במקום להשקיע ברשת רכבות, יש להקים מכללות בפריפריה

פורסם: 11 במאי 2010, 19:48 על ידי: Sustainability Org
 | 11.5.2010 מירב ארלוזורוב

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתגאה בחזון הבן גוריוני שלו. דוד בן גוריון הקים את המוביל הארצי, נתניהו רוצה להיזכר כמי שהקים את המוביל הארצי של התחבורה - רישת את המדינה לאורכה ולרוחבה במסילות ברזל.

זה לא רע להיות מדינה שמתגאה ברשת הרכבות המודרנית שלה. מי שנתקע פעם בפקק בצומת המוביל, יכול בהחלט להזדהות עם השאיפה הזאת. אבל פקקים יש לא רק בצומת המוביל. פקקים יש גם בכניסה לאקדמיה בישראל - שם הפקק של המתנה לקבלת תקן של משרה קבועה עשוי לארוך שנים.

מצבה של האקדמיה בישראל הוא בכי רע. "עשור של דעיכה", מגדיר זאת יו"ר ות"ת, מנואל טרכטנברג, ומביא גם את המספרים - סגל אקדמי מבוגר, הרבה סטודנטים על מעט מורים וירידה במדדי האיכות והפריון. שילוב קטלני של קיצוצים בתקציבי המדינה - מספר הסטודנטים גדל, אבל התקציב לא גדל באופן פרופורציונלי לכך - ניהול שערורייתי של האוניברסיטאות והעדפת האינטרסים של ועדי העובדים של המרצים על פני האינטרס המחקרי-לאומי - כל אלה יחד הביאו להידרדרות מעמדה האקדמי של ישראל. התוצאה הטרגית היתה שישראל נהפכה ליצואנית מצטיינת של מוחות מבריקים: האקדמיה בישראל מכשירה אותם, אבל הם אינם נשארים כאן כדי להכשיר את הדור לעתיד לבוא.

הידרדרות מערכת ההשכלה הגבוהה היא טרגדיה שישראל אינה יכולה לעמוד בה. כמדינה קטנה מוקפת אויבים, אין לישראל דבר להציע פרט לאיכות ההון האנושי שלה. בלי כוח אדם איכותי ובלי תחושת המצוינות, ההצלחה והדינמיות של כוח אדם איכותי, האטרקטיביות של ישראל היא נחותה למרבית המדינות המפותחות.

לא הרבה נדרש כדי להחזיר עטרה ליושנה במערכת ההשכלה הגבוהה. הבסיס כבר קיים - רבבות חוקרים ישראלים, כאן ובחו"ל, שמשוועים לתקנים באקדמיה ולתקציבי מחקר. התקציבים, יחד עם שיפור הכרחי בניהול של האוניברסיטאות ובמערכת יחסי העבודה בהן, יוכלו לשקם את האקדמיה. רק שהתקציבים אינם בנמצא. הם שועבדו כבר, לצורך מערכת מסילות הברזל של נתניהו.

ברזלים או אנשים - זאת הבחירה שנתניהו צריך לקבל עכשיו. ישראל יכולה להשקיע את מלוא מרצה בחיבור הפריפריה למרכז ברכבות מהירות, ובכך לקוות להפריח את הפריפריה. ישראל יכולה גם להשקיע את מלוא מרצה בפיתוח רשת מכללות אקדמיות משובחות בפריפריה, תוך סבסוד הלימודים שם, כדי להעניק לתושבי הפריפריה הזדמנות שווה לרכישת השכלה. איזה משני הצעדים יועיל יותר לחיבור הפריפריה הנחשלת למרכז? התשובה, כך נראה, ברורה מאליה. רכבות זה מצוין, אבל רכבות טובות יש בהרבה מדינות. מערכת השכלה גבוהה דינמית ומצטיינת, בזה לישראל יש יתרון יחסי על מרבית מדינות העולם. רק צריך לחזור ולחדד את היתרון היחסי הזה.
 

Comments