אדם טבע ודין לבג"ץ: הממשלה אינה מאשרת תוכנית לאומית למניעת זיהום אוויר

פורסם: 5 בפבר׳ 2012, 7:38 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 5 בפבר׳ 2012, 8:09 ]

העמותה טוענת כי על פי חוק אוויר נקי היה על הממשלה לאשר את התכנית עד תחילת 2012

מאת איתי טרילניק, 5/2/2012
 

עמותת "אדם טבע ודין" החליטה לעתור לבג"ץ בדרישה לחייב את הממשלה לנמק מדוע לא אושרה תוכנית לאומית לצמצום ומניעת זיהום אוויר. על פי חוק אוויר נקי, היה על הממשלה לאשר תוכנית לאומית כזו עד תחילת השנה הנוכחית.

המשרד להגנת הסביבה הגיש תוכנית, בעלות של 690 מיליון שקל, אך היא לא קיבלה את אישור הממשלה, בשל מחלוקות תקציביות. על פי הניתוח הכלכלי בתוכנית שהוגשה, בלא התערבות ממשלתית יגיעו נזקי זיהום האוויר ל-8.5 מיליארד שקל עד 2020.

התוכנית שהוגשה, בעלות של 690 מיליון שקל (מהם 290 בשנתיים הקרובות), כוללת בעיקר סעיפים בתחום התחבורה - ובהם קידום תחבורה ציבורית נקייה, תמריצים למעסיקים שיצמצמו את נסיעות עובדיהם ברכב פרטי, והרחבת התוכנית לגריטת כלי רכב פרטיים מיושנים ומזהמים. בנוסף כוללת התוכנית הקצאה של כ-54 מיליון שקל עד 2020, לצורך הקמת מערך בקרה וניטור איכות האוויר.

עם זאת, התוכנית המוצעת לא אושרה עדיין בממשלה, בשל מחלוקות בין המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר בנוגע לתקציב הנדרש לה. כתוצאה מכך, הממשלה מפרה למעשה את חוק אוויר נקי.

מנכ"ל אדם טבע ודין, עו"ד עמית ברכה, אמר כי "חשוב להבין שבגלל אזלת ידה של הממשלה, אשר אינה מאשרת את התוכנית הלאומית למניעת זיהום אוויר, חשופים מיליוני תושבי מדינת ישראל למחלות ולמוות הנגרמים כתוצאה מזיהום אוויר".

לכתבה בהארץ


כתבות קשורות:
Comments