סכנות בעקבות דליפת הנפט במפרץ מקסיקו

פורסם: 12 ביולי 2010, 7:46 על ידי: Sustainability Org

הנפט ממשיך לזרום אף כי בקצב מועט, BP מנסה לסתום לחלוטין את הדליפה ובמקביל מתגלים הנזקים שהנפט גורם

11/07/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

חברת BP מנסה להעמיד מתקן כדי לחסום לחלוטין את מקור הדליפה של הנפט שהחלה ב-20 באפריל כאשר אסדה בים במפרץ מקסיקו התפוצצה. בינתיים ציפורים, צבים ויצורים אחרים מוצאים את מותם ובדיקות במי המפרץ מגלים רמות מדאיגות של גז מתאן ושל ארסן, שהוא רעיל ביותר.

להביא להפסקת זרימת הנפט

לפני מספר שבועות הצליחו טכנאי החברה להעמיד מתקן ששאב חלק ניכר מהנפט והעלה אותו למיכלית על פני המים. במקביל מנסים לקדוח בקרבת המקום קידוח שממנו ניתן יהיה לשאוב את הנפט ו"לייבש" את הבאר הדולפת. העיתון סנדיי טיימס מדווח כי עבודות הקידוח מתקדמות בקצב שהוא מעל למצופה ומניחים שהעבודות יסתיימו באמצע יולי במקום בתחילה אוגוסט כפי ששיערו קודם לכן.

חברת הספנות TMT שלחה ספינה גדולה במיוחד שכינויה "הלוויתן" במטרה לאסוף כמויות גדולות של נפט הצף על פני המים. לדברי בעלי הספינה היא יכולה לאסוף כל יום כ-21 מיליון ליטר של נפט במקומות בהם הו צף על פני האוקיאנוס. הניסיונות הראשונים לא הוכיחו זאת מאחר והים הסוער לא אפשר לספינה לפעול בצורה תקינה.

כמויות גדולות של מתאן

אנפות
אנפות עומדות על חסימות מפני כניסת הנפט לחולות החוף – צילום: Joe Raedle/Getty Images
בינתיים הנפט התפשט במפרץ מקסיקו, מחופי לואיזיאנה גם למדינות מיסיסיפי, אלמבמה, פלורידה ועתה הגיע גם לטקסס. כיום עוסקים בניסיון ניקוי החופים כ-45,000 אנשים, 6,563 כלי שיט ו-113 מטוסים. חברת BP הודיע כי היא השקיעה עד עתה יותר משלושה מיליארד דולר בניסיון לתקן את הנזקים.

מהמכון האוקיאנוגרפי שבאוניברסיטת טקסס שבדקו את המים במפרץ מקסיקו נמצא שרמות גאז המתאן הם גבוהות בצורה מפתיעה ביותר. גז המתאן נמצא באופן טבעי בים ברמות נמוכות, הגז ברמה גבוהה יכול לעודד גידול חיידקים שמשתמשים בחמצן ומתחרים עליו עם בעלי חיים רבים בים הזקוקים לחמצן כדי לשרוד.

ארסן רעיל – סכנה לטווח הארוך

ארסן הוא חומר רעיל שנמצא בים בריכוזים נמוכים ביותר שאינם מזיקים לבעלי החיים ולצומח. הכתב טרבור פיפר מדווח בעיתון אפוק טיימס בשפה האנגלית שחוקרים מקולג' אימפריאל בלונדון, בריטניה טוענים כי רמות גבוהות של ארסן במי הים יכול לגרום נזקים לטווח ארוך. הארסן מביא לפגמים בלידה, מפריע לתהליך הפוטוסינתזה של צמחים ובאמצעות שרשרת המזון יכול לגרום למותם של ציפורים הניזונים מדגים או בעלי חיים ימיים אחרים שנפגעים מהרעל.

כתם נפט
כתם נפט
הארסן משפיע לרעה גם על בני האדם, הוא חומר המחולל סרטן, רעיל לכבד, מזיק לעור, פוגם לכליות ולמערכת הדם והעורקים.

אסונות דומים בנגריה

בניגריה שבאפריקה דליפת הנפט היא עניין של שגרה כבר קרוב לחמישים שנה, אך התקשורת אינה נותנת על כך את הדעת. לאחרונה נסתם צינור ממנו פרץ נפט במשך חודשיים רצופים. משערים שבחמישים השנים מאז החלה ניגריה לנצל את מקורות הנפט, הוזרמו כ-40 מיליון ליטר של נפט לדלתא נהר הניג'ר. בתי הגידול של הדלתא נהרסו, אין כבר דייג מחוסר דגים והרבה לא נשאר מיערות עצי המנגרוב שהיו פעם סמל הדלתא.

לכתבה באפוק טיימס

Comments