ביבי תן גז, סע לקופנהגן

נשלח 14 בנוב׳ 2009, 0:30 על ידי Sustainability Org
מועד פרסום: 10/11/2009
 
חודש לפני ועידת האקלים הבינלאומית בקופנהגן ובגרינפיס משיקים קמפיין חדש אשר קורא לראש הממשלה, בנימין נתניהו להגיע אל הכנס.  "הבחירה נתונה בידיך", כותבים אנשי גרינפיס לנתניהו, "קנסות כבדים עקב זיהום או רווחי מיליארדים מיישום וייצוא אנרגיה מתחדשת?".
עוד הוסיפו אנשי הארגון: "לפיתחה של מדינת ישראל מונחת הזדמנות היסטורית שתועיל לה מבחינה כלכלית וביטחונית – עידוד עולמי של יישום הטכנולוגיה הסולארית, פרי פיתוח ישראלי, והכבדת הנטל על שימוש בדלקים פוסיליים, אשר במקרים רבים מקורו במדינות אויב תומכות טרור". לצד הטקסט מפיצים בגרינפיס סרטון שמסביר לנתניהו שהמלחמה הבאה כבר כאן והיא לא כוללת עימות עם איראן, חמאס או חיזבאללה.
 
בסוף השבוע שעבר הסתיים בברצלונה המפגש האחרון לפני הועידה בקופנהגן. הדעה הרווחת בין המשלחות בברצלונה היא שבקופנהגן יושג הסכם פוליטי "politically binding agreement" (ולא הסכם חוקי ומחייב). ההסכם הפוליטי יתורגם לאחר ועידת קופנהגן במהלך 2010, להסכם חוקי ומחייב. התקדמות ההסכם תלויה בעיקר בהתקדמות החקיקה הפנימית בסנאט בארצות הברית. השרה הדנית לאיכות הסביבה שבנאום הפתיחה שלה בוועידה ציינה את השאיפה להגיע להסכם פוליטי בקופנהגן, קיבלה על כך ביקורות חריפות מהארגונים הסביבתיים המשתתפים בוועידה. 
 

נוסח העצומה:
לכבוד מר בנימין נתניהו,
ראש ממשלת ישראל 
שלום רב!
 
אנו, תושבי ישראל, החתומים על עצומה זו, קוראים לך לנסוע לוועידת האקלים בקופנהגן, לייצג את ישראל שם בכבוד, ומעל לכול, להכין וליישם תכנית לאומית להתאמת המשק הישראלי לעידן הפחתת הפליטות.
 
הבחירה נתונה בידיך.
 
מה תהיה בחירתך? קנסות כבדים עקב זיהום או רווחי מיליארדים מיישום וייצוא אנרגיה מתחדשת?
 
עד כה, אנחנו, הציבור, שילמנו מחיר כבד.
אנו כבר היום חווים על בשרנו את שינויי האקלים; גלי החום הכבד, התייבשות מקורות מי-השתייה והבצורת המייקרת את מוצרי המזון.
הזענו בגלי החום הכבד, שילמנו על התייקרות הירקות והפירות, חרקנו שיניים עם הכפלת מחירי המים וחסכנו בחשמל.
עכשיו הגיע תורך לשאת בעול!
 
ממשלת ישראל עד כה הטילה פעם אחר פעם גזירות קשות על הציבור, סירבה להכיר בחשיבותן של סוגיות סביבתיות ובחובתה לצמצם את הזיהום ועוד מתכננת להוסיף חטא על פשע, עם הקמתה של תחנת כוח פחמית נוספת באשקלון.
 
