על סדר יום התנועה הירוקה: צמצום הגידול באוכלוסייה

נשלח 14 בפבר׳ 2011, 5:07 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 14 בפבר׳ 2011, 5:13 ]
עודכן ב- 09:36 14/02/2011

בסוף השבוע בחרה התנועה את הנהגתה: לראשונה בישראל שני יושבי ראש לתנועה פוליטית


לאחר שנים רבות שבהן התעלמה התנועה הסביבתית בישראל באופן מוחלט מדיון ציבורי בסוגיית גידול האוכלוסייה - וההשלכות של מגמה זו על הטבע - ייתכן שמסתמן שינוי. בסוף השבוע ערכה התנועה הירוקה ועידה שבה בחרה את מנהיגיה. לראשונה בישראל נבחרו שני יושבי ראש שינהיגו בצוותא תנועה פוליטית: פרופ' אלון טל מאוניברסיטת בן גוריון ורחלי תדהר-קנר.

בדברים שנשא בוועידה, הודיע טל כי הוא מתכוון להעלות לסדר היום של הדיון הציבורי בישראל את סוגיית ההתמודדות עם קצב גידול האוכלוסייה בישראל, שמוסיף להיות גבוה במיוחד. לדבריו, יש לפעול - באמצעות מפלגות פוליטיות - לביטול תמריצים וסובסידיות שמטרתם לעודד משפחות מרובות ילדים, שמגבירים עוד יותר את גידול האוכלוסייה בישראל. "עלינו להפסיק מתן סובסידיות מעוותות", הוא ציין כשהוא מתייחס בין השאר לקצבאות ילדים.

טל הזהיר כי אם תימשך המגמה הנוכחית, לא תוכל ישראל לתת לתושביה רמת חיים נאותה ולשמר משאבי טבע. "כיום אנחנו מסבסדים את ההתאבדות האקולוגית שלנו", הוא טוען. "אם תהיה אוכלוסייה של 20-30 מיליון תושבים בין הירדן והים, לא יהיו טבע ונופים שעליהם נוכל לשמור". המשמעות של גידול אוכלוסייה היא הנצחת העוני. לעומת זאת פעילות למען צמצום הילודה תחייב פעולות כמו העצמת נשים". עם זאת ציין טל שיש אנשים בהנהגת תנועתו שאינם מסכימים לדעתו, וחוששים לשנות את התפישה המקובלת של עידוד משפחות מרובות ילדים.

על פי דו"ח של מדדים ונתוני איכות סביבה בישראל שפרסם באחרונה המשרד להגנת הסביבה, קצב גידול האוכלוסייה בישראל הוא קרוב לשני אחוזים בשנה.

הבחירות שקיימה התנועה הירוקה הן הפעם הראשונה שבה נבחרים גבר ואשה לעמוד במשותף בראש מפלגה פוליטית בישראל. "משמעות בחירה זאת היא יישום מעשי של העיקרון של שוויון בין גברים ונשים", אמרה תדהר-קנר לאחר שנבחרה.

בהודעה שפרסמה התנועה הירוקה צוין כי היא הולכת בעקבות מודל הנהגה שקיים במפלגה הירוקה בגרמניה שהוכיח את עצמו כמנוף לשילוב שוויוני של נשים בפוליטיקה. "בכנסת הנוכחית הנשים מהוות רק 18%, לעומת מדינות כמו שווייץ ופינלנד שבהן נשים מהוות רוב בקרב נבחרי הפרלמנט", נאמר בהודעת התנועה. "במדינת ישראל שבה נשים מרוויחות רק 64% מהמשכורות המקבילות של גברים, נראה שצריך כוח פוליטי שאכן מעצים נשים".

התנועה הירוקה כשלה בבחירות הקודמות לכנסת ומספר חבריה הצטמצם במידה ניכרת. אולם לאחר שהובילה את המאבק המשפטי המוצלח נגד מינויו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל, היא זכתה לתנופה מחודשת.

לכתבה בהארץ

כתבות קשורות:
מודאגים מהאיום האיראני? היכונו למחסור במים, באנרגיה ובלוקוסים
פרו ורבו, אבל אל תגזימו
ביטחון וסביבה ירוקה - סיכום הכנס
טוקבק שכתב עירא לכתבה
Comments