סקר: 71% לא רוצים מערכת יחסים עם מעשן

פורסם: 24 במאי 2012, 5:58 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 24 במאי 2012, 5:59 ]
הם התחילו לעשן עם חברים בתיכון או בצבא, ומאז לא מפסיקים לריב עם בני המשפחה על נזקי הבריאות והריח הרע בבית. סקר חדש מגלה כמה אנשים בארץ היו מוכנים לצאת לדייט עם מעשן, וכמה כסף מוציאים המעשנים כל חודש על סיגריות
עדנה אברמסון, 24/5/2012

כמה כסף אתם מוציאים בחודש על סיגריות? העלות החודשית הממוצעת של מעשנים היא כ-400 שקל, כך עולה מסקר שנערך לקראת היום העולמי ללא עישון, שחל ב-31 במאי.  

מנתוני הסקר עולה כי גברים מוציאים 522 שקל בחודש על סיגריות, בעוד שנשים מוציאות 374 שקל בלבד. עם זאת, רק 19% מהנשאלים הודו שבשל העישון הם נאלצים לוותר על הוצאות אחרות. בין הוויתורים הוזכרו אכילה במסעדות (8%) ופינוקים קטנים כמו שוקולד, חטיפים ומשקאות קלים (7%).  

נזקי העישון החמורים:

 • גורם לשיער להאפיר: 13 עובדות קשות על עישון
 • אזהרה: שעת עישון נרגילה - כמו 100 סיגריות
 • הפסקת עישון "תמחק" את נזקי העבר? על COPD
 • על פי ממצאי הסקר כרבע (24%) מהאוכלוסייה היהודית הבוגרת מעשנים מדי פעם, מתוכם יותר גברים לעומת נשים. קבוצת הגיל 54-45 נמצאה כמעשנת יותר מדי פעם (29.3%), ולאחר מכן קבוצת הגיל 24-18 (26.4%). 

  הסקר נערך בחודש שעבר  כלל 509 מרואיינים, גברים ונשים בגילאי 18 ומעלה, המהווים מדגם ארצי ומייצג של האוכלוסייה דוברת העברית בישראל.  

  כ-30% מהנשאלים ציינו שהעישון גרם בעבר למריבות בין בני המשפחה, בעיקר על רקע נזקי הבריאות (13%) והריח הרע בבית ובבגדים הנגרם בשל הסיגריות (8%). עם זאת, גם סכנות הבריאות הידועות של עישון בהריון, למשל, לא גורמות לכל הנשים להפסיק לעשן בתקופה זו, וכשליש מהנשאלות ציינו כי לא הפסיקו לעשן כשהיו בהריון. 

  כשמדובר במערכות יחסים, העישון מתגלה כגורם דחייה משמעותי: 71% מהנשאלים אמרו שלא יסכימו להיכנס למערכת יחסים חדשה עם אדם מעשן. מתוכם ציינו 52% כי בכל מקרה לא היו מעוניינים בזוגיות כזו, ו-19% טענו שישקלו לפי בן הזוג שבו מדובר.  

  כשמדובר במערכת יחסים חדשה עם אדם שנמצא בתהליך גמילה מעישון, רק 23% ציינו כי לא יהיו מוכנים בשום אופן לשקול זוגיות כזו.  

  באופן מפתיע, המעשנים בעצמם אינם מעוניינים לצאת עם מעשנים אחרים. 41% נשים שמעשנות ו-56% גברים שמעשנים אמרו כי יסרבו לצאת לדייט עם אדם מעשן אחר. יותר ממחצית מהנשאלים (56%) הסכימו עם הקביעה כי "מי שמעשן פחות מוצא חן בעיני בני המין השני", לעומת 3% בלבד שחושבים כי "מי שמעשן יותר מוצא חן בעיני בני המין השני". 

  כשנשאלו בסקר מדוע התחילו לעשן מלכתחילה, ציינו 60% כי החלו לעשן עם חברים, כפעילות חברתית. כמחצית מהמעשנים (47%) החלו לעשן בגילאי התיכון, רבע החלו לעשן בזמן השירות הצבאי וחמישית החלו לעשן כשהיו בני 15 או פחות.

   
  Comments