יש שיפור, אך האוויר במפרץ חיפה עדיין מזוהם

פורסם: 12 בינו׳ 2012, 8:16 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 12 בינו׳ 2012, 8:19 ]

האוויר בחיפה, ובישראל כולה, נופל באיכותו מאיכות האוויר במדינות מתקדמות אחרות. תגובה למנכ"ל איגוד ערים לאיכות הסביבה חיפה

רונית פיסו | 11/1/2012 11:59 
תגיות: זיהום אוויר, חיפה (סביבה)
איכות האוויר במפרץ חיפה, כפי שהטיב לתאר ד"ר עופר דרסלר, מנכ"ל איגוד ערים לאיכות סביבה חיפה, אכן משתפרת. ריכוזי מזהמי אוויר כגון תחמוצות גופרית וחנקן ירדו הודות לצעדים שונים – חקיקה, תקינה, התקנת מתקני טיפול ובעיקר מודעות. אין אחד שלא יסכים עם הסייפא של דבריו, שיש להוסיף משאבים על מנת להמשיך לשפר את איכות האוויר ועל מנת שכולנו ננשום, סוף סוף, אוויר נקי ובריא.
מפרץ חיפה. ההנאה שבאי-הידיעה
מפרץ חיפה. ההנאה שבאי-הידיעה צילום: פלאש 90

ולמרות זאת תחושה של אי-נחת מתעוררת מקריאת הנתונים. הכותב מציג תמונת מצב חלקית בלבד של איכות האוויר במפרץ חיפה. תמונה שאולי נוחה לפרנסי העיר אך לחלוטין לא טובה לציבור הנושמים. תחנות הניטור בחיפה מודדות רק חלק קטן מהמזהמים המצויים באזור תעשייה (ישנם מזהמים שכמעט ואינם נמדדים: מתכות, חלקיקים נשימים עדינים, תרכובות אורגניות נדיפות), ותכנית הדיגום שנקבעה לפי חוק אוויר נקי – לא יצאה אל הפועל כלל, לאורך כל שנת 2011. ללא תמונת מצב מהימנה וכמה שיותר שלמה, לא ניתן לטפל ולקדם.

האוויר בחיפה, ובישראל כולה, נופל באיכותו מאיכות האוויר במדינות מתקדמות אחרות. זאת קבעה ועדת המומחים ברשות פרופ' מנחם לוריא, שהוקמה לפני שנה על ידי המשרד להגנת הסביבה והשוותה את האוויר בישראל לאיכות האוויר במדינות אחרות. אותה ועדה גם קבעה שבמפרץ חיפה, ישנה בעיה חריפה ואף מטרידה של זיהום ותחלואה, עקב ריבוי מפעלי התעשייה וזיקוק הנפט וקרבתם לאוכלוסייה.
זיהום כאן ועכשיו

מפרץ חיפה ידוע כמעוז התעשייה הכבדה של ישראל, שחלקה אכן עובר שינוי ושיפור, אך רחוק מלהספיק. המפעל הגדול והמרכזי – בתי הזיקוק, ממשיך לפלוט חומרים מזהמים לאוויר (תרכובות אורגניות נדיפות שחלקן מסרטנות וודאיות לאדם) יותר מכל מפעל אחר בארץ, למרות הימצאותו בלב מטרופולין של כמיליון תושבים. ההשקעה הכספית שנעשתה היא אולי גבוהה, אך לחלוטין לא מצדיקה את עלות הניצול המתמשך של משאבי הציבור – האוויר, המרחב, הבריאות.

אכן, מחלת הסרטן דורשת תקופת חביון של עשר ואף עשרים שנה, אך כאשר בודקים מחלות נשימה (אסטמה, ברונכיט), מצער לראות שילדי חיפה מובילים בתחלואה ובמספר האשפוזים ממחלות אלה. מחלות נשימה, בעיקר אצל תינוקות, מעידות על זיהום כאן ועכשיו. תחלואה עודפת במפרץ חיפה, הגבוהה מהממוצע הארצי, עולה כסף רב שלא בהכרח יוצא מהכיס של התעשייה. כאשר כוללים את העלות של הבריאות – ההשקעה הכספית שנעשתה, מחווירה.

ללא הבסיס – הבנת מצב איכות האוויר – לא יהיה שינוי מהותי, ולא יתבצע חקר איתור מקורות הזיהום, או טיפול ואכיפה. רק אז נוכל להגשים את החזון, בכוחות משותפים, להגיע לעיר מודרנית ומקיימת.


כתבות קשורות:
Comments