא תתרום דבר. אנו מעדיפים בשלב זה להתמקד במטרה המרכזית - עצירת הדליפה".
צילום: איי-פי
סולה מצויה שניצלה מדליפת הנפט צילום: איי-פי
 
"כמו מבצע צבאי"

בארה"ב ממשיכים בינתיים להביט בייאוש בניסיונות הכושלים לשים קץ לדליפה, שגבתה עד כה מחיר אקולוגי אדיר: כתמי הנפט, שממשיכים להתפשט במימי המפרץ, הגיעו בשבועות האחרונים לחופי לואיזיאנה, אלבמה, פלורידה ומיסיסיפי ומסבים נזק חמור לענף התיירות המקומי, שאמור להגיע לשיאו במהלך חודשי הקיץ הנוכחיים. אולם ב‭BP-‬ מדגישים כי בשבוע האחרון הם הצליחו להגביר את קצב הכלת הנפט לכמות של 25 אלף חביות מדי יום.

בימים האחרונים נודע כי 12 גופים זרים, ובהם ארגונים סביבתיים ומדינות שכנות, לוקחים חלק בניסיונות למזער את נזקי האסון האקולוגי החמור ביותר שידעה ארה"ב. עשרות מדינות הציעו עזרה, בין היתר על ידי השלכת עשרות אלפי שקי חול מהאוויר, כפי שעשתה ארה"ב בימים האחרונים.

ב‭,BP-‬ שעד לפני 3 חודשים היתה חברת הנפט הרביעית בגודלה בעולם, ממשיכים בעיקר בניסיונות למזער נזקים. לאחר שמניות החברה צנחו ביותר מ‭40%-‬ מאז פרוץ הדליפה, חלה אתמול עלייה מפתיעה של ‭9%‬ בערך המניות בעקבות ספקולציה בדבר השתלטות אפשרית על החברה מצד ענקית הנפט האמריקאית ‭.Exxon Mobil‬

בניסיון להתמודד עם הביקורת הרבה ועם חרם הצרכנים המתרחב על תחנות הדלק של החברה ברחבי המדינה - נענו ראשי החברה לבקשתו של הנשיא ברק אובמה והקצו כ‭20-‬ מיליארד דולר לקרן פיצויים מיוחדת, שתנוהל על ידי צד שלישי.

דיילי אינו סבור שממשל אובמה עסוק יותר מדי בחיפוש אשמים ופחות בסיוע לפתרון המצב. "זה לא מה שאני רואה בשטח",‬ הוא טוען. "ביקרתי לאחרונה באזור שבו נערכת פעילות ההצלה. זה נראה כמו מבצע צבאי, תחת פיקודם של משמר החופים וסוכנויות הממשל. יש שם כמות אדירה של אנשים וכלי שיט - נציגים מ‭24-‬ סוכנויות של הממשל האמריקאי. כולם שם, גם אנשינו וגם אנשי סוכנויות הממשל, עובדים זה לצד זה תחת פיקוד מאוחד של הרשויות".

דיילי מבהיר כי BP לוקחת אחריות מלאה לטרגדיה שהתרחשה במפרץ מקסיקו. "BP‬ אינה מתנערת ופועלת עם הרשויות לעצירת הדליפה",‬ הוא אומר. "במקביל אנחנו מנסים לבצע את המשימות המשלימות: איסוף הנפט ממימי המפרץ ולאורך חופיו; תשלום פיצויים לאנשים ולחברות שנפגעו מהדליפה ומזיהום החופים; וצמצום הנזקים הסביבתיים".‬ לדבריו, "BP‬ אף מנהלת חקירה מטעמה כדי לדעת מה הסיבות שגרמו לדליפה וכיצד ניתן למנוע הישנות של מקרים כאלה בעתיד".

דיילי מציין כי החברה שילמה עד היום פיצויים בסך כ‭140-‬ מיליון דולר, ובסך הכל הוציאה חברת BP עד כה יותר מ‭2.5-‬ מיליארד דולר מאז החלה הדליפה בקידוח הנפט לפני כחודשיים וחצי. כמו כן, החברה תורמת את הכנסותיה מהנפט שנאסף מהדליפה לקרנות בתחום הסביבה. דיילי מוסיף כי החברה נמנעה מלבקש סיוע בסך 75 מיליון דולר מקרן מימון ממשלתית, המיועדת למקרים של דליפות נפט.

"מהיום שבו החל האירוע לקחנו אחריות והוצאנו עד כה יותר מ‭2.5-‬ מיליארד דולר, כך שלא ראינו טעם לבקש את הפעלת הקרן",‬ הוא מסביר. בנוגע לבעלי המניות ולמשקיעים אומר דיילי כי בעקבות הדליפה בוטלה חלוקת הדיווידנדים לשנת ‭,2010‬ ו‭20-‬ מיליארד דולר הוקצו לטיפול בנזקים שנגרמו ועוד ייגרמו בעקבות הדליפה במפרץ.

המנכ"ל טוני הייוורד זכה לביקורת נוקבת על התנהלותו במשבר - גם בקונגרס האמריקאי וגם מחוץ לו.
"אני לא חושב שיש מישהו היום בעולם שיודע מה פירושו להיות בתפקיד הזה, ואף אחד לא היה רוצה להיות בנעליו של טוני. עם זאת, הוא מקפיד לנהל את המשבר הזה בשקיפות רבה ומעדכן מדי יום את העובדים. זו התרבות ב-BP".

Reuters
כתם נפט במפרץ מקסיקו BP Reuters
 
הקשר הישראלי
אחת המשימות הקשות של דיילי בחברת BP בימים אלה היא ההתמודדות עם הירידה בהכנסות החברה מתחנות הדלק ברחבי ארה"ב ועם חרם הצרכנים נגד מוצריה.

בין השאר מטפל דיילי בזכייני החברה ובמפעילי תחנות הדלק וחנויות הנוחות בארה"ב, שחלקם דיווחו על ירידה בהכנסות עקב חרם צרכנים. לדבריו, בחלק מהמדינות בארה"ב - בעיקר אלה הקרובות למפרץ מקסיקו - נרשמה ירידה משמעותית בהכנסות התחנות. אך בתחנות מרוחקות מהאזור, בצפון-מזרח ארה"ב, יש תחנות שאף נהנו מעלייה בהכנסותיהן.

שלשום נפגש דיילי עם ראשי חברת איזי אנרגיה ועם נציגי הדירקטוריון שלה באוהיו, כחלק ממדיניות ה"הרגעה" של ענקית הדלק מול זכייניה. איזי אנרגיה, שבשליטת ד"ר אלי זהבי, מפעילה בארה"ב קרוב ל‭100-‬ תחנות דלק וחנויות נוחות במדינות אוהיו ופנסילבניה.

דיילי מדווח כי בעקבות המצב החליטה BP להוזיל את הדלק לזכייניה, והיא מממנת עבורם תקציבי פרסום ויחסי ציבור מול התקשורת המקומית, בניסיון לצמצם את הנזק הכספי הנגרם לזכיינים.
 
Comments