צלצול מעורר: שינויים בהרגלי הצריכה הסלולרית?

נשלח 2 ביוני 2011, 1:57 על ידי Sustainability Org

כל עוד המדע לא יקבע באורח חד-משמעי שהקרינה הסלולרית מסרטנת, רבים מאיתנו יעדיפו להיאחז בספק. יותר קל להדחיק מאשר לשנות הרגלים

אביב לביא | 2/6/2011 10:18    
ההודעה הדרמטית של הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן, שסיווגה שלשום את הקרינה הסלולרית בדירוג B2 ("מסרטן אפשרי בבני אדם"), הגיעה בסיומו של שבוע סוער במיוחד. כמעט בכל יום פרסמו אתרים ועיתונים חשובים באירופה כי מומחה זה או אחר ממומן או קשור לאחת מחברות הסלולר. אלה הביכו את ארגון הבריאות העולמי והעמידו בספק את האמינות של פאנל המומחים. השיא היה כשמונה נילסון, עיתונאית שבדית, חשפה את העובדה שיו"ר הוועדה, הפרופ' השוודי אנדרס אהלבום, עובד עם אחיו בחברה שמספקת שירותי לובי ללקוחות מתחום הטלפוניה, ביניהם אריקסון. לאחר הפרסום נאלץ אהלבום לעזוב את הוועדה בטריקת דלת.

31 חברי הוועדה, שמגיעים מ-14 מדינות , לא העלו בדרגה את הסכנה הסלולרית על סמך מחקר טרי שהסתיים זה עתה. הם העריכו את הידע המחקרי הקיים והגיעו למסקנה שעד כה הידע הזה זכה להערכת חסר. על שולחן הוועדה הונחו 3 מחקרים עדכניים, שכבר עברו ביקורת עמיתים אך יתפרסמו בכתבי עת מדעיים רק בתקופה הקרובה ולכן ממצאיהם טרם נחשפו בפני הציבור. מותר לשער שלתוצאות המחקרים הללו היה חלק בסברה של חברי הוועדה שהגיעה העת להצמיד לקרינה הסלולרית תג של סכנה. בכל המחקרים הללו, אגב, מעורבת פרופ' סיגל סדצקי ממכון גרטנר בתל השומר, החוקרת הישראלית הבכירה בתחום.

מה יהיו השלכות ההחלטה שהתקבלה על המציאות הישראלית המיוזעת? באשר לצרכנים, קשה להאמין שהציבור בארץ ישנה מהותית את מנהגיו. הישראלים נוטים להיות ספקנים כלפי ספקנות, וכל עוד המדע לא יקבע באורח חד-משמעי שהקרינה הסלולרית מסרטנת, רבים מאיתנו יעדיפו להיאחז בספק. יותר קל להדחיק מאשר לשנות הרגלים.
גישת הזהירות המונעת
השינוי בהרגלי הצריכה הסלולרית, אם בכלל, עשוי להתבטא בכל הקשור לילדים. פרופ' סדצקי כבר הגדירה בעבר את העובדה שכל פעוט שני בישראל מתהלך עם סלולרי צמוד בצירוף הבוטה Abuse Child (התעללות בילדים). אולי עכשיו ההורים הישראלים יהיו קשובים יותר לאזהרות כאלה.

לזכות משרד הבריאות יש לומר שלפני כמה שנים כבר אימץ את גישת הזהירות המונעת ביחס לשימוש בסלולר וגיבש שורת המלצות למזעור הנזק: הרחקת המכשיר מהגוף, שימוש ברמקול, דיבורית או אוזנייה (חוטית), מינימום חשיפת ילדים ועוד. ההמלצות כבודן במקומן  מונח, אבל לאור ההתפתחויות מחויב משרד הבריאות לחשיבה מחודשת שבמסגרתה יצטרך להחליט אם להפוך חלק מההמלצות לחוק מחייב.

בשולי הדברים יש בסיפור הזה גם לקח מקומי: לפני כחודשיים התקיים באוניברסיטת תל-אביב כנס על שאלת הקרינה הסלולרית. רבים מהדוברים, גם שמות נוצצים מצמרת האקדמיה ועולם הרפואה הישראלי, קבעו בזלזול שהטענה שבקרינה סלולרית טמונה סכנה כלשהי היא המצאה של מפיצי היסטריה מקצועיים. ההיסטוריה עוד תקבע אם היתה סיבה להיסטריה, אבל עד שזה יקרה, הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן שיגרה השבוע סטירת לחי לפרצופם של כמה מומחים ישראלים יהירים.

כתבות קשורות:
Comments