תנובה נקנסה ב-15 מיליון ש"ח על חריגה בהזרמת שפכים

פורסם: 20 בינו׳ 2012, 5:24 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 29 בינו׳ 2012, 5:25 ]
מאת צפריר רינת, 20/1/2012

המשרד להגנת הסביבה הטיל על חברת תנובה קנס של 15 מיליון שקלים - הקנס הגבוה ביותר שהוטל אי פעם בישראל בגין עבירות סביבתיות - זאת עקב הפרה של תנאי הזרמת שפכים לים שנקבעו לה.

מדובר בשפכים שמקורם במפעל החברה באזור התעשייה בבאר טוביה, כאשר כחלק מתהליכי הייצור נוצרות תמלחות שבהן ריכוז גבוה של מלח וגם של חומר אורגני. תמלחות אלו מוזרמות לים דרך מסוף תמלחות מיוחד, שממוקם ליד מכון טיהור השפכים של גוש דן, ממערב לראשון לציון.

העברת תמלחות לים נעשית על פי היתר מיוחד שנותנת ועדה בין-משרדית לנושא היתרי הזרמה לים, ובראשה עומד המשרד להגנת הסביבה. הזרמה זו נועדה לשמש חלופה להזרמת התמלחות למכוני טיהור שפכים, שבהם היא עשויה לגרום נזק כבד למי תהום ולקרקע. לאורך החופים פועלים עוד כמה מסופים דומים, שאליהם מועברות תמלחות של מפעלי תעשייה נוספים.

על פי המשרד להגנת הסביבה, בשנים 2009-2010 חרג מפעל תנובה מתנאי היתר ההזרמה שנקבעו לו, אך המשיך להזרים את שפכי התמלחת אל המסוף המיוחד. במשרד ציינו בנוסף כי למרות הנחיית הוועדה למתן היתרי הזרמה, המפעל נמנע מלהקים מתקן מיוחד לטיפול בתמלחת, שהיה מביא להפחתת רמות הזיהום שלה, עוד בטרם הוזרמה לים. על רקע עבירות אלו הודיע אתמול האחראי על האכיפה במשרד, יצחק בן דוד, להנהלת תנובה על הטלת "עיצום כספי" של 15,219,300 שקלים. מדובר למעשה בקנס שמוטל על גורם מזהם, כאשר למשרד ישנה סמכות להשתמש בו במקרים של עבירות מינהליות או חריגה מאמות מידה שנקבעו למפעל. במקרה הזה הוטל הקנס בשל אי-הקמת המתקן, היעדר דיווח על התהליכים הקשורים במתקן זה וחריגה מאיכות השפכים שנקבעו לתנובה בהיתר שקיבלה.

על פי החוק למניעת זיהום ים ממקורות יבשתיים, גובה קנס המוטל על חברה עולה בהתאם למחזור המכירות השנתי של החברה. חברה שמחזור העסקים שלה הוא מעל 500 מיליון שקלים, נדרשת על פי החוק לשלם 2.4 מליון שקלים בגין כל הפרה של ההיתר שניתן לה. כספי הקנס יועברו לקרן למניעת זיהום ים הפועלת במסגרת המשרד. יש לציין שלאחרונה מנסה חברת תנובה למצוא פתרון אחר לטיפול בתמלחות. מחברת תנובה נמסר בתגובה: "עדיין לא קיבלנו את הודעת המשרד. נלמד אותה כשתתקבל".

לכתבה באתר "הארץ"


כתבות קשורות

:

גלעד ארדן: "מפעלים מזהמים יקבלו קנסות של מיליוני שקלים"

עסקאות טיעון בתחום הסביבה – מוסד הולך ונעלם

פי גלילות תשלם קנס בגובה מיליון שקל עקב זיהום קרקע

140 אלף ש' קנס להרצליה על הזרמת שפכים לים

טרה נקנסה ב-415 אלף שקל בגלל חשש לזיהום קרקע ומי תהום

פז תשלם 13 מיליון שקל בגלל זיהום מים

מזהם את הסביבה? שלם ריבית גבוהה יותר לבנק

קיבוץ הסוללים נקנס בסך 360,000 ש"ח בגין זיהום מקור מים

חולון: מפעל לייצור נקניקים הורשע בזיהום מים

המפעל מזיק לכדוה"א? התביעה הבאה בדרך

כתבי אישום: חברות הדלק זיהמו מים וקרקע

Comments