ביבי עוצר בירוק

פורסם: 30 בנוב׳ 2009, 1:46 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 בנוב׳ 2009, 10:49 ]
מאת מאיר בר-און, מועד פרסום: 26/11/2009
 
בהיעדר חזון סביבתי נתניהו פוגע בתדמית ישראל. מאז הקמת הממשלה סוכלו כמה יוזמות חקיקה ירוקות. לקראת קופנהגן ישראל צריכה לפעול.
 
השנה הייתה 1996. ראש הממשלה הטרי בנימין נתניהו, שזה עתה נכנס לתפקידו, התייצב בתל-אביב והכריז חגיגית על הקמת מערכת להסעת המונים בגוש דן. תושבי העיר, המשוועים זה עשרות שנים לרכבת תחתית בדומה לשאר הערים הגדולות בעולם, קיוו כי תמו ייסוריהם, וכי כבר בעתיד הקרוב יוכלו להתנייד בקלות לכל מקום בעיר, ולהותיר את רכביהם המזהמים בחנייה.

מאז אותו טקס מרהיב חלפו 13 שנים, התמונות של נתניהו גוזר את הסרט באתר החפירות כבר הצהיבו – ובתל אביב אין עדיין רכבת תחתית. תושבי העיר למדו על בשרם כי כוונות טובות לכשעצמן אינן מספיקות, כשבראש הפירמידה עומד מנהיג נטול חזון סביבתי מגובש.

גם בכהונתו השנייה בתפקיד ראש הממשלה נתניהו לא ממש מתעניין בנושאי סביבה. התעסקותו בנושא התעוררה רק באחרונה, לקראת וועידת האקלים בקופנהגן. הוועידה צפויה לעסוק בקביעת יעדים להפחתת פליטות גזי החממה בשנים הקרובות, וישתתפו בה ראשי מדינות מכל רחבי העולם.

החטא הקדמון
לקראת הוועידה נתבקשה ישראל להציג את מדיניותה בנושאי סביבה ואקלים. עם זאת, במשלחת הישראלית התברר, למרבה המבוכה, כי הממשלה לא טרחה עד כה להציג שום חזון או תוכנית בנושאי סביבה, הכוללים יעדים, לוחות זמנים ותקציבים.

נהפוך הוא: מיום הקמתה פעלה ממשלת נתניהו בנחרצות לטרפד כל יוזמה "ירוקה" שהובאה בפניה. ועדת השרים לחקיקה פסלה אין-ספור הצעות חוק, ובהן: חוק התייעלות אנרגטית במבני ציבור (התקנת נורות חסכוניות), חוק חובת התקנת "חסכמים" במבני ציבור, חוק שימוש חוזר ב"מים אפורים" (אגירת מי מטבח ומי רחצה לצורך הדחת אסלות והשקיה), חוק לטיפול בקרקעות מזוהמות, חוק עידוד "בנייה ירוקה", חוק איסור סחר בפרוות ועוד.

בלחץ הסיעות החרדיות הממשלה אף סיכלה את התיקון לחוק הפיקדון, שלפיו הוא יכלול גם בקבוקי שתייה בנפח 1.5 ליטרים. גם את היוזמה החביבה והפשוטה לכאורה, לשנות את שמו של חוק צער בעלי חיים ל"חוק זכויות בעלי החיים" או "חוק לרווחת בעלי החיים" הממשלה הכשילה.

עם זאת, נראה כי החטא הקדמון של נתניהו נוצר עוד קודם לכן, בעת הקמת הממשלה. בין קווי היסוד של ממשלתו שיבץ נתניהו את נושאי הסביבה בסוף הרשימה, אחרי שאר הנושאים "החשובים באמת" כמו בטחון, כלכלה ושלום.

גם ה"בייבי" של נתניהו - הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל (שבמסגרתה יעברו קרקעות המדינה לידיים פרטיות), עשויה להסב נזק סביבתי. קשה להאמין כי גורמים פרטיים ובעלי הון, שירכשו את אדמות מדינה, יביאו בחשבון את אינטרס הציבור בעיבודם את הקרקעות. התוצאה תהיה ששטחים פתוחים בעלי חשיבות סביבתית והיסטורית ייפגעו באופן בלתי הפיך. גם תוכניתו הגרנדיוזית של נתניהו לפרוס רשת כבישים מסועפת בכל רחבי הארץ תהווה סכנה לסביבה, שכן פעולה זו תצריך הפקעת שטחי טבע רבים ותעודד נסיעה ברכבים פרטיים מזהמים.

