זיהום סלולרי: המחירים ירדו, אך מה עם הקרינה?

נשלח 13 באפר׳ 2011, 13:03 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 13 באפר׳ 2011, 13:07 ]
הוספת שתי חברות הסלולר לשוק מבורכת בגלל המחירים שצפויים לרדת. אולם, השאלות הסביבתיות עקב פריסת תשתיות חדשות נותרו ללא מענה. צרכנות זה לא רק כסף. דעה
עו"ד ציפי איסר איציק, 13/4/2011

מכרז התדרים הגדול של שר התקשורת כיוון להחזרת הכוח בשוק הסלולר ללקוח הפרטי כך שהחברות יצטרכו לרדוף אחרי הצרכנים ו"לפנק אותם". עוד לא יבשה הדיו וכבר הכריזו שתי החברות הזוכות על כוונתן להיות אגרסיביות ולהוזיל מחירים כדי לזכות בנתח השוק הנדרש להן לצורך החזר השקעתן במכרז.

המהלך של שר התקשורת זכה לפרגון רב ובצדק. לא בכל יום אנו זוכים לחזות באיש ציבור אשר יוצא למאבק עיקש נגד אינטרס כלכלי של תאגידי ענק במשק וכל זאת למען מה שהוא מאמין שישרת את האינטרס הציבורי אותו הוא בחר לייצג.

 

סיכון שקוף

הכל על קרינה סלולרית / ynet

מהי קרינה אלקטרומגנטית, מה זה SAR, מהי רמת הקרינה המרבית המותרת, איזה איזור בגוף נחשף לקרינה - כל השאלות וכל התשובות
לכתבה המלאה

אולם, דווקא מהלך זה מוכיח כי אין ראוי ממנו להירתם לאלתר למנוע את הגברת חשיפת הציבור לקרינה ברמות שעלולות לסכן את בריאותו. החשש מפני קרינה מוגברת בעקבות התחרות האגרסיבית שצפויה להתחולל בשוק הסלולר עם סיום מכרז התדרים ועם כניסתן של שתי חברות נוספות לשוק, הוא מוצדק.

 

לפי הודעת מנכ"לי משרדי הבריאות והגנת הסביבה, המהלך של הרחבת התשתית הסלולרית צפוי להגביר את השימוש בטכנולוגיה ועלול להביא להגברה ברמת החשיפה הכוללת לקרינה סלולרית. לכן הם כבר הודיעו כי כל עוד הצורך וההצדקה של תשתית הטלפונים הסלולריים מדור 4 לא יבחנו לעומק ולא יתואמו עימם, בכוונת המשרדים להתנגד ליוזמה זו.

 

כחלון צריך להיות מודאג

האינטרס של ציבור הצרכנים אינו מתמצה רק ברמות מחירים שפויות עבור שירותי הסלולר, כי אם גם בהפחתת סיכוני קרינה באמצעות התנהלות שקופה ושפויה בהתקנת אנטנות ובפרישת מתקני שידור ברחבי המדינה.

 

דווקא הדאגה לחלשים שהדירה שינה מעיניו של שר התקשורת, צריכה היום יותר מתמיד להטריד את מנוחתו. זאת לנוכח החובה המוטלת על החברות להוסיף תשתית חדשה לרשת הסלולר בכל רחבי הארץ, חלקה בסמיכות לריכוזי אוכלוסיה ובתוכה.

 

עד כה טרם הובא בחשבון, לא כל שכן טרם הוצג בפני ציבור הצרכנים, מלוא המידע בדבר ההשלכות שעלולות להיות לפריסת התשתית הנרחבת הכרוכה במימוש כל הפוטנציאל הכלכלי המעוגן במכרז התדרים לחברות החדשות.

 

לא נשאלו שאלות, כמו האם לא ניתן לספק את האינטרס הצרכני הסביר באמצעות השתלבות בתשתית הסלולר הקיימת? האם יש הצדקה לפריסת כל התשתית החדשה נוכח הגברת החשיפה לקרינה הנובעת ממנה? כיצד יובטח האינטרס הציבורי לזהירות המונעת מחשיפה לקרינה – בשוק שבו אין איזונים ובלמים – אל מול אגרסיביות השיווק אליו צפויים הצרכנים הישראלים להיחשף?

 

לפיתוח המואץ יש מחיר

האם לא ראוי להטמיע בשוק הסלולר את שיקולי הפחתת החשיפה לקרינה, על מנת שניתן יהיה לרתום את מנגנוני השוק גם לטובת האינטרס הציבורי הנוסף של הבטחת בריאותו נוכח הקרינה מלבד מחיר השירות? הותרת השוק החופשי לפעול בזירה שבה רק המחיר קובע וכל שיקול ציבורי נוסף לא מקבל ביטוי, מעלה חשש אמיתי כי מהר מאד נמצא במצב שבו אנו נחשפים להיקפי קרינה שטרם הובהרו מבחינה בריאותית כל השלכותיה.

 

אמנם עקרון התחרות החופשית בשוק הוא מנשמת אפה של כלכלת השוק. לזכותו נזקף חלק בלתי מבוטל מההתפתחות המשמעותית של הכלכלה העולמית. אולם מנגד, הפיתוח המואץ והחיים המודרניים גובים מחיר סביבתי כבד. הם הובילו להידרדרות סביבתית הולכת וגוברת ולחשיפת הציבור לסיכונים בריאותיים.

 


האתגר של החיים המודרניים הוא איפוא, לרתום את הכלים הכלכליים, לרבות את התחרות בשוק, לטובת האינטרס הציבורי והצרכני של מזעור המפגעים הסביבתיים והחשיפה לסיכונים בריאותיים בעקבותיהם ולהטמיע שיקולים אלה בקרב השחקנים בשוק. עד שהשוק לא יעמוד גם באתגר הזה, המהפכה הצרכנית לא תהיה שלמה.

 

הכותבת היא ראש המרכז להגנת הסביבה, המכללה האקדמית נתניה

לכתבה באתר ynet

Comments