ירידה של 99%-77% בזיהום האוויר בערים הגדולות ביום כיפור האחרון

פורסם: 9 באוק׳ 2014, 12:44 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 9 באוק׳ 2014, 12:44 ]

נתוני תחנות ניטור האוויר שפרסם היום המשרד להגנת הסביבה מוכיחים שוב את המשקל המכריע של כלי הרכב בזיהום אזורים עירוניים

מאת צפריר רינת, 5/10/2014

יום כיפור האחרון הוכיח פעם נוספת את המשקל המכריע של כלי הרכב בזיהום האוויר באזורים עירוניים. על פי נתוני תחנות ניטור האוויר שפרסם היום (ראשון) המשרד להגנת הסביבה, זיהום האוויר בערים הגדולות ירד בעת החג בשיעור של 77%–99%. מרכיב הזיהום שנבדק הוא תחמוצות חנקן. ריכוזי התחמוצות בגוש דן ירדו בחג בשיעור של 99% ובשיעור דומה גם בירושלים. בחיפה היתה ירידה של 77%.

תחמוצות חנקן חודרות למערכת הנשימה וגורמות למחלות שונות — בין השאר גירוי של הריאות וזיהומים. אחד המרכיבים של תחמוצות אלו, חנקן חד חמצני, הוא בעייתי ביותר מבחינה בריאותית ופוגע בעיקר בילדים.

בכמה ערים בארץ יש בשנים האחרונות שיפור באיכות האוויר. לכן, הפעם החלה הירידה בזיהום האוויר ביום כיפור מנקודת התחלה נמוכה יותר. על פי הרשות לאיכות הסביבה של עיריית תל אביב־יפו, בתשעים אחוז מהזמן, ריכוזי התחמוצות בעיר אינם עוברים את מחצית הריכוז המותר על פי תקני הסביבה. הסיבות לשיפור הכללי הן בין השאר השימוש ברכבי רכב חדישים ומזהמים פחות, והוצאת השוק הסיטונאי מהעיר. אל השוק היו באות משאיות רבות שפלטו זיהום.

המשרד להגנת הסביבה מנסה לקדם עוד כמה צעדים להפחתת זיהום האוויר. אחד מהם הוא הגבלת כניסת כלי רכב מזהמים למרכז העיר תל אביב. תוכנית זו מעוכבת בגלל ויכוח על אופן ישומה, בין המשרד להגנת הסביבה למשרד התחבורה.

יום הכיפורים בתל אביב
יום הכיפורים בתל אביב. צילום: תומר אפלבאום
יום כיפור בתל אביב
יום כיפור בתל אביב. צילום: תומר אפלבאום
יום כיפור בתל אביב
יום כיפור בתל אביב. צילום: רויטרס
יום כיפור בתל אביב
יום כיפור בתל אביב.

לכתבה בהארץ


ביום כיפור: זיהום האוויר צנח ב-99% ברחבי הארץ

במהלך החג נרשמה בכל הארץ ירידה משמעותית של עד 99% בזיהום האוויר עקב הפסקת תנועת כלי הרכב. המרוויחים העיקריים: הילדים, קבוצת האוכלוסייה הרגישה ביותר לחנקן דו-חמצני

תגיות: זיהום אוויר, יום הכיפורים
עדי חשמונאי יום ראשון, 05 באוקטובר 2014, 13:53

מטיילים ברחובות תל אביב ביום הכיפורים 14 בספטמבר 2013 (דרור עינב)
הירידה הורגשה במיוחד בערים הגדולות. תל אביב ביום כיפור (צילום: דרור עינב)

החל מכניסת יום הכיפורים ועד לצאתו ירדו ריכוזי תחמוצת החנקן הנפלטים מכלי רכב ומזיהום תעשייתי ב-99%. בשל ההפסקה הכמעט מוחלטת של תנועת המכוניות בכבישי הארץ ביום זה, הורגשה ירידה גבוהה במיוחד ברמות הזיהום בעיקר בערים הגדולות.

במשרד להגנת הסביבה מסבירים כי השיפור הרב באיכות האוויר ביום זה מעיד על השפעת התחבורה כמקור העיקרי לזיהום. תחמוצות החנקן המסוכנות, שריכוזן באוויר הוא המדד לאיכותו, חודרות לעומקי דרכי הנשימה, גורמות לסימפטומים שונים של מחלות ולהקטנת עמידות הגוף בפני חיידקים.


מטיילים ברחובות תל אביב ביום הכיפורים 14 בספטמבר 2013 (דרור עינב)
ילדים הם קבוצת האוכלוסייה הרגישה ביותר (צילום: דרור עינב)

לפי תחנות ניטור האוויר של המשרד להגנת הסביבה, ריכוזי תחמוצת החנקן בגוש דן צנחו במהלך יום הכיפורים מ-104 חלקיקים למיליארד טרם כניסת החג, ועד שני חלקיקים למיליארד עם כניסתו. בירושלים התקבל נתון זהה וגם בחיפה חלה ירידה, שם צלל זיהום האוויר בכ-77% - מ-22 חלקיקים למיליארד בערב החג ועד לשלושה חלקיקים למיליארד במהלכו.

ברונכיטיס, שיעול וליחה

בכל יום כיפור נרשמת ירידה בזיהום האוויר, אולם השנה היא הייתה גבוהה במיוחד. בתשע"ד צנחה רמת זיהום האוויר בגוש דן ובירושלים מ-104 חלקיקים למיליארד לתשעה חלקיקים למיליארד, ובחיפה חלה צניחה מ-22 חלקיקים למיליארד לשמונה חלקיקים למיליארד. זאת, לעומת צניחה דרסטית לשלושה חלקיקים למיליארד השנה.

הסימפטומים של מחלות הנגרמות מזיהום אוויר נעים בין גירויים בריאות ובעיניים ועד להחלשת הגנות הגוף נגד מחלות נשימתיות, דוגמת דלקת ריאות. על פי מחקרים, ילדים הם קבוצת האוכלוסייה הרגישה ביותר לחנקן דו-חמצני. ילדים שנחשפו לרמות גבוהות של חנקן דו-חמצני נוטים להיות רגישים יותר למחלות בדרכי הנשימה והריאות, וכן נוטים לחלות יותר בהתקררויות, ברונכיטיס, שיעול שמלווה בליחה, ומחלות נשימתיות באופן כללי.

לפניות לכתבת עדי חשמונאי: adihashmonai@walla.co.il


Comments