תמותה גבוהה בחיפה ממחלות הקשורות בזיהום

נשלח 30 בדצמ׳ 2011, 6:41 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 30 בדצמ׳ 2011, 6:42 ]

שיעור התמותה באזור מפרץ חיפה גבוה ביחס לאזורים אחרים. זאת על אף שבשנים האחרונות נרשמה באזור ירידה ברמת זיהום האוויר

מאת צפריר רינת, 29/12/2011
 
מניתוח שיעורי התמותה הארציים משורה של מחלות שונות, שאחד הגורמים להן הוא זיהום סביבתי, עולה כי שיעור התמותה באזור מפרץ חיפה גבוה ביחס לאזורים אחרים. זאת על אף שבשנים האחרונות נרשמה באזור ירידה ברמת זיהום האוויר. את הבדיקה ערכה "הקואליציה למען בריאות הציבור" לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מהשנים 2006-2008.

בניתוח הנתונים, בראשות הפרופ' שי לין וקרן אגאי-שי מאוניברסיטת חיפה, בדקו את שיעורי התמותה באוכלוסייה היהודית ממחלות שונות ברחבי הארץ והשוו בין שיעור התמותה במחוזות לשיעור התמותה הארצי לפי מספר המתים על כל מאה אלף בני אדם. מדובר בין היתר בתמותה ממחלות לב הקשורות בסתימת כלי דם, אוטם שריר הלב, סכרת, יתר לחץ דם ומחלות כליות. ממחקרים שונים שנעשו בעולם ידוע שאחד הגורמים למחלות אלה עשוי להיות חשיפה לזיהום סביבתי, ובעיקר כזה הנפלט לאוויר.

מפרץ חיפה
מפרץ חיפה. צילום: מורן מעיין

מהבדיקה עולה כי שיעור התמותה במחוז חיפה, וכן במחוז הצפון, גבוה לעומת השיעור הארצי ובמקרים רבים גבוה גם בהשוואה לכל מחוז אחר בנפרד. בקרב גברים נמצאה תמותה עודפת מכל המחלות שנבדקו ובלטה במחוז חיפה בעיקר התמותה מיתר לחץ דם לעומת השיעור הארצי. כמו כן, נמצאה תמותה גבוהה ממחלות כליה בחיפה בקרב גברים ונשים. בקרב נשים במחוזות חיפה והצפון התמותה העודפת נמצאה בכל המחלות שנבדקו ובלטה במקרים של מחלות לב בחיפה, ושל סכרת בצפון. שיעור התמותה בחלק מהמחלות שנבדקו גבוה בעד 20% מהשיעור הארצי.

"אנחנו יודעים שהיתה בשנים האחרונות ירידה בזיהום האוויר באזור מפרץ חיפה", אומר הד"ר ג'ימי קריקון מהקואליציה לבריאות הציבור. "לכן צריך לבדוק מדוע גם אחרי יותר משני עשורים לאחר מחקר דומה שנערך על ידי משרד הבריאות ומצא תמותה עודפת, הבעיה עדיין קיימת. צריך לזכור שבמשך עשרות שנים פעלו באזור מפעלים שפלטו כמויות גדולות של זיהום וייתכן שיש לכך השלכות ארוכות טווח על בריאות התושבים".

אנשי הקואליציה לבריאות הציבור מציינים שעדיין קיימת אפשרות שיש סוגים שונים של מזהמים שנותרו בחיפה בשיעורים גבוהים ולכן יש לבדוק מוקדי זיהום ולטפל בהם. הם מבססים מסקנה זו בין היתר על סקר מקיף של המכון הגיאולוגי שמצא באזור הצפון וחיפה ריכוזים רבים של קרקע המזוהמת בקדמיום, מתכת רעילה שבה השתמשו לתהליכים תעשייתים. "חשיפה לקדמיום ידועה כאחד הגורמים למחלות הפוגעות בכליות", ציין קריקון.

לחצו להגדלה
לחצו להגדלה

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה ששיעורי התמותה בחיפה ובצפון מסכרת ומיתר לחץ דם אכן גבוהים לעומת הממוצע הארצי, אולם לדבריהם ממוצע זה מוסט מטה בגלל מחוז ירושלים. לדברי המשרד, שיעורי התמותה בצפון ובחיפה ממחלות אלה דומים לאלה שבמחוזות דרום ותל אביב. באשר לתמותה ממחלות כליה מציין משרד הבריאות שהשיעורים בחיפה ובצפון אכן גבוהים אך מדובר במכלול של אבחנות ויש לבדוק את הנתונים לכל מחלה בנפרד. משרד הבריאות מציין שבמחלות רבות כמו טרשת העורקים שיעורי התמותה בצפון וחיפה דומים לממוצע הארצי. ההבדלים שכן קיימים צריכים להיבדק, על פי משרד הבריאות, באמצעות גורמי סיכון כמו השמנת יתר, עישון וחשיפה תעסוקתית.

 
Comments