משרד הבריאות: נזקי העישון למשק - 8 מיליארד שקל בשנה

פורסם: 19 ביוני 2012, 5:07 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 19 ביוני 2012, 5:08 ]

הכנסות ממסים על עישון עומדות על 5 מיליארד שקל

מאת רוני לינדר-גנץ, 19/6/2012
 

נזקי העישון למשק הישראלי נאמדים בכ-8 מיליארד שקל בשנה, כך לפי מנהל המחלקה לקידום בריאות במשרד הבריאות, חיים גבע הספיל, בוועדת הבריאות של הכנסת שקיימה היום דיון מיוחד בנושא נזקי העישון.

הנזק כולל בין השאר הוצאות בגין טיפולים, אשפוזים, תשלומי קצבאות נכות לחולים, ירידה בהכנסות ממסים בגלל עובדים שחלו ונפלטו משוק העבודה, ירידה בתפוקת עבודה כתוצאה מהפסקות עישון, שריפות שנגרמות מסיגריות לא כבויות ועוד.

"אני אויב של כל חברות הטבק וכל מי שמפיק תועלת כלכלית מעישון", אמר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו, "לא אתפשר בעניין. בימים אלה אנחנו בודקים קידום הצעת חוק שתחייב את יצרני הסיגריות לשלם עבור הנזקים הנגרמים למשק הישראלי כתוצאה מנזקי עישון".

לעומת זאת, למדינה יש גם הכנסות ניכרות מעישון: הכנסות המדינה ממסים על סיגריות העומדות על כ-5 מיליארד שקל בשנה והם עשויים להתייקר עוד, בין השאר, כצעד שאמור להפחית את שיעור המעשנים בישראל.

גבע-הספיל ציין, כי בישראל מושלכים מדי שנה 6 מיליארד בדלי סיגריות שלא בפחי אשפה או במאפרות וכי בשנת 2011 אושפזו בבתי החולים בארץ 64 ילדים מתחת לגיל 6, שהורעלו כתוצאה מבליעת בדלים שהושלכו ברחוב.

עוד התגלה בישיבה, כי פיילוט "בתי ספר ללא עישון", במסגרתו היו אמורים 200 בתי ספר לאסור לחלוטין עישון בשטחם, לא יצא לפועל בשל התנגדות שר החינוך ומנכ"לית משרדו לחתום על הוראה לקיימו במתכונת הנוכחית.

בישיבה נמתחה ביקורת על איכות הפיקוח על החוק למניעת עישון, והתברר כי מרבית הפקחים שאמונים על אכיפת החוק למניעת עישון הם "רב תכליתיים", כלומר: לא עוסקים רק באכיפה זו, אלא גם במתן דו"חות חניה וטיפול בעניינים מוניציפליים אחרים. גמזו העיר כי אין בחוק אפשרות להטיל סנקציות על רשויות מקומיות שלא אוכפות את חוק העישון.

עם זאת, ציין גמזו כי בעוד שבועיים ייכנס לתוקפו צו הרחבת מניעת עישון במקומות ציבוריים, שאישרה ועדת הבריאות של הכנסת, ובימים הקרובים הוא מתכוון להתריע בפני משרדי הממשלה, כי חל איסור מוחלט על עובדי המשרדים לעשן בבניין משרד הממשלה ובקרבתו, וכן כי עשויות להינקט סנקציות כלפי אלה שייפרו הוראה זו.
 

לכתבה בדהמרקר

 
Comments