בגלל התעסוקה: אובמה נגד המאבק בזיהום אוויר

נשלח 4 בספט׳ 2011, 8:10 על ידי Sustainability Org
הנתונים שלפיהם לא נוספו משרות לשוק האמריקאי באוגוסט דירבנו את אובמה שלא לפעול להקשחת מגבלות הזיהום הסביבתי, מחשש למעמסה כבדה על המעסיקים בתקופה כלכלית קשה. הירוקים בתגובה: "הבית הלבן תומך במזהמים התאגידיים במקום בעם האמריקאי"
סוכנויות הידיעות, 3/9/2011

הדו"ח הקודר שפרסם משרד התעסוקה של ארה"ב ביום שישי ולפיו לא נוספו משרות בחודש אוגוסט, הוביל לירידות חדות בשווקים משני צדי האוקיינוס. לפי משרד התעסוקה, הקיפאון בתעסוקה נבע בעיקר מקיצוצים במגזר הייצור ובמגזר הציבורי. 

 

על רקע נתוני התעסוקה הקשים, הנשיא ברק אובמה התייצב ביום שישי לצד המעסיקים ונגד הסוכנות להגנת הסביבה ומשך תוכניתו להקשחת מגבלות הזיהום הסביבתי.  

 

בהודעה קצרה אמר אובמה כי החליט שלא לפעול להקשחת התקנות, שכן הדבר יציב מעמסה כבדה על עסקים בתקופה כלכלית קשה. "הבית הלבן תומך במזהמים התאגידיים במקום בעם האמריקאי", אמרה נשיאת ארגון להגנה על הסביבה, פרנסס ביינקי. "הבית הלבן זיהם בפוליטיקה את חוק האוויר הנקי".

 

ביום חמישי אובמה יעלה מדרגה וצפוי להציג בפני הקונגרס תוכניות נרחבות לאישוש התעסוקה. ככל הנראה תכלול תוכניתו תמריצי מס חדשים לחברות כדי שישכרו עובדים חדשים, כמו גם תוכניות הכשרה עבור מובטלים הנמצאים זמן רב במעגל האבטלה. הבית הלבן מסר הערכות בשבוע שעבר, ולפיהן האבטלה תישאר ברמת ה־9% בשנה הבאה. עם זאת, ממשל אובמה צפוי להיתקל בהתנגדות עזה מצד הרפובליקנים לכל הצעדים שיבקש לנקוט אותם, זאת בשל הנחת היסוד שלהם כי על קיצוץ הגירעון להיות היעד המועדף.  
בתגובה לנתוני התעסוקה, ביל גרוס, מנהל פימקו, הזהיר כי צעדים מיידיים לצמצום הגירעון עלולים להתברר כ"צעדי התאבדות" בשל מצבה העגום של הכלכלה. לדבריו, קובעי המדיניות צריכים לשים יותר דגש על הצמיחה ופחות על בעיית החוב. בהינתן המבוי הסתום שאליו נקלעו מחוקקים משני צדי המתרס, השווקים הפיננסיים ישימו עתה יהבם בבנק הפדרלי המרכזי ובכלים שהוא עשוי להציג בפגישתו הבאה ב־21 בספטמבר, בהם, אולי, הקלה כמותית שלישית.
Comments