שיקום קרקעות מזוהמות ייקר את הנדל"ן?

נשלח 6 באוג׳ 2011, 1:43 על ידי Sustainability Org

הצעת חוק מבקשת לקדם את שיקום קרקעות מזוהמות. התעשיינים: החוק ייקר את עלויות הנדל"ן. המשרד להגנת הסביבה: רואים את טובת הציבור

nrg מעריב | 3/8/2011 13:43
תגיות: שיקום קרקעות מזוהמות
שטח מוזנח בתע''ש סמוך להרצליה. דרוש שיקום
שטח מוזנח בתע''ש סמוך להרצליה. דרוש שיקום צילום: רענן כהן

"חוק שיקום הקרקעות יעלה את מחירי הנדל"ן", מזהיר עו"ד אריה נייגר, היועץ המשפטי של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה והתאחדות התעשיינים.

"הקבלנים אשר יקנו קרקע למגורים יצטרכו לשאת בעלויות סקרי קרקע וניקויה, שיכולות להגיע למילוני שקלים לאתר", טוען נייגר. לדבריו, עלות זו תגולגל באופן ישיר על הקונים. "עיקרון 'המזהם משלם' לא יכול לחול במקרה הזה כאן שכן לא ניתן יהיה לאתר את המזהם", הוסיף.

במשרד להגנת הסביבה זועמים. "לא נאפשר לבעלי ההון ולתעשיינים לפגוע בבריאות הציבור", הם אומרים בתגובה. "מגורים על קרקע מזוהמת משמעותה חשיפת הדיירים לחומרים מסרטנים ורעלים שיפגעו בבריאות התושבים הגרים על שטח זה .מצער מאוד שדוברם של התעשיינים והמזהמים הכבדים מעז להטיל דופי בחשיבות החוק לשיקום קרקעות מזוהמות ומצפה שהמדינה תוותר לשולחיו על עלויות ניקוי הקרקע", ציינו.

3,900 דונם מזוהמים

הצעת החוק של המשרד להגנת הסביבה, מגדירה מהי קרקע מזוהמת, קובעת הסדר חדש למניעת זיהום קרקע, לאיתור קרקעות מזוהמות ולטיהורן. למעשה, הצעת החוק נותנת לראשונה מענה מקיף לטיפול באלפי מוקדי זיהום (בעיקר דלקים, שמנים, ומתכות) קרקעות שזוהמו במשך עשרות שנים ומהוות מפגע בריאותי-סביבתי.

על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, בישראל כ-3,300 אתרים בהם הקרקע חשודה כמזוהמת ובהם כ-23 אלף מוקדי זיהום. סך השטח החשוד כמזוהם ברחבי המדינה משתרע על פני כ-3,900 דונם.

כ-75% מפוטנציאל הזיהום במדינה מתרכז באזורי התעשייה. על פי הערכות, העלות הכוללת המוערכת לסקירה ולטיפול בקרקע חשודה כמזוהמת הינה כ-8.8 מיליארד שקל.

עו"ד נייגר טוען כי טענות המשרד להגנת הסביבה לפיהן עיכוב אישור קבלת החוק יעכב שחרור קרקעות לבניה היא ספין חסר שחר. "אין שום קרקע שמחכה לחוק כדי להיות משוחרר לבניה. האמת היא הפוכה: החוק יביא לעיכוב פרויקטים בנדל"ן ולייקור עבודות בניה ובתוכן בנית דירות", הוא טוען.

האינטרסים הצרים
"אין להשלים עם מצב בו הציבור כולו נאלץ להתחלק בעלויות שיקום זיהום הפעילות התעשייתית, שבמשך שנים זיהמה קרקעות ומקורות מים, ובכך גרמה לנזקים אקולוגיים ובריאותיים הנאמדים במיליארדי שקלים", אומרים בתגובה במשרד להגנת הסביבה.

לדבריהם, בניגוד לטענתו של עו"ד נייגר, החוק המוצע מיישם באופן מלא את עיקרון "המזהם משלם", ולמעשה זוהי הפעם הראשונה בחקיקה ישראלית בה מעוגן עיקרון חשוב זה באופן מפורש בסעיפי החוק. ייתכן כי דווקא בשל סיבה זו, חוששים התעשיינים מקידומו של החוק, אשר יטיל עליהם חד משמעית לשאת בעלות הנזקים שגרמו במשך השנים לבריאות הציבור והסביבה.

במשרד להגנת הסביבה הוסיפו: "זהו ניסיון נוסף של עו"ד נייגר, לעכב את קידומו של החוק, לו חשיבות סביבתית, חברתית וכלכלית מן הדרגה הראשונה. בעלי אינטרס רבים ניסו בחודשים האחרונים לטרפד את קידומה של ההצעה, ואין לנו אלא לברך על כך שהממשלה השכילה לראות לנגד עיניה את טובת הציבור, ולעמוד מול האינטרסים הצרים של חברות התשתית".

לכתבה באתר nrg
Comments