ידוע לנו כי הסכם קופנהגן צפוי להטיל קנסות כבדים על כל טון פחמן דו-חמצני החורג מן המכסה המותרת.
למניעת חריגה זו, נערכו ממשלות רבות בעולם, כבר מבעוד מועד, לשינוי משקי החשמל והתחבורה שלהן, לשם עמידה ביעדי הפחתת פליטות משמעותיים (הנעים בין 20% ועד כ-45% צמצום). הן עושות זאת בין היתר באמצעות הגדלת % האנרגיה המתחדשת שלהן בתמהיל הדלקים.
ממשלת ישראל לעומת זאת, טרם הכריזה על יעדי הפחתה כלשהם ועל תכנית לאומית להטמעת השינוי, ההיפך הוא הנכון. לפי שעה, ככל הידוע לנו, משרד התשתיות נאחז בכל מאודו בתכנית אנרגיה הרסנית, מבוססת דלקים פוסיליים ומשתמש בכל תירוץ העולה בדעתו בכדי "לשחרר" את ישראל מחובתה כחברה במשפחת העמים.
 
לפיתחה של מדינת ישראל מונחת הזדמנות היסטורית שתועיל לה מבחינה כלכלית וביטחונית – עידוד עולמי של יישום הטכנולוגיה הסולארית, פרי פיתוח ישראלי, והכבדת הנטל על שימוש בדלקים פוסיליים, אשר במקרים רבים מקורו במדינות אויב תומכות טרור.
שינוי מהותי זה, לא יוכל לקרות ללא מעורבות ישראלית בכירה בוועידת האקלים של האו"ם שתיערך בקופנהגן בדצמבר הקרוב.
לפיכך, אנו קוראים לך, מר בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל, סע לקופנהגן וייצג אותנו בכבוד!
 
על החתום
 
לחתימה על נוסח העצומה
 -----------------------
מה זה קופנהגן?
ב-7 בדצמבר 2009 תיערך ועידת האקלים הבינלאומית בקופנהגן שבדנמרק, בה יקבעו הצעדים להן יתחייבו מדינות העולם לצמצום פליטות גזי החממה לשם בלימת משבר האקלים.
 
אין חולק כי ללא צמצום מהותי של פליטות מעשי ידי אדם, לא ניתן יהיה לבלום את התופעה. הצמצום הנדרש עולה כדי 50% הפחתת פליטות עד 2050 ו-80% עד 2080. לשם השגת ההפחתה בפליטות יש לבצע שינוי מהותי באופן ייצור החשמל וצריכתו וליצור מהפכה בתחבורה הציבורית והבלתי ממונעת.
 
עפ"י מדעני האקלים בכדי לבלום באופן אפקטיבי את הידרדרות מצב האקלים מפני אסונות בלתי הפיכים יש לצמצם את ערכי גזי החממה באטמוספירה ל-350 חלקיקים למיליון. צמצום זה נדרש על מנת למנוע עלייה בטמפרטורה הממוצעת של כדור הארץ. אפילו עלייה קלה בטמפרטורה הממוצעת העולמית תוביל להפרת האיזון העדין וכפועל יוצא, לאסונות אקלים כבדים. כל עלייה שתהא מעל 2 מעלות צלסיוס בטמפרטורה הממוצעת תהווה נקודת אל חזור, אשר ממנה והלאה כבר לא ניתן יהיה לבלום את ההידרדרות.
 
עד כה, מאז המהפכה התעשייתית עלתה הטמפרטורה הממוצעת של כדור הארץ בכ- 3/4 מעלה וכבר אנו עדים לתופעות אקלים קיצוניות.
הוריקן קתרינה, גלי חום כבדים באירופה, בצורת והתייבשות מקורות מים, שטפונות כבדים הם רק מקצת הדוגמאות מהעת האחרונה, עדות לשינוי האקלים.
 
תופעות אלה כבר נחזו ע"י מדעני האקלים של האו"ם ב-1992 (UNFCCC) ולא זו בלבד שהן מתגשמות אחת לאחת, התברר כי קצת השינוי אף מהיר יותר מהתחזיות.
 
