צינור קצא"א נפגע: דליפת דלק לנחל צין

פורסם: 5 ביולי 2011, 10:57 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 5 ביולי 2011, 11:01 ]

במהלך עבודות שיפוץ נפגע צינור הדלק של קצא"א. דלק רב דלף לשמורת נחל צין. האזור נסגר למטיילים. פקחי רשות הטבע והגנים מנסים לצמצם את הפגיעה בטבע

עדי חשמונאי | 29/6/2011 9:59
תגיות: נחל צין, דליפת דלק, פגיעה בטבע,קצא''א

במהלך עבודות שיפוץ של קו הדלק קצא"א בבקעת צין שבנגב, כשלושה קלומטרים דרומית משדה בוקר, נפגע הבוקר (ד') צינור הנפט ונגרמה דליפת דלק חמורה וגדולה מאוד אל תוך השמורה במעלה צין ובערוץ נחל צין.

חברת קצא"א הפעילה את נהלי החירום סגרה מגופים ובודדה את קטע הצינור והנזילה נעצרה. החברה שואבת את הדלק ותתחיל בהליכי תיקון ותחזוקה של השטח ותחזיר המצב לקדמותו וזאת בתאום מלא עם גורמי המשרד להגנת הסביבה והגורמים הרלוונטיים השונים.
צילום: צחי אולייניק, רשות הטבע והגנים
נחל צין, הבוקר. דליפת הדלק צילום: צחי אולייניק, רשות הטבע והגנים

מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אלי אמיתי, הנחה את כל הצוותים המקצועיים ברשות להגיע למקום ללא דיחוי וקיימת מתקיימת הערכת מצב לאומדן הנזק ולטיפול בו. אזור מעלה צין נסגר לתנועת מטיילים ועשרות פקחים של רשות הטבע והגנים מגיעים כעת למקום.

"אנו רואים את האירוע בחומרה רבה ביותר", ציין אמיתי. לדבריו, מדובר בפגיעה בערכי טבע בתוך שמורת טבע. אנחנו נערכים לטיפול בנזק באופן המיטבי על מנת למזער למינימום את הפגיעה בטבע.

האדמה הנפגעת תישלח לרמת חובב וייעשו ניסיונות לשחזר את השטח ולהחזיר אותו לקדמותו בעזרת הנחיות שיתקבלו על ידי מומחים מהמשרד להגנת הסביבה.

נזק אקולוגי רב

"מדובר בנזק אקולוגי גדול מאוד", אמר רביב שפירא, מנהל מחוז ברשות הטבע והגנים ל-nrg מעריב. "הייתה דליפה חזקה מאוד מצינור הנפט והיא הגיעה לגובה של עשרות מטרים. רק כדי להמחיש את התמונה המזעזעת שנחשפנו אליה- מפלס הדלק עבר את הגובה של קו חשמל סמוך המגיע לגובה של עשרה מטרים". 

בשלב זה (אחרי 10:00) הזרימה, כאמור, נעצרה אבל הבעיה היא שהדלק מחלחל וגורם לנזק עצום לצמחייה ועלול להגיע בזרימתו התת קרקעית למעיינות שזורמים באזור כדוגמת עין עבדת, עין מור ועין מעריף.

שפירא מוסיף: "כנראה שנצטרך כאן השקעה עצומה, כולל עבודה של כלים כבדים כדי שנתחיל לנקות את הקרקע. נצטרך להוציא מפה את האדמה הפגועה. קשה להעריך בשלב זה כיצד נבצע את עבודות השיקום וכמה זמן הן ייערכו".

צילום: צחי אולייניק, רשות הטבע והגנים
הדליפה, הבוקר. הזרימה נעצרה צילום: צחי אולייניק, רשות הטבע והגנים
צילום: צחי אולייניק, רשות הטבע והגנים
נחל צין. הסילון דולף צילום: צחי אולייניק, רשות הטבע והגנים

"עלינו להיגמל מההתמכרות לנפט"
"התרעתי באחרונה מספר פעמים בפני הגורמים הרלוונטיים על הסכנות הטמונות בקווי הנפט העוברים בשטח השיפוט של המועצה האזורית רמת הנגב", אמר הבוקר שמוליק ריפמן, ראש מועצת רמת הנגב לדבריו, כבר לפני חודש נרשמו מקרי גניבה של דלק באזור, והיום אנו נאלצים להתמודד עם האסון האקולוגי לשמורת צין.

ריפמן קרא להפסיק מיידית את העבודות, לבדוק את ההתנהלות ולהכין תקציב לטיפול מיידי בנזק ולארגון מחדש של הקווים העוברים באזור, על מנת שאסונות כאלה לא יישנו. המועצה האזוריתציינה שתפעל לסייע לגורמים הרלוונטיים בכל האמצעים העומדים לרשותה, על מנת לצמצם את הנזק ולהחזיר את פנינת הטבע לקדמותה.

"תאונת הנפט היום היא אור אדום נוסף המחייב שינוי חד בגישה והגנות סביבתיות בתחום הנפט", אמר ח"כ דב חנין. "שר התשתיות המנסה להכשיל את חוק הנפט המודרני שהצעתי, מתעקש להיות היחיד בדוכן הנאשמים בוועדת החקירה הממלכתית שתוקם בעתיד". לדבריו, לציבור ולסביבה זה כמובן לא יעזור - את אסון הנפט הבא ניתן וחיוני למנוע.

בגרינפיס הוסיפו: "המקרה רק מוכיח כי נפט הוא דלק פוסילי שטומן בחובו סכנה ברורה ומיידית לכולנו: לטבע, בעלי החיים ומי התהום". לדברי הילה קרופסקי, מנהלת קמפיין האנרגיה בגרינפיס, זהו דגל שחור וגדול המופנה כלפי ממשלת ישראל. "עלינו להיגמל מההתמכרות לנפט ולקדם בנמרצות חלופות אנרגיה נקיות וירוקות"", הוסיפה קרופסקי.

לכתבה באתר nrg

כתבה קשורה:
הממשלה תדון בתיקון סביבתי לחוק הנפט
אילת: ממשיכים לנקות את מי המפרץ
Comments