אולם, מכל המחדלים בולט דווקא "הסיכול הממוקד" שביצעה הממשלה לחוק להפחתת גזי החממה, ערב ועידת האקלים שדנה בנושא זה. החוק אמור היה להציב לראשונה יעד לאומי לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות בדומה לשאר העולם. בחוק הוגדרו תמריצים ועקרונות פעולה לקידום ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות.

טרפוד היזומה בעיתוי זה הוא מעשה תמוה ואווילי שגורם לישראל להצטייר כמדינת עולם שלישי. מאידך, לו אושר החוק, הדבר עשוי היה לסייע לישראל בשיפור תדמיתה בעולם, ואף ולזרז את קבלתה לארגון OECD שאליו היא שואפת להצטרף.
מיטב המוחות
כשהוא נטול כל רקורד סביבתי, הבינו בסביבת נתניהו כי הוא לא יכול להגיע לוועידה ב"ידיים ריקות". במאמץ של הרגע האחרון שכרו במשרד להגנת הסביבה את שירותיה של חברת הייעוץ העולמית מקינזי כדי לבדוק כיצד ניתן להפחית פליטות גזי החממה בישראל.

ממצאי מקינזי, כצפוי, לא סיפקו לנתניהו סיבה טובה לחייך: על פי תחזית החברה, אם לא יתחולל שינוי בדפוסי הצריכה של הכלכלה המקומית - ישראל צפויה להכפיל את פליטות גזי החממה בתוך עשרים שנה. מקינזי פרסמה בדוח המלצה לממשלה לפעול להפחתת פליטות הגזים ל בשיעור של 34% עד שנת 2050. לדברי החברה, ניתן להשיג את היעד באמצעות שימוש באמצעים טכניים פשוטים ועל-ידי שינוי תרבות הצריכה של הציבור.

בעקבות הדוח הקימו הארגונים הירוקים זעקה בטענה שהיעד שהציבה מקינזי לממשלה נמוך בהרבה מזה של שאר מדינות העולם, שם מסתמנת מגמה להפחית את שיעור פליטות הגזים בשיעור של 80% עד שנת 2050 - כלומר, יעד הגבוה ביותר מפי שניים.

זאת ועוד: מכוני מחקר עולמיים מתריעים מזה זמן רב כי אם מדינות העולם לא יפעלו בתוך 8 שנים להפחתה דרסטית של פליטות גזי החממה, נגיע לנקודת ה"אל חזור", שהשלכותיה  תהיינה קשות. כך למשל, הטמפרטורות בחודשי הקיץ יטפסו ב-3-4 מעלות וכמות המשקעים תפחת ב-20%-30%. בישראל צפוי מפלס הכינרת לרדת אל מתחת לקו השחור וערי החוף  יוצפו.

כמו כן, צפויה פגיעה קשה בבריאות הציבור בשל העלייה בשיעור מחלות הקשורות במים (כגון דיזנטריה, קדחת הנילוס המערבי, מלריה וכולרה) ובעקבות גלי החום וסופות האבק שיפגעו באוכלוסיות רגישות, כגון ילדים וקשישים.

נתניהו, שכאמור "נרתם" רק באחרונה לסוגיה, מיהר להכריז בוועידת הנשיא כי ישראל מחויבת לאתר מקורות אנרגיה מתחדשים כדי לצמצם את התלות בנפט. כשנשאל כיצד בדיוק יבצע זאת, ענה: "על-ידי מיטב המוחות והלבבות היהודיים". אם זה לא היה ראש הממשלה שלנו, ודאי הינו צוחקים.

על נתניהו להפנים כי הזמן אינו פועל לטובת ישראל וכי עליו להירתם למאמץ העולמי בנושאי סביבה ואקלים. כדי להוכיח את רצינות כוונותיו עליו להורות בראש ובראשונה על ביטול תחנת הכוח הפחמית הנבנית באשקלון. במידה ולא יעשה כן, עליו לבטל את כרטיסי הטיסה לדנמרק, ולהקדיש את הזמן שיתפנה לו להכנת תכנית לאומית בנושאי סביבה על פי הסטנדרטים של קופנהגן.
Comments