סיכון גבוה לתחלואה בסרטן באזורים שבגבול תל אביב-גבעתיים בגלל זיהום מי התהום

פורסם: 30 באוק׳ 2009, 9:25 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 25/10/2009
 
על פי הערכות סיכונים שנעשו באחרונה, התושבים באזורים שנבדקו יהיו חשופים לסיכון ברמות הגבוהות בשיעורים של פי כמה מאות ואף כמה אלפים מהסף המומלץ על ידי גופי הגנת הסביבה.
 
זיהום מי התהום והקרקע שיצרו מפעלי תעשייה באזור גוש דן במשך עשרות שנים הולך ומתגלה כסיכון בריאותי חמור המחייב טיפול מיידי. על פי הערכות סיכונים שנעשו באחרונה בעבור רשות המים, תושבים בכמה מוקדים בערים תל אביב, רמת גן וגבעתיים, יהיו חשופים לרמות סיכון של תחלואה בסרטן שהן גבוהות בהרבה מסף הסיכון שנקבע על ידי גופי הגנת סביבה בעולם. התפשטות הזיהום תביא ב-30 השנים הבאות לזיהום של לפחות 30 בארות המשמשות כיום להפקת מי שתייה.

חברת הייעוץ האמריקאית לואי ברז'ר והחברה הישראלית תה"ל, השלימו באחרונה בעבור רשות המים הערכות סיכונים של זיהום מי תהום וקרקע במוקדים רבים בגוש דן שבהם פעלו בעבר מפעלי תעשייה, ובהם מפעלים לייצור נשק של תעש. מדובר בכמויות גדולות של חומרים נדיפים ומסרטנים שהגיעו למי התהום ונפלטים כאדים דרך הקרקע אל הסביבה.

בכמה מוקדים ובהם אזור נחלת יצחק ורחוב ערבי נחל בגבול תל אביב-גבעתיים, דרך יגאל אלון ושכונת רביבים בתל אביב, בוצעו הערכות של הסיכונים שלהם יהיו נתונים תושבים או עובדים כתוצאה מזיהום חמור שכבר נמצא במקומות אלו. מדובר בסיכון כתוצאה מהימצאות חומרים מסרטנים כמו טריכלורואתילן שאדיהם יתנדפו דרך סדקים ופתחים לקומות מרתף ומשם לעוד חלקים במבנים. יש לציין שחומר זה ומזהמים נוספים שנמצאו במי התהום בגוש דן גורמים לא רק לסרטן אלא גם לפגיעה במערכת העצבים ומערכת הרבייה.

כמעט בכל המקרים התגלו רמות סיכון גבוהות בשיעורים של פי כמה מאות ואף כמה אלפים מהסף המומלץ, על פי הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה. יש להדגיש שאין מדובר בסיכון מיידי אלא בהערכת סיכון של חשיפה הנמשכת על פני תקופה ממושכת.

על חומרת היקף הזיהום מעידים כמה מהמדידות של ריכוזי טריכלורואתילן שנערכו בעבור רשות המים. באחת המדידות שנערכו במתחם שבו שכן מפעל אמקור ברחוב יגאל אלון התגלה ריכוז של טריכלורואתילן במי התהום שהיה גבוה פי 280 מהמותר במי השתייה. באתר שבו שכן מפעל תעש ברחוב ערבי נחל התגלה זיהום בשיעור של פי 80 מעל המותר.

באזור שבו שכן מפעל תעש בנחלת יצחק יש כבר כיום סיכון בריאותי כתוצאה מהתפשטות של שני סוגי מזהמים ממי התהום לסביבה. "למרות שלא מדובר בחריגה בסדרי גודל מרמת החשיפה המומלצת, שני מזהמים אלו יוצרים מיחשיפה באמצעות נשימה המחייבת התערבות מיידית", נכתב בדו"ח הערכת הסיכונים.
 
כבר לפני שלושה חודשים עדכנה ראש אגף לאיכות מים ברשות המים, שרה אלחנני, את הממונה על מחוז תל אביב במשרד הפנים, גילה אורון, לגבי המשמעויות החמורות של הערכת הסיכונים. במכתב ששלחה לאורון כתבה אלחנני: "המשמעות המעשית של הממצאים היא שגם אם מוקם מבנה עם אמצעי מיגון מתאימים למניעת חדירת חומרים נדיפים העולים ממי התהום, אם לא נטפל במוקד הזיהום במים, אזי הזיהום ימשיך להתפשט למבנים סמוכים שאינם מוגנים. עוד אציין, כי כל אמצעי המיגון במבנים חדשים אין בהם כדי להבטיח הגנה מלאה לאורך זמן".

בעיות הזיהום בגוש דן ידועות כבר כמה שנים, אך עד עתה לא הצליחה רשות המים להפעיל תוכנית כוללת ומקיפה לטיפול בבעיה. על פי הבדיקות והתחזיות שנעשו לאחרונה, התפשטות הזיהום תימשך והוא יחדור לפחות ל-31 קידוחי מי שתייה מתוך 40 הפעילים באזור שבו מדובר, ובחלק גדול מהם, הזיהום יהיה מעבר למותר במי השתייה. כדי להתמודד עם התפשטות הזיהום והסיכונים הבריאותיים שהוא יוצר ממליצים המומחים לשאוב מדי שנה 18 מיליון מטרים מעוקבים כדי ליצור יציבות במאגר התהום ולהביא לכליאת כתם הזיהום העיקרי שנמצא באתר נחלת יצחק. כמו כן הם אמורים להמליץ בקרוב על שיטות לטיהור הזיהום, בעיקר במוקדים שבהם התגלה סיכון גבוה.

אלחנני ביקשה ממשרד הפנים לאפשר לרשות המים להיות מעורבת בתוכניות בנייה כדי שניתן יהיה לטפל בבעיות זיהום בטרם כיסוי הקרקע על ידי מבנים חדשים. היא מציינת שלאחרונה הצליחה רשות המים לבצע טיפול במי תהום מזוהמים במתחם שבו שכן מפעל אמקור, ממש לפני השלמת ביצוע בנייה חדשה. לדבריה, לקרקע הוחדרו חומרים שיכולים לפרק את החומרים המזהמים.

בשבוע שעבר הופיע ראש רשות המים, הפרופ' אורי שני, בפני ועדת החקירה הממלכתית לניהול משק המים והדגיש בפני חבריה שבעיות איכות המים בישראל, אינן נופלות בחומרתן מבעיות הכמות. דבריו של שני מקבלים חיזוק גם מבדיקות במוקדי זיהום נוספים באקוויפר החוף, הנחשב למאגר החירום של מי התהום בישראל.

על פי מקורות במשרד להגנת הסביבה, המשרד מקדם הצעת חוק לטיפול בקרקעות מזוהמות שיטיל אחריות לטיפול בקרקע על הגורם המזהם. המשרד גם קבע נוהל משותף עם רשויות מקומיות המחייב בדיקות קרקע במפעלים או תחנות דלק. באחרונה היה שותף המשרד גם בפעילות של רשות המים לטיפול בבעיות הזיהום באזור התעשייה בחולון. עם זאת, בין שני הגופים נמשכת מחלוקת חריפה על סמכויות הטיפול בזיהום ורק לאחרונה התלוננו בצמרת המשרד על כך שממצאי בדיקות של רשות המים לא מועברים אליהם.
 
לכתבה בוואלה
Comments