יפן: חומר רדיואקטיבי במי השתייה בטוקיו

נשלח 19 במרץ 2011, 10:42 על ידי Sustainability Org

הרשויות ביפן הודיעו כי נמצא חומר רדיואקטיבי במי שתייה בטוקיו וב-5 אזורים נוספים. עוד דווח כי הושגה שליטה על כור מספר 3 בפוקושימה

nrg מעריב | 19/3/2011 15:50
תגיות: אסון טבע ביפן

הרשויות ביפן דיווחו כי מצאו היום (שבת) חומר רדיואקטיבי במי שתייה בטוקיו ובחמישה אזורים נוספים. הממצאים מגבירים את חשש הציבור מפני אסון גרעיני בעקבות הפגיעה בכורים בפוקושימה אם כי הרשויות הודיעו כי הם עדיין לא משנים את הנחיות הבטיחות.

- אסון טבע ביפן: סיקור מיוחד ב-nrg מעריב

מוקדם יותר אישרה יפן כי אותרו דגימות של חומר רדיואקטיבי במוצרי מזון באזור הסמוך למתקני הגרעין בפוקושימה והורו להיפטר מהם.

הסוכנות הבין לאומית לאנגריה אטומית אמרה כי הרשויות היפניות המליצו לתושבים שעזבו את אזור האסון ליטול כדורי יוד כדי לנסות על גופם מפני הקרינה.

במקביל, הצליחו היפנים לרשום הצלחה קטנה כשהשיגו שליטה על אחד מששת מתקני הגרעין שנפגעו בצונאמי. מדובר במתקן מספר שלוש בפוקושימה שנפגע קשה באסון. מהנדסים דיווחו כי הצליחו לייצב מעט את המצב במתקן זה לאחר שכשש ניידות כיבוי אש התיזו עליו מים בכמות רבה והצליחו לקרר אותו.
צילום: אי-אף-פי
תושבי יפן עומדים בתור למילוי ג'ריקנים במים. צילום: אי-אף-פי

רמת האסון עלתה

הבוקר נודע כי ראש ממשלת יפן, נאטו קאן, מתכנן לצרף לקואליציה את סיעות האופוזיציה ולהקים ממשלת אחדות בעקבות רעידת האדמה והצונמאי בשבוע שעבר וההתמודדות עם משבר הגרעין. לפני האסון, מפלגות האופוזיציה לחצו על קאן לגשת לבחירות בזק שיסייעו לאשר תקציבים.

מוקדם יותר, העלתה הסוכנות לביטחון גרעיני ביפן את רמת האסון בפוקושימה מ-4 ל-5 מתוך 7. על פי ההגדרה, לאסון בדרגה 4 השלכות מקומיות ולאסון בדרגה 5 השלכות רחבות יותר.

יו"ר הסוכנות הבינלאומית אנרגיה אטומית יוקיה אמנו, המבקר ביפן, כינה  את המשבר בפוקושימה "תאונה חמורה ביותר". הוא הוסיף שהטיפול במצב יצריך שיתוף פעולה בינלאומי. אמנו, שהגיע בלוויית ארבעה מומחי גרעין, אמר גם שהוא מתעתד להיפגש עם בכירים יפניים וכן לבקר באיזור האסון.

"אנו רואים זאת כתאונה חמורה ביותר. הקהילה הבינלאומית מאד מודאגת ביחס אליה, ויש לשתף פעולה בהתמודדות עם המשבר", אמר אמנו.
צילום: איי-פי
ניצולה בין ההריסות ביפן, ליד אחד הקורבנות. צילום: איי-פי

לכתבה באתר nrg
Comments