מותה של אשליית הצמיחה הכלכלית

פורסם: 10 באוג׳ 2012, 1:23 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 10 באוג׳ 2012, 1:38 ]

הכלכלה העולמית לא תוכל להמשיך לצמוח בקצב של 4% בשנה

מאת הנרי בלודג'ט, ביזנס אינסיידר, BusinessInsider
כמה שאלות שכדאי שתשאלו את עצמכם לפני הקפה של הבוקר: מה קצב הגידול של האוכלוסייה העולמית בטווח הארוך? ובאותו עניין: מה קצב הגידול של הכלכלה העולמית בטווח הארוך? יש לכם ניחוש?

2% בשנה בקצב גידול האוכלוסייה? גידול של 4%-5% בשנה בכלכלה? זה נשמע הגיוני, נכון? כולנו התרגלנו לשיעורי גידול דומים והם משתקפים בכל התחזיות שעורכות מדינות וכלכלנים.

                                     

זה נראה הגיוני לחלוטין להאמין שצמיחה של 2% בשנה באוכלוסייה העולמית וגידול של 4%-5% בכלכלה יימשכו לנצח. כי למרות שאנחנו מכלים את משאביו של כדור הארץ, המוח שלנו, החדשנות ושיפורים בייצור תמיד יצילו אותנו בסופו של דבר.

ובכן, אם אתם בונים על זה שקצב גידול האוכלוסייה ימשיך להיות 2% ושהכלכלה תמשיך לצמוח בקצב של 4%-5% בשנה, כדאי שתתפללו שבקרוב נדע איך לטייל במהירות בחלל כדי שנוכל למצוא לנו בתי גידול בפלנטות אחרות, כי בקרוב בני האדם יכסו כל סנטימטר על כדור הארץ.

לפני כמה שנים, מנהל ההשקעות, ג'רמי גרנתהם, העביר הרצאה לכמה סוחרים מתוחכמים ומתמטיקאים שבה הוא נתן דוגמה איך ולמה התפישות שלנו על קצב הצמיחה שגויות. אז אם הערכות לגידול של 4%-5% בשנה בכלכלה הן שגויות, מה כן ניתן להחשיב בכקצב גידול בן קיימא? 1%?

לא. אפילו גידול של 1% בשנה בכלכלה העולמית הוא משהו שלא ניתן להעלות על הדעת. גם גידול של 0.1% הוא לא מציאותי. בסופו של דבר, בהינתן כי קיים גבול למשאבים ולשטח, הגידול היחיד שהוא באמת בן קיימא - הוא שלא יהיה גידול בכלל. וזה משהו לחשוב עליו בזמן ששותים את הקפה של הבוקר.

גרנתהם אומר כי "בהרצאה שהעברתי לפני ארבע שנים וחצי, השתמשתי בשיעור צמיחת הכלכלה דאז - 4.5% במשך שנתיים. טענתי אז כי זה השיעור שאליו רק נשאף כיום". גרנטהם מוסיף כי "הצעתי שנדמיין את מצרים העתיקה - שהאלים שלהם, הפרעונים, השפה והתרבות הכללית נמשכה כ-3,000 שנה. אחר כך שאלתי מה צפוי היה להיות העושר הפיסי (במטרים רבועים) שלהם כעבור 3,000 שנה עם צמיחה של 4.5%".

גרנטהם אומר כי "מכיוון שהם היו מתמטיקאים מנוסים, התגריתי בהם ואמרתי: 'באמת. נסו לנחש. אתם יודעים שזה בוודאי היה יותר מהמרחק בין כדור הארץ לירח'. אבל לאף אחד לא היה ניחוש שאפילו התקרב - התשובה היא 10 בחזקת 57 מ"ר.

"אם מתמטיקאים מנוסים לא הצליחו לענות על כך, איך יוכל לעשות את זה אדם פשוט? ואז אמרתי להם: 'בואו ננסה לעשות את החישוב הזה עם צמיחה של 1% בעושר ובגידול האוכלוסייה. בתוך 3,000 שנה, האוכלוסייה ההתחלתית של מצרים העתיקה - לפי הערכה של 3 מיליון איש - היתה מוכפלת פי 9 טריליון. לא היה מקום לאכסן את האנשים. גם אם היינו מחשבים את זה לפי צמיחה של 0.1%, האוכלוסייה היתה צומחת פי 20 - יותר מפי 10 ממה שקרה באמת.

"השורה התחתונה היא שאין צמיחה שהיא בת קיימא".

 

לכתבה באתר דהמרקר


כתבות קשורות:

We Can't Keep Growing Like This

מודאגים מהאיום האיראני? היכונו למחסור במים, באנרגיה ובלוקוסים

הבעיה הביטחונית האמיתית: שינויי האקלים

פרו ורבו, אבל אל תגזימו

"צמיחה היא עגל זהב ולא מטרה; נגבש מדדים לאיכות החיים"

מומחים מזהירים: על הרשויות בארץ להיערך למחסור עתידי במוצרי מזון חיוניים

הבטחת מזון לאוכלוסיית העולם

להבטיח מזון לכל העולם בשנת 2050

בדרך למשבר מזון? הקוטג' הוא קצה הקרחון

משרד החקלאות: חשש להתפתחות משבר מזון עולמי מסוכן מזה של 2008

מה הקשר בין הבצורת, השלג, מחירי המזון והמהפכות העממיות?

ב-40 שנה: מספר חיות המשק בעולם גדל כמעט פי שלושה

הממשלות מגיבות על הנזק האקלימי שגורמות תעשיות בע"ח

מה אוכלים מחר? // מנה עיקרית: בשר סינתטי עם חסה כחולה 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments