צו יחייב את תחנת הכוח בחדרה להפחית זיהום

פורסם: 19 באוק׳ 2009, 7:53 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 18/10/2009
 
השר להגנת הסביבה גלעד ארדן חתם על צו המורה לחברת החשמל להתקין בתחנת הכוח "אורות רבין" בחדרה מתקנים שיפחיתו את זיהום האוויר הנפלט ממנה בהתאם לתקן האירופי.
 
בשורה לתושבי חדרה והסביבה: השר להגנת הסביבה גלעד ארדן הוציא צו אישי חדש לחברת החשמל, המורה לה להתקין סולקנים בתחנת הכוח חדרה ולצמצם את הזיהום שנפלט לאוויר. כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, השר חתם על ההוראות שיחייבו שתי יחידות ייצור בתחנת הכוח "אורות רבין", הנחשבת לתחנת הכוח המזהמת ביותר בישראל.  

התחנה בחדרה אחראית לכ-35 אחוז מכושר הייצור של חברת החשמל. מדובר בתחנה הגדולה בישראל המפיקה חשמל משריפת פחם - שיטה שפולטת לאוויר חלקיקים מזהמים וגזים רעילים כמו תחמוצות חנקן (NOx) ותחמוצות גופרית הפוגעים במערכת הנשימה.  

השר ארדן אמר כי הצו קובע ערכי פליטה מרביים לחומרים אלה ואחרים, על-פי התקנים העדכניים הנהוגים באירופה. על מנת לעמוד בערכים שנקבעו בצו תידרש חברת החשמל לרכוש ולהפעיל מתקנים לניקוי גזי פליטה.

במשרד להגנת הסביבה ציינו כי התקנת המתקנים תביא להפחתת פליטת תחמוצות הגופרית בכ-80 אחוז, והפחתת תחמוצות החנקן בכ-75 אחוז. השר ארדן ציין כי הצו האישי קובע אבני דרך למעקב וחובות דיווח, והוא הנחה את אנשי משרדו לעקוב מקרוב אחר יישומם. במידה וחברת החשמל לא תעמוד בהן, ינקוט המשרד להגנת הסביבה באמצעי אכיפה מיידיים.

הצו חל על שתי יחידות ייצור (מספר 5 ו-6) המספקות 575 מגוואט כל אחת, ומטרתו לעגן את תאריכי היעד להתקנת מתקנים לניקוי גזי הפליטה מיחידות אלה. יצוין כי תאריכי היעד היו קבועים עד כה בתוכנית המפורטת של התחנה לפי חוק התכנון והבנייה, אשר השתנו מעת לעת. 

באוגוסט, כאשר פורסמה הידיעה לראשונה, נמסר מחברת החשמל כי כבר החל תהליך שידרוג התחנה ללא קשר להליך הצו האישי של המשרד להגנת הסביבה. נמסר אז כי כבר הוצאו מכרזים בינלאומיים והתיכנון הוא לסיים את ההתקנה בהתאם לסיכום שנחתם בין שר התשתיות לשר להגנת הסביבה: יחידה אחת בשנת 2012, יחידה שניה בסוף יוני 2013 ועוד שתי יחידות בסוף שנת 2016. 
 
Comments