תמונה אחת טובה ממיליוני גאלונים של נפט

פורסם: 9 ביוני 2010, 12:48 על ידי: Sustainability Org
צילומים מהאוויר ומתחת למים, מבצעים הנדסיים מתוחכמים, ביקורת של נשיא ארצות הברית וחשיפות של שחיתויות - דליפת הנפט במפרץ מקסיקו זכתה לסיקור תקשורתי מקיף אבל רק עכשיו, אחרי 46 ימים, היא באמת נחרטה בזיכרון
רונן בודוני

לפני 46 ימים החל נפט לפרוץ מבטן האדמה במפרץ מקסיקו. כתם הנפט שנוצר עצום בגודלו, והנזק האקולוגי שנגרם לים הוא חמור מאין כמותו.

 

חברת הנפט BP עושה מאמצים הנדסיים גדולים כדי לעצור את הדליפה. היא משתמשת בשיטות שנשמעות כאילו נלקחו מסרט מדע בידיוני וזה עלה לה כבר כמיליארד דולר. הממשל הגיש לה חשבון ראשון לכיסוי עלויות הטיפול בסך 96 מיליון דולר, ועוד צפויים לה קנסות כבדים בגלל הזיהום, ותשלום פיצויים לכל הדייגים שאיבדו את פרנסתם - שלא לדבר על המנייה שלה שצוברת הפסדים.

 

נשיא ארצות הברית ברק אובמה ניצב במוקד תשומת הלב. הוא ביקר במפרץ שלוש פעמים עד כה, ונתקל בביקורת ציבורית חריפה ובלחץ פוליטי הולך וגובר למצוא פתרון למשבר. הסנאט מקיים דיונים וחשף שחיתות ורשלנות פושעת מצד אלה המפקחים על קידוחים הנפט, וגם ה-FBI החל בחקירה פלילית.

 

אלפי תמונות ניסו לתאר את גודל האירוע: היו תמונות שצולמו ממטוסים והציגו את מרחבי הים המכוסים במעטה מבריק של נפט; היו תמונות מרהיבות של כתמי נפט "פסיכדליים" בצורתם; היו תמונות של זרם הנפט הבלתי נשלט שצולמו מתחת למים, ואפילו שידורים חיים דרמטיים של הניסיונות לסתום את הפרצות בצנרת.

 

אבל נדמה שרק עכשיו, אסון דליפת הנפט במפרץ  מקסיקו קיבל פנים - והן מכוסות בנפט:
 

 

כשציפור מתכסה בנפט, נפגעת היכולת שלה לווסת את חום גופה משום שהנפט משמש כבידוד. היא עלולה למות מקור או מחום. הנפט גם פוגע בכושר הציפה של הציפורים, והן עלולות לטבוע - מה גם שהן מתקשות לפרוש את כנפיהן ולייצב את עצמן.

 

נכון לעכשיו רק כמה ציפורים בודדות צולמו, אך סביר להניח שברחבי המפרץ יש כעת מאות אם לא אלפי ציפורים כאלה. ברור שלא רק ציפורים נפגעו אלא המערכת האקולוגית כולה, ויקח זמן רב עד שהדברים ישובו להיות כפי שהיו.
 

Comments