תקועים בצנרת: הבית שלכם עלול לשבת על צינור נפט

נשלח 29 ביולי 2011, 5:57 על ידי Sustainability Org

בבדיקה בטאבו תגלו אם אתם גרים מעל צינור. צינור מבוקע שממנו דולף דלק מזהם את מי התהום של כולם, שלא לדבר על הסכנה ליושבי הבית. זהירות, רגע לפני האסון הבא

סופ
אביב לביא | 29/7/2011 9:51
תגיות: דליפת נפט, צינור נפט, נחל צין

כשוועדת הפנים והסביבה של הכנסת דנה בזיהום הדלק הקשה בנחל צין, עו"ד אריה נייגר הגיע כדי לדבר על מה שיהיה, לא על מה שהיה. נייגר, אחד המשפטנים המובילים בתחום דיני הסביבה, מייצג את קצא"א (קו צינור אילת-אשקלון) ואת רבים ממפעלי התעשייה הגדולים. לכן היה מעט מפתיע לשמוע אותו מדבר בדאגה על מצבם של צינורות הדלק והנפט שחוצים את ישראל: "במקרה הזה נפגעו נחל ושמורת טבע", אמר, "אבל מה יקרה כשצינור יתפוצץ מתחת לבית מגורים?". כשכמה מחברי הוועדה התפלאו לשמוע שצינורות דלק ונפט חוצים אזורי מגורים, הוא חייך והוסיף "יש שגרירים בכפר שמריהו שהצנרת עוברת מתחת לרגליים שלהם".

יש שגרירים בכפר שמריהו שהצנרת עוברת מתחת לרגליים שלהם
יש שגרירים בכפר שמריהו שהצנרת עוברת מתחת לרגליים שלהם צילום: SXC

ואכן , כשמניחים את מפת פרישת התשתיות של קצא"א ותש"נ (תשתיות נפט ואנרגיה) על מפת ישראל, מגלים חפיפה מטרידה. צינורות גדולים שמובילים נפט ותזקיקיו מאשקלון ואשדוד חוצים את גוש דן בדרכם צפונה. "אם תבדוק בטאבו", אומר נייגר, "יש סיכוי שתגלה שהבית שאתה גר בו יושב על צינור ובכלל לא ידעת". בשכונת נוה שאנן החיפאית, שיושבת על צינור שמוכר בשם "הקו הלבן", כבר היו בעבר מאבקים משפטיים סביב הסוגיה הזו.

עת לשפץ ולתחזק

תשתיות להובלת דלקים הן כורח המציאות, אבל הבעיה, אומר נייגר, היא שכשמגיע העת לשפץ ולתחזק את הצנרת העוברת בשטח פרטי - והעת הגיע כבר מזמן - אין שום יכולת חוקית לכפות על בעל הנחלה את השיפוץ. "הצינור עובר דרך כל החצרות בכפר שמריהו", אומר נייגר, "אף אחד לא מעוניין שעשרות פועלים יעבדו בחצר הווילה שלו ויהרסו את הדשא, ואם בעל הבית לא רוצה אי אפשר להיכנס. כבר היו מריבות עם שגרירים בגלל זה".

לפני מספר שנים הגישה ח"כ מולי פולישוק (שינוי) הצעת חוק שנועדה לאפשר לחברות התשתיות כניסה לנחלות פרטיות לצורך תחזוקת הצינור. היא ביקשה ליישר קו עם בזק וחברת החשמל, שלהן יש סמכות חוקית כזו. הרי צינור מבוקע שממנו דולף דלק מזהם את מי התהום של כולם, שלא לדבר על הסכנה ליושבי הבית. ההצעה נתקלה בהתנגדות בגלל קדושת הקניין הפרטי, ונגנזה. לאור מצב הצנרת הוותיקה, כפי שהתגלה בנחל צין, כדאי לשקול להוציא את ההצעה מהבוידעם.


לכתבה באתר nrg
Comments