עיכובים בהפיכת חירייה לפארק מחשש למפגעים שיסכנו מבקרים

נשלח 9 בינו׳ 2011, 0:43 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 07:16 07/01/2011

החברה הממשלתית המנהלת את הפארק: אנחנו לא נוכל לממש את התוכנית בהיעדר תקציב לטפל במפגעים


הר הפסולת חירייה תוכנן להפוך - כבר בחודשים הקרובים - לאתר פתוח לביקורי הציבור, ולהיות שלב ראשון בהקמת פארק אריאל שרון, הנחשב לגדול ביותר במזרח התיכון. אבל לפני כשבועיים פנתה החברה הממשלתית המנהלת את הפארק לשרי האוצר והגנת הסביבה, והזהירה שאין באפשרותה לממש את התוכנית.

מה שמונע לטענתה מימוש התוכנית הוא, שלא הועבר התקציב הנדרש לשיקום מפגעים באתר, ולא הובטח הסדר הביטוח למקרה של סיכונים ממפגעים אלו בעת ביקורי אנשים. החברה טוענת שמינהל מקרקעי ישראל העביר לה את החזקה על הר הפסולת, תוך שהוא מטיל עליה שלא כדין את האחריות לתוצאות מפגעים וסיכונים.

בפנייתה לשרים מציינת החברה הממשלתית שפתיחת ההר לציבור והעלאת קבוצות אליו ללא עריכת סקר סיכונים, תחשוף את הקבוצות לסכנה מגורמים כמו גז מתאן, שנפלט מהר הפסולת והוא חומר דליק ונפיץ. "ייתכן שדי בהדלקת סיגריה על ידי אחד המבקרים על מנת לגרום לאירוע המסכן את הציבור", נכתב בפנייה. לטענת החברה, עד עתה היא לא קיבלה תקציב לטיפול במפגעי הר הפסולת ושיקומו.

לפי בדיקה שעשתה, טוענת עוד החברה, לא ניתן לרכוש כיסוי ביטוחי למלוא הסיכונים הנובעים מהר הפסולת והפעילות בו. לכן היא דורשת כתב שיפוי ופטור מאחריות של נושאי משרות החברה במקרה של הטלת אחריות אישית עליהם עקב פעילות הקשורה בהר הפסולת.

החברה הממשלתית טוענת שמינהל מקרקעי ישראל העביר את החזקה על ההר, במסגרת "הסכם דרקוני הנוגע בחוסר תום לב". בהסכם זה, נטען, נקבע שהחברה הממשלתית מודעת לכל הסיכונים בהר הפסולת ומקבלת אחריות על כל מפגע במקום. "המינהל ומדינת ישראל מטילים את כל האחריות על חברה, שאך זה עתה קמה, שפועלת ללא תקציב וכוללת מצבת כוח אדם של שלושה אנשים, והדירקטוריון שלה מורכב כולו מעובדי ציבור", נכתב בפניית החברה הממשלתית.

לטענתה, מדובר בהסכם בלתי מוסרי ובעייתי מבחינה חוקית, שכן מדובר בזיהום של עשרות שנים, שנוצר על ידי רשויות שהפעילו את האתר באישור המדינה.

ממשרדי האוצר והגנת הסביבה נמסר, בתגובה, שעניין השיפוי והביטוח נמצא בטיפול, בניסיון למצוא פתרון. לפי המשרד להגנת הסביבה, באחרונה הועבר תקציב לפיתוח פארק אריאל שרון - 25 מיליון שקלים - ובימים אלה נעשות עבודות לפיתוח הר הפסולת והסדרת הניקוז הנחלים הסובבים אותו כדי למנוע הצפות.

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "אנו תוהים כיצד החברה הממשלתית מעלה טענות על סעיפי חוזה שהושלם לאחר מו"מ, שנמשך כשנה ונחתם סופית בנובמבר 2009. במו"מ התקבלו כמה בקשות של החברה לסייג את אחריותה למצב ההר".

מחברת פארק אריאל שרון נמסר שהיא עושה כל שביכולתה לקדם את תוכנית הפארק בדיאלוג יומי עם משרדי הממשלה. לטענת החברה, השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, פועל בשיתוף משרד האוצר לקדם את הפארק. באחרונה קיבלה החברה תקציב לפיתוח הפרויקט.

לכתבה בהארץ

כתבות קשורות:
פארק חירייה שוב יוצא לדרך
המכשולים בדרך להקמת פארק חירייה
20 מיליון שקל לחירייה תמורת זכויות הזיהום שלה
Comments