המומחים מתריעים מזיהום, אך הממשלה מאשרת עלייה חדה במספר תחנות הדלק

נשלח 6 בדצמ׳ 2011, 5:23 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 6 בדצמ׳ 2011, 5:28 ]
מאת צפריר רינת, 4/12/2011
 
הממשלה צפויה לאשר היום הקלות בהליכי התכנון של תחנות דלק, כדי להביא להקמת תחנות נוספות ולהגביר את התחרות בין התחנות השונות. הצעד יאושר כחלק משורה של צעדים כלכליים ברוח המלצות ועדת טרכטנברג. אלא שמומחים להגנת הסביבה מאוחדים בדעתם שאישור ההקלות בהליך התכנון, שיביאו לעלייה חדה במספר תחנות הדלק, יגרמו לזיהום מי תהום ויפגעו בנוף. מומחי הסביבה מתבססים על בדיקות קודמות שגילו כי ברוב תחנות הדלק אירעו דליפות שסיכנו את מי התהום.

על פי הצעת ההחלטה שתובא לממשלה, תינתן הנחיה למינהל התכנון במשרד הפנים לבטל חלק מההגבלות על הקמת תחנות דלק קטנות. כך תבוטל הוראה שקובעת כי יש להקים תחנת דלק רק בשטח המיועד לבנייה, או בשטח הצמוד לו. הוראה זו נקבעה כדי לצמצם את הפגיעה בשטחים פתוחים.

לפי הצעת ההחלטה, בסלילת דרך בין-עירונית יש להקים תחנת דלק כל 20 קילומטר, לפחות. הצעה תביא להקמת מספר רב של תחנות. לאורך כביש חוצה ישראל, למשל, יש כיום רק שני מוקדים של תחנות דלק.

בדברי ההסבר להצעת ההחלטה נכתב שהגדלת מספר התחנות, בעיקר בפריפריה, תגביר את התחרות בין חברות הדלק, תאפשר כניסת חברות חדשות ותביא להורדת מחירים. המחסום העיקרי לצעד כזה, לפי דברי ההסבר, הוא הליכי תכנון מורכבים וארוכים.

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, מתנגד בחריפות למהלך וטוען שמדובר בהצעה בלתי סבירה באופן קיצוני, שתסכן את הסביבה ואת בריאות הציבור. במכתב ההתנגדות להצעה שהעביר השר למזכירות הממשלה הוא מציין שאין מדובר רק בתחנות דלק, אלא בהקמת מוקדי מסחר. משמעות הדבר היא פגיעה נרחבת בשטחים פתוחים. "ההצעה תוביל לפיזור לא אחראי של תחנות תדלוק לאורך הכבישים, ללא כל צורך תחרותי אמיתי ותוך יצירת מפגעים תכנוניים וסביבתיים", כתב ארדן, "בנוסף, מי תהום ייחשפו לזיהומים".

גם החברה להגנת הטבע תקפה בחריפות את ההצעה, וציינה בתגובתה שבשטחים הפתוחים יש כיום כבר די תחנות דלק, שחלק מהכנסתן מחנויות, כך שלמעשה הן הפכו ל"מיני-קניונים". "לצערנו הממשלה שוב מחפשת את הפתרון לריכוזיות במקום הלא נכון",נאמר בתגובת החברה, "לציבור הנוסעים מגיע ליהנות מנופי הארץ ולא ממוקדי פיתוח חדשים בכל פינה".

לכתבה בהארץ


כתבות קשורות:

דלק במי תהום: ברוב תחנות הדלק הקרקע מזוהמת

פז תשלם 13 מיליון שקל בגלל זיהום מים

כתבי אישום: חברות הדלק זיהמו מים וקרקע

בתוך הקרקע: אלפי זיהומים ממתינים לשיקום

סונול תפצה את נת"ע בגין זיהום קרקע ישן בפרויקט הרכבת הקלה בת"א

חשש: דלק ממתחם הרכבת בלוד זיהם מי תהום

דו"ח שהכין המשרד להגנת הסביבה ממפה לראשונה את הקרקע המזוהמת בגוש דן

 
 
Comments