אושרה "רפורמת הרעש" שתעשה לכם חיים שקטים

נשלח 30 בנוב׳ 2010, 5:02 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 18:46 29/11/2010

עם כניסת התקנות לתוקף, בעוד 4 חודשים, ניפרד מרעשי אזעקות כלי רכב, קולות זיקוקים, ומפוחי עלים. הכל תלוי באכיפה


התקנות המכונות "רפורמת הרעש" שיזם השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אושרו היום (שני) בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בראשות חבר הכנסת דוד אזולאי. עם כניסת התקנות לתוקף, בעוד ארבעה חודשים, יהיו תושבי ישראל אמורים לגור בסביבה רועשת פחות שבה אין אזעקות כלי רכב, קולות זיקוקים, ורעש מפוחי עלים. עם זאת, בדומה לתקנות אחרות, הרבה מאד יהיה תלוי ביכולת אכיפת התקנות החדשות.

התקנות שאושרו היום קובעות שורה של הגבלות או איסורים מוחלטים על שורת פעילויות המהוות גורם משמעותי לרעש היום יומי בסביבת המגורים. בין השאר מגבילות התקנות פעילות לשיפוץ בנינים וקובעות שאסור יהיה לבצע עבודות כאלו בין 20:00 ל-7:00 למחרת. כמו כן, עם כניסת התקנות לתוקף יחול איסור על הפעלת מפוחי עלים הגורמים רעש באזורי מגורים.

מרכז השלטון המקומי טען היום שהמשרד להגנת הסביבה קיבל את דרישתו ויאפשר הפעלת סוגי מפוחים המוגדרים שקטים יותר, אך במשרד להגנת הסביבה הכחישו בתוקף טענה זו והבהירו שמעתה לא ניתן יהיה להשתמש בכל סוגי מפוחי העלים באזורי מגורים.

החוייה המוכרת של יקיצה משינה למשמע רעש חוזר ונשנה של אזעקת מכוניות אמורה להיעלם אף היא באופן הדרגתי. התקנות החדשות קובעות שבתוך חצי שנה מכניסת התקנות לתוקף, לא ניתן יהיה להתקין אזעקות קוליות בכלי רכב חדשים. באשר לכלי רכב ישנים שבהם כבר מותקנות אזעקות כאלו, נקבע כי הן יפורקו בתוך שש שנים.

איסור נוסף המופיע בתקנות החדשות, נוגע לשימוש בנפצים וזיקוקים באזורי מגורים. על פי התקנות, השימוש באמצעים אלה יותר רק במרחק של קילומטר ומעלה מאזור מגורים או במהלך אירוע ציבורי שאושר מראש על ידי הרשות המקומית. בערבי חגים כמו יום העצמאות, מוצאי שמחת תורה, פורים ול"ג בעומר יחולו הקלות על מגבלות הרעש.

המשרד להגנת הסביבה הסכים לכמה תיקונים בתקנות. הוא וויתר על הדרישה להפסיק פינוי פחי אשפה בשעות הלילה. כמו כן, הוסכם כי ראש רשות עירונית יוכל לאשר 12 אירועים במהלך השנה, שבהם תופעל מערכת הגברה עד 1:00 לפנות בוקר ולא עד 23:00 בלילה כפי שקובעות התקנות החדשות.

השר להגנת הסביבה בירך על אישור התקנות החדשות ואמר כי "הציבור יוכל לזכות מעתה בסביבת מגורים שקטה יותר. מאחר והתקנות יביאו לשיפור משמעותי בבעיית מטרדי הרעש. אנחנו חיים במדינה צפופה ושקט הוא צורך בסיסי שהפך לנדיר". כיום ידוע ממחקרים שרעש גורם בין השאר להפרעות שינה ולפגיעה בריכוז, אך לעיתים גם לפגיעה נפשית ואף לפגיעה ביכולת השמיעה.

לכתבה בהארץ
Comments