עובדי האסדה של BP: פחדנו להתלונן על הליקויים

פורסם: 26 ביולי 2010, 22:14 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 10:00 23/07/2010

מסמך פנימי של טרנס-אושן, החברה שהחכירה ל-BP את אסדת הנפט שנפגעה באפריל, מצביע על נוהלי בטיחות ירודים וציוד שלא נבדק מאז שנת 2000

מאת ניו יורק טיימס

וושינגטון. עובדים באסדת הקידוח "דיפווטר הורייזון" במפרץ מקסיקו, שנפגעה ב-20 באפריל עקב פיצוץ באר הנפט, סיפרו כי רבים מהם היו מוטרדים מסידורי הבטיחות במקום וחששו לדבר על כך מחשש שייענשו. בדו"ח מעקב שהוזמן מטעם בעלי האסדה, חברת טרנס-אושן, ושהגיע לידי ניו יורק טיימס, העובדים טענו כי תוכניות העבודה של החברה לא בוצעו כיאות, והוסיפו כי לעתים קרובות נתקלו בהתנהלות מנוגדת לנוהלי הבטיחות.

חלק מהעובדים הביעו חששות נוכח שימוש בציוד שאינו אמין. לטענותיהם, לקידוחים הוענקה עדיפות על פני טיפולים שגרתיים ותקופתיים בציוד. "במשך תשע שנים האסדה לא הפסיקה לעבוד", אמר אחד העובדים לחוקרים. לדבריו, הנוהל היה "עבודה-תקלה-תיקון" ללא הפסקה.

על פי דו"ח נוסף בנושא הציוד, שגם הוא הוזמן מטעם טרנס-אושן, ציוד חיוני רב, כולל ברזי בטיחות, לא נבדק מאז שנת 2000, על אף שלפי ההוראות יש לבצע בדיקת תקינות כל שלוש עד חמש שנים. בדו"ח הופיעה רשימה של יותר מ-26 רכיבים ומערכות הפועלים על האסדה ושמצבם הוגדר גרוע או חמור.

דובר מטעם טרנס-אושן אמר כי רוב הרכיבים שהוזכרו בדו"ח אינם בעלי חשיבות רבה. עוד אמר הדובר כי במשך שבע שנים רצופות לא דווח על תקריות שגרמו לאובדן ימי עבודה או נזק סביבתי.

הדו"חות מן הסתם ילבו עוד יותר את הדיון באשמה לגבי הפיצוץ, שבו נהרגו 11 עובדים. אותו פיצוץ הוביל לדליפת הענק מפי הבאר שבקרקעית הים ולזיהום מפרץ מקסיקו. BP חכרה את האסדה מטרנס-אושן, ו-79 מ-126 אנשי הצוות שהיו עליה ביום האסון היו למעשה עובדי טרנס-אושן.

בתוך כך, תהפוכות מזג אוויר עלולות לעכב את מאמצי BP לסתום באורח מוחלט את דליפת הנפט מהבאר, הנמשכת כבר שלושה חודשים; אבל גם במקרה שהים והשמים לא יהיו סוערים, יפעלו הגורמים במקום במשנה זהירות לעצירה מוחלטת של זרימת הנפט - כך אמר שלשום האדמירל בדימוס טאד אלן, המפקח על מאמצי הרשויות הפדרליות לסתימת הבאר.

לדברי אלן, אם תנאי מזג האוויר השוררים מעל אזור פורטו ריקו יהפכו לשקע או לסופה טרופית שפניה לעבר המפרץ, ייאלצו כל האוניות סמוך למקום הדליפה, כ-80 ק"מ מחופי לואיזיאנה, להפליג לחוף מבטחים. "אם תתפתח סערה, אנחנו עלולים להימצא במצב שבו לא נוכל לפעול במשך 10 עד 14 ימים", התריע אלן.

ארבע מחברות הנפט הגדולות בעולם הודיעו שלשום כי יקצו כמיליארד דולר להקמת מערכת תגובה מהירה שתוכל להתמודד עם דליפות נפט במעמקי הים במפרץ מקסיקו, זאת במסגרת מאמצים להשיב את אמון הציבור בתעשיית הנפט לאחר האסון הנוכחי.

המאמץ המשותף של חברות אקסון מוביל, שברון, קונוקופיליפס ורויאל דץ' של, הכולל בנייה של ציוד לשעת חירום נגד דליפות, נעשה בשעה שחברות הנפט מנסות לשכנע את ממשל ברק אובמה להסיר את האיסור הזמני שהוטל על קידוחים בים לאחר התפוצצות האסדה באפריל.

לכתבה בהארץ
Comments