צפו: וידאו ראשון של הדליפה מתחת למים

פורסם: 15 במאי 2010, 9:23 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 15 במאי 2010, 9:26 ]
חברת הנפט BP נכנעה ללחץ התקשורת ודעת הקהל וחשפה צילומי וידאו ראשונים מבאר הנפט הדולפת, קילומטר וחצי מתחת למים במפרץ מקסיקו. כבר שלושה שבועות פולטת הבאר 210 אלף גאלונים של נפט מדי יום, וכל הניסיות לסתום אותה נכשלו
סוכנויות הידיעות

21 ימים לאחר טביעת אסדת קידוח הנפט "דיפווטר הורייזון" במימי מפרץ מקסיקו, חברת BP נכנעה ללחץ הכבד של כלי התקשורת ודעת הקבל ושיחררה צילומי וידאו ראשונים של הבאר הפגועה, כקילומטר וחצי מתחת למים.

 

פתח הבאר, יחד עם פריצות נוספות בצנרת הנפט שקרסה, פולטים כ-5,000 חביות נפט (210 אלף גאלונים) בכל יום. הנפט מאיים לפגוע בשמורות טבע רגישות בחופי לואיזיאנה, מיסיסיפי, אלבמה ופלורידה.

 

בצילומים נראה צינור שבור, ממנו פורץ נפט שחור מלוווה בזרם אפור-לבן - גז טבעי שפורץ גם הוא ממעבה האדמה. מתחקיר ראשוני באשר לסיבות התאונה באסדת הקידוח עולה שהגז הדליק הזה הוא שגרם ככל הנראה להתלקחות ולפיצוץ.
 

במשך כל הימים מאז שאסדת הנפט התפוצצה, קרסה וטבעה, מפעילה BP כמה צוללות רובוטיות, המצויידות במצלמות, על מנת לנסות ולסגור את השסתום שהותקן על פתח הבאר. הניסיונות הללו כשלו מאחר שהשסתום ככל הנראה פגום או שנפגע בעת הפיצוץ באסדה.

 

החברה הודיעה כי היא נערכת לבצע קידוח אלכסוני, שמטרתו להגיע לבאר הנפט הדולפת מכיוון אחר ולשאוב אותו, כדי לעצור את הדליפה. אלא שעד שפתרון זה יהיה ישים יחלפו לפחות חודשיים, ועל החברה גובר הלחץ למצוא פתרון ביניים מהיר שיבלום את הדליפה.

 

ניסיון ראשון ליישום פתרון זמני שכזה, על יד "משפך" במשקל 100 טונות, כשל בתחילת השבוע. היום (ה') תנסה החברה להציב מעל הבאר הדולפת מתקן דומה - אך קטן הרבה יותר.

 

לכתבה באתר ynet

Comments