התיירות ליפן התרסקה מאז אסון הכור בפוקושימה

נשלח 16 ביולי 2011, 9:55 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 16 ביולי 2011, 9:58 ]

אבי לוגסי, בעל חברת טיולים ביפן: "מתוך 1,500 מטיילים ישראלים שציפינו לראות באביב, הגיעו 15 בסך הכל"

16/7/2011, עירית רוזנבלום

התיירות ליפן, שהיתה בצמיחה, התרסקה לחלוטין אחרי רעידת האדמה ואסון הכור הגרעיני בחודש מארס. לדברי אבי לוגסי, בעל חברת טיולים ביפן שעובד עם רוב השוק בישראל, "מתוך 1,500 מטיילים ישראלים שציפינו לראות באביב, הגיעו 15 בסך הכל".

מנכ"ל החברה הגאוגרפית, דמיאן יפה, אמר שבחודשים מארס עד מאי השנה היו אמורות לצאת עם החברה 16 קבוצות. "בגלל המצב נאלצנו לבטל הכל. בקיץ הישראלים לא נוסעים ליפן בגלל החום והלחות והיעד הבא הוא החגים באוקטובר".

יפה הוסיף שהשוק הישראלי צומח בשנים האחרונות ב-40%-30% בשנה. "לפני המקרה היינו אמורים להגיע ל-450 נוסעים במחצית הראשונה של 2011 ול-600 בכל השנה. עכשיו ברור שהמספרים לא יתקרבו לזה ונוציא בסתיו 3-1 קבוצות".

על המצב ביפן כיום הוא אומר שמדובר יותר בבעיה פסיכולוגית בעניין הכור בפוקושימה והקרינה שבעקבות הפגיעה בו. "למעט טוקיו, הקרובה יותר לצפון, רוב היעדים הם בדרום המדינה, שלא נפגע, מרחק של מאות קילומטרים מפוקושימה".

אלי מאלי, מנכ"ל חברת אילה לטיולים גאוגרפיים, אמר שלדעתו כבר לא יהיו השנה אצלם טיולים ליפן וגם בחברת דרכים מציבים את מארס-אפריל 2012 כיעד לחידוש הטיולים.
לוגסי אמר שלפי נתוני הממשלה היפנית הגיעו ליפאן ב-2010 כ-7,000 ישראלים, כך שעדיין לא מדובר במספרים גבוהים במיוחד.

"יפן היא לא אירופה הקלאסית ולא חבילות סביב אגן הים התיכון", מסביר יפה מהחברה הגאוגרפית, "זהו סיור תרבותי וגם יותר יקר". על השאלה האם צפוייה ירידת מחירי החבילות בעקבות המצב, אומר יפה שרוב התיירות ביפן מורכבת מתיירות פנים והתיירות הנכנסת מהווה רק אחוז קטן.יפה הוסיף כי "המלונות בקיוטו ובאוסקה מלאים בתיירים יפנים ולכן המלונאים היפנים אינם מורידים מחירים ואילו חברות התעופה לא מורידות מחירים, כי אין טיסות ישירות ליפן".

לדברי לוגסי, מספר מדינות שהוציאו אזהרת נוסע ליפן כמו גרמניה, צרפת, הולנד ואוסטרליה, כבר הסירו אותה וגם ארגון הבריאות העולמי נתן את אישורו לביקורים שם.
בחודש מארס, לאחר רעידת האדמה, אמרה מטיילת שביטלה את הטיול המתוכנן ל-TheMarker, ש"אנחנו לא רוצים לטייל בארץ מוכת אסון".

לוגסי אמר על כך שהיפנים דווקא משוועים לתמיכה של תיירים. "רואים את הכרת התודה על פניו של יפני שפוגש תיירים. היפנים החלו להחזיר את החיים למסלולם, הולכים למסיבות, משתקמים. כיום המדינה מתאחדת סביב מה שקרה ועוסקת בחלופה לכורים אטומיים".

כאות לחזרה לשגרה, לצד התמודדות עם האסון, מתקיימים בסוף שבוע זה תהלוכות גדולות בקיוטו בהשתתפות כחצי מיליון איש והיום (שבת) ומחר 5 פסטיבלים ענקיים של כל צפון יפן, שמטרתם הצדעה ותמיכה בנפגעים.

לכתבה בדהמרקרComments