יומהולדת שמח לאדם השבעה מיליארד

נשלח 3 בנוב׳ 2011, 13:21 על ידי Sustainability Org
1/11/2011 מאת אוהד קרני - 'ירוק ונוצץ'

ככל הנראה אי שם בעולם חוגגים בימים אלו את לידתו של האדם השבעה מיליארד. האו"ם צופה כי לקראת 2050 יוולד האדם התשעה מיליארד ואילו האדם ה-10 מיליארד יוולד רק חמישים שנים מאוחר יותר, לקראת סוף המאה ה-21. זאת, בהנחה כי מגמת ההאטה בגידול האוכלוסייה תימשך. האטה זו בשיעור גידול האוכלוסין העולמי, מכ-5% גידול בשנה, במהלך דור הבייבי בום בשנות ה-50 וה-60, לגידול של 2.5% בשנה כיום, נובעת ישירות מהעלייה ברמת החיים והשיפור במעמד האישה בחלקים נרחבים של העולם (ואסור לשכוח גם את מדיניות ממשלת סין להגבלת הילודה).

מגמת האטה זו היא חדשות טובות אם אנחנו מעוניינים להתחמק מקטסטרופה מלתוסיאנית. יחד עם זאת, מחקרים מהעת האחרונה מראים כי תאורטית ניתן להאכיל אפילו 10 מיליארד אנשים באופן מקיים. כך שאם רק נגלה אחריות ונשנה את אופן ניהול המשאבים שלנו, את הדרך בה אנו מגדלים מזון ו… כן, גם את התפריט היומי שלנו, יהיה מספיק אוכל לכולם (למרות שאני מכיר כמה אנשים שהיו מעדיפים את החלופה של מלתוס ובלבד שיוכלו להמשיך לאכול בשר). זוהי טענה מאוד מעודדת בהתחשב בעובדה שכבר כיום החקלאות שלנו בלתי מקיימת בעליל ועדיין יש כמיליארד בני אדם הסובלים מתת תזונה ורעב.

עם פרסום הנתונים על הגידול באוכלוסיה מיד נשאלת השאלה האם הגידול באוכלוסיה מהווה את החסם המרכזי לעולם מקיים. למעשה זו שאלה מכשילה משום שהגידול באוכלוסיה הוא רק גורם אחד במכפלה של שלושה גורמים הקובעים את השפעת האנושות על הסביבה: I = P x T x A, כאשר I מייצג את ההשפעה על הסביבה, P את גודל האוכלוסייה, T את הטכנולוגיה שבשימוש ו-A את אורח החיים. כיום המיליארד העשיר ביותר פוגע בסביבה יותר מששת המיליארדים העניים יותר, כך ששינוי בטכנולוגיה או באורח החיים של אותו מיליארד תשפיע יותר מצמצום דרמטי בקצב הילודה של המיליארדים הנותרים. לשמחתנו לא רק שהשינוי הזה אפשרי, אלא שיישום נכון של המעבר לקיימות, באופן אשר יגמר את הרעב והעוני, מכיל גם את הפוטנציאל לצמצום הילודה, כפי שההיסטוריה של העולם המתועש מלמדת אותנו.

טביעת רגל אקולוגית לפי אזורים - אז מי מזיק יותר?


לפוסט של אוהד קרני בבלוג ירוק ונוצץ

Comments