הבעיה המרכזית היא שהמשך התנהלות משק החשמל והתחבורה בדרך של עסקים כרגיל צפויה להוביל לעלייה צפויה של בין 2-5 מעלות צלסיוס. דהיינו, אסון אקלימי
-----------------------
תפקידה של ישראל
מדינת ישראל לוקחת חלק ביצירת הבעיה בהיותה מבססת את עיקר משק החשמל שלה על פחם, הדלק המסוכן ביותר עבור שינוי האקלים ומעכבת את יישומה של האנרגיה הסולארית.
 
לישראל מעמד שיא מפוקפק, בהיותה המדינה הרביעית בעולם בפליטות פחמן דו-חמצני לנפש בשנה (כ-10 טון לנפש בשנה).
על אף הזיהום הכבד, מתכננת חברת החשמל, בהזמנתה של ממשלת ישראל, הקמה של תחנת פחם נוספת, באשקלון ועוד מספר תחנות פחם נוספות לאחריה, כל 5 שנים לערך.
 
בעוד העולם כולו פועל להפחתת פליטות וצמצום הזיהום, ואף מטיל קנסות על כל טון פחמן, מדינת ישראל צפויה דווקא להחריף את המצב עם כ-8 מיליארד טון פחמן דו-חמצני נוספים כל שנה, שייפלטו מן התחנה הפחמית המתוכננת.
 
תושבי ישראל הינם כבר היום קורבנות של הבעיה: התייבשות הולכת וגוברת של מקורות מי-שתייה; הכנרת ומאגרי מי-התהום, הינם פועל יוצא של התמעטות גשמי הברכה והאידוי המואץ אשר עולים בקנה אחד עם תחזיות מדעני האקלים מ-1992.
 
החקלאות הישראלית, לא זו בלבד שהינה מושפעת מהתייבשות מקורות המים, סובלת גם ממדבור. שיטפונות קרה וגשמי זעף עלולים אף להרוס את היבול, להמליח קרקע חקלאית ולגרום לה לנזק בלתי הפיך.
 
ההקצנה בטמפרטורות המינימום והמקסימום הינה אף היא תופעה חזויה של שינוי האקלים אותה אנו חווים חדשות לבקרים.
 
בעתיד תושבי ערי החוף בישראל צפויים להיפגע מעליית פני הים התיכון אשר צפוי לגזול בין 2-10 מטר מקו החוף עד 2050.
 
מדינת ישראל עשויה להיות גם חלק מהפתרון הנדרש לעולם כולו בעת הזו. ישראל היתה מאז ומעולם חלוצה בפיתוח האנרגיה הסולארית וכבר היום משמש פטנט ישראלי מסחרי כחוד החנית ביישום תחנות כוח תרמו-סולאריות ברחבי העולם כולו.
 
בעת הזו, העולם נזקק, יותר מתמיד,לפתרונות אנרגיה מתחדשת על מנת להחליף את התלות ההרסנית בדלקים הפוסיליים וישראל מחזיקה במפתח לפתרון הבעיה.
 
יישום אנרגיה סולארית בהיקף נרחב בישראל וייצוא מאסיבי של הטכנולוגיה בקנה מידה עולמי ישמשו עבור מדינת ישראל מנוף כלכלי ותעסוקתי ואף ישפרו את יחסי החוץ שלה.
 
יישום של 20% אנרגיה מתחדשת בישראל יניב רווח של 10 מיליארד ₪ למשק, לפני רווחי יצוא.
לדו"ח המלא - "הערכת עלות ותועלת משימוש באנרגיה מתחדשת בישראל - 2008-2030"
-------------
מה הלחץ?
עוד לא מאוחר לבלום את האסון המתקרב, אך הזמן הולך ואוזל.
צוות מדענים בריטיים ערך מחקר אשר הוביל למסקנה כי נותרו לנו רק כ-8 שנים (ג'יימס הנסון, מ-2009) בטרם נגיע אל נקודת האל-חזור.
העולם כפי שאנו מכירים אותו, ישתנה לבלי היכר ויאבד ללא תקנה וללא יכולת שחזור.
החדשות הטובות הן, שהכדור נמצא במגרש שלנו.
 
