תחלואת הילדים עלתה - ניטור הזיהום יוגבר

פורסם: 25 בנוב׳ 2009, 5:54 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 21/11/2009
 
המשרד להגנת הסביבה מגביר את ניטור חלקיקי PM2.5 באזור חיפה והקריות. באחרונה פורסמו נתונים מדאיגים על תחלואת ילדים גבוהה במיוחד באזור. החלקיקים עלולים לגרום לסרטן ומחלות ריאה.
 
בעקבות הדו''ח החמור שפרסמה באחרונה הקואליציה לבריאות הציבור ובו נתונים מדאיגים על תחלואת ילדים גבוהה במיוחד באזור חיפה והקריות כתוצאה מזיהום אוויר, מתכוונים במשרד להגנת הסביבה לבצע שינויים במדיניות ניטור האוויר בחיפה והקריות. בכוונת המשרד לעבות את התחנות הקיימות על מנת שיבצעו ניטור של חלקיקים עדינים מסוג .PM2.5., כך נודע לוואלה! חדשות.

מדובר בסוג חלקיקים רעילים שנפלטים מכלי רכב, מפעלי תעשייה, תחנות כוח, וחימום ביתי, ועלולים לגרום לנושמים אותם מחלות ריאה, לב וסרטן. למרות הסיכון בשאיפת חלקיקים אלו, מרבית תחנות הניטור בישראל כלל לא בנויות למדוד סוג זה של מזהמים ומסתפקות בניטור של חלקיקים גדולים יותר מסוג PM10.

באזור חיפה, לדוגמא, הנחשב לאחד האזורים המזוהמים בארץ, פועלות אמנם 18 תחנות ניטור אולם רק שלוש מהן מודדות PM2.5. באזור הקריות, אין אף לא תחנה אחת שמודדת חלקיקים אלו. באחרונה פנה ראש עיריית קריית ביאליק לשר להגנת הסביבה גלעד ארדן ודרש ממנו להציב תחנת ניטור של חלקיקי PM2.5 באזור הקריות.

כיום, מתוך 104 תחנות לניטור איכות אוויר המופעלות ע"י הגופים הבאים: המשרד להגנת הסביבה, איגודי ערים לאיכות סביבה: חיפה, שרון - כרמל, אשדוד - חבל יבנה ואשקלון, חברת החשמל, עיריית פתח תקווה, עיריית ירושלים, רשות שדות התעופה ומפעלים, מנוטרים חלקיקי PM2.5 רק ב- 26 תחנות לניטור.
 
דו"ח של ועדה מיוחדת שהוגש למשרד להגנת הסביבה כבר בשנת 2000, קבע כי "יש להגביר את מאמצי הניטור של PM2.5 בארץ תוך שילוב מירבי של אמצעי הניטור מצד הגורמים השונים: המשרד לאיכות הסביבה, חברת החשמל, ואיגודי ערים לאיכות הסביבה."רק באחרונה, בעקבות דו"ח של הקואליציה לבריאות הציבור שחשף בחודש שעבר את היקפי התחלואה הגבוהים בקרב ילדים בישראל הנובעים לטענתם מזיהום אוויר מסוג זה, ופנייתו של ח"כ דב חנין בנושא, החליט השר להגנת הסביבה גלעד ארדן לשנות את מדיניות המשרד בנושא. ארדן הנחה את אנשי משרדו לעבות את תחנות הניטור הקיימות במכשירי PM2.5 נוספים.

על פי השינויים במערך הניטור באזור, בתחנות הניטור בקריית חיים ובקריית אתא יוסבו מכשירי הניטור כך שימדדו גם חלקיקי PM2.5. בנוסף תוקם תחנת ניטור חדשה בקריית ביאליק ובה מכשור למדידת חלקיקים מסוג זה. תחנת הניטור בכפר מסריק כבר עוברת שדרוג בימים אלו.

PM 2.5 הם חלקיקים נשימים עדינים נוצרים בעיקר משריפת דלקים וכוללים גם מתכות כגון עופרת, קדמיום, ונדיום, ניקל, נחושת,אבץ וברזל וכן תרכובות פחמן אורגניות ואבק טבעי. בשל מימדיהם הקטנים (פחות מ2.5 אלפיות מ"מ) הם נשארים באוויר שבועות וחודשים רבים. קוטרם הקטן מאפשר להם להיכנס עמוק לתוך הריאות שם הם גורמים נזק רב.

מחקר שפורסם באנגליה כבר ב-1993 בדק לאורך 17 שנים 8,000 איש בשישה אזורים בעלי ריכוזים שונים של חלקיקי PM2.5. על פי תוצאות המחקר, באזורים בעלי ריכוזים גבוהים של חלקיקים מסוג זה, הסיכוי למוות מוקדם גבוה פי 26% מאשר באזורים בעלי ריכוזי חלקיקים נמוכים. 
Comments