ארגון הסיוע הבריטי מזהיר: "מערכת המזון העולמית בקריסה - מחירי המזון יוכפלו בתוך 20 שנה"

פורסם: 31 במאי 2011, 6:55 על ידי: Sustainability Org

לפי אוקספם, הביקוש למזון יגדל ב-70% עד 2050

31/5/2011, רויטרס
 
מחירי המזון העולמיים יוכפלו ב-20 השנים הקרובות, בעקבות עלייה של 70% בביקוש עד 2050 - כך הזהיר היום ארגון הסיוע הבריטי אוקספם, שהזהיר מפני הרעב המחמיר ברחבי העולם ופתח בקמפיין בו הוא מזהיר כי 925 מיליון בני אדם בעולם סובלים מרעב מדי יום.

"מערכת המזון העולמית נמצאת פחות או יותר בקריסה", הזהירה היום מנכ"לית אוקספם ברברה סטוקינג, "כל הסימנים מצביעים על כך שמספר הרעבים ממשיך לעלות". אוקספם הזהיר היום כי מחירי המזון עולים בעקבות העלייה באינפלציה ובמחיר הנפט, מחסור בקרקעות ובמים ושינוי האקלים, ומובילים את העולם ל"עידן של משבר מזון תמידי".

לפי תחזית הארגון, מחירי המזון יעלו ב-70%-90% עד 2030, ללא שקלול של נזקי שיקום האקלים. לאחר שקלול העלייה במחירים שתיגרם בעקבות ההתחממות הגלובלית, מחירי המזון עשויים לעלות ב-120%-180%. מחיר התירס לבדו עשוי לעלות ב-180% עד 2030. הנפגעים הגדולים ביותר יהיו העניים ביותר, שההוצאות על מזון מהוות 80% מהכנסותיהם, לפי הארגון. העלייה במחירי המזון עשויה גם להוביל למהומות על רקע חברתי ואי יציבות פוליטית.

"אנחנו הולכים מתוך שינה לעבר עידן של משבר בלתי נמנע. אחד מכל שבעה בני אדם בעולם סובל מרעב יומיומי, למרות העובדה שהעולם מסוגל להאכיל את כולם. יש לבצע רפורמה במערכת המזון", אמרה סטוקינג, שקראה לראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון ומנהיגי מדינות הג'י-20 להוביל רפורמה ברגולציה על שוק הסחורות, במטרה לשלוט בתנודתיות במחירים.

הדו"ח של אוקספם פורסם שבוע לאחר דו"ח האו"ם שהזהיר כי מחירי המזון יגיעו לשיא בשבועות הקרובים ויובילו למהומות במדינות המתפתחות. מחיר הדגנים זינק ב-71% בשנה האחרונה, בעקבות בצורות באירופה וסופות גשמים וטורנדו בארה"ב.

לכתבה בדהמרקר

Comments