צמצום אינטנסיבי בפליטות גזי החממה אשר יחל כבר מהיום יכול לשנות את התמונה ולבלום את האסון. לשם כך דרושה מהפכה אנרגטית – מעבר ממשק מבוסס דלקים מאובנים למשק חשמל המתבסס יותר ויותר על אנרגיה מתחדשת והתייעלות אנרגטית. בתחום התחבורה יידרש עידוד מעבר לתחבורה ציבורית והעדפת מכוניות חסכוניות ואופניים על פני רכבים כבדים ובזבזניים.
 
אם העולם יגיע להסכם משמעותי ומחייב, לפיו ייקבעו צעדים מעשיים לצמצום הפליטות וליצירת מהפכה אנרגטית, נוכל למנוע את האסון המתקרב.
-------------
השלכות בטחוניות
מיסוי פחמן על דלקים פוסיליים, בכללם נפט, יכול לנגוס בתלותו של העולם המערבי ביצרניות נפט איסלמיות ולהטות את יחסי החוץ של המערב ממצב של כניעה ותלות לעצמאות אנרגטית ועמוד שדרה. הפחתת תלותו של העולם החופשי במדינות נפט המממנות ארגוני טרור ואיסלם קיצוני עשויה לתרום גם לביטחונה של מדינת ישראל. אך התנהלות פאסיבית של ישראל ביחס להסכם המתגבש בקופנהגן גם עלול להסיט את המהלך כולו באופן שיזיק לישראל. אל לישראל להירדם בשמירה.
 
בעורפן של תעשיית האנרגיה המתחדשת נושפת תעשיית האנרגיה הגרעינית המתחזה לאנרגיה נקייה. הסכם אשר יראה באנרגיה גרעינית חלופה נקייה לדלקים הפוסיליים ואף יתגמל זאת כלכלית, עלול להוביל למירוץ חימוש גרעיני באיזור המזרח התיכון אשר ממילא נפיץ ודליק, הכל במסווה של אנרגיה נקייה.
 
כבר איימו לזרוק אותנו לים, למחוק אותנו מהמפה, לייבש לנו את הכנרת, להפיץ מגיפות כנשק ביולוגי, ומה לא.
אולי נדמה לנו שהכל קטן עלינו, כבר הורגלנו במתכונת חירום, אזעקות, מרחבים מוגנים, ודרכון זר, למי שיכול, ליתר ביטחון, שיהיה...
ועכשיו מה?
מפלס הים עולה, הכנרת מתייבשת, מי-התהום מזדהמים, מגיפות חדשות פורצות, היערות עולים באש, פליטים מתדפקים על שערינו... וזו רק ההתחלה. רק מה?
 
במלחמה הזו אין לאן לברוח!
מרחב מוגן, חדר אטום, שחר אדום... כל אלה לא ממש יעזרו, אפילו דרכון זר כבר לא יציל אותנו.
במלחמת האקלים, שיתוף פעולה בינלאומי דווקא יכול מאד לעזור.
לשם שינוי, במלחמה הזו, העולם איתנו, לא נגדנו. 
 
חיתמו על העצומה ושילחו את ביבי לקופנהגן, לועידת האקלים הבינלאומית שתיערך בדצמבר הקרוב.
ייצוג מכובד והשתתפות פעילה בשיחות ובדיונים ועיצוב ההסכם המתגבש יכול להיטיב עם האינטרס הישראלי ולהעניק לעולם כולו פתרונות לבלימת אסונות האקלים.
 
עם זאת, בל נשכח, אין לנו יכולת להשתמט.
גם אנחנו צריכים לתרום את חלקנו למאמץ העולמי. בלי הנחות ובלי תירוצים! 
Comments