ביקורת חריפה על דוח מקינזי

פורסם: 6 בנוב׳ 2009, 2:57 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 6 בנוב׳ 2009, 3:12 ]
מועד פרסום: 4/11/2009
 
יום לאחר פרסום דוח מקינזי, שהציג את האפשרויות העומדות בפני ישראל לצמצום פליטות גזי החממה, נמשכת הביקורת על ממצאיו. אנשי מקינזי הציבו אתמול בפני מדינת ישראל מראה קודרת: בתרחיש של "עסקים כרגיל", היקף הפליטות הלאומי יוכפל בשני העשורים הקרובים. לשם השוואה, צפי הגידול של גרמניה כרגיל עומד על 14% עד ,2030 ושל ארצות הברית על 24%. המשמעות: מבחינה סביבתית ישראל מתנהלת באופן מופקר, וצועדת בנתיב שיגבה ממנה מחירים כלכליים ומדיניים כבדים.
 
על פי התחשיבים של מקינזי, אם מדינת ישראל תיישם את כל מנופי ההתייעלות האפשריים בשני העשורים הקרובים, היא תצליח לצמצם את הגידול בפליטות בכ-70%. שימו לב: לצמצם את הגידול, לא לצמצם את הפליטות. היקף הפליטות הישראלי, על-פי התרחיש האופטימי והסביבתי ביותר של מקינזי, יגדלב כ-32%.
 
יעל כהן פארן, מנכ"ל הפורום הישראלי לאנרגיה, סבורה כי המהלך שמקדם המשרד להגנת הסביבה מבורך אולם עליו לנקוט באמצעים בעלי השפעה גבוהה יותר כגון התייעלות אנרגטית. "תרומתה הפוטנציאלית של ההתייעלות האנרגטית להפחתת פליטות גזי החממה גבוהה בהרבה מכפי שהוצג בדוח. ההנחות שהובילו את חברת מקינזי לא כללו מספיק אלמנטים מרכזיים ומשמעותיים כמו שינויים התנהגותיים, בטענה כי אין ביכולתם לאמוד השפעות אלה. כמו כן לאמצעים של בידוד מבנים ובנייה ירוקה, אין התייחסות מספקת בדוח מקינזי", טוענת כהן-פארן.
 
גם ראשי השדולה הסביבתית של הכנסת העבירו ביקורת חריפה על הדוח. "אם דוח מקינזי הוא הבשורה - יכול ראש הממשלה נתניהו לחסוך את הכסף של הטיסה לקופנהגן ואת גזי החממה הכרוכים בה", אמר ח"כ דב חנין (חד"ש). "הממשלה מפקירה את הציבור הישראלי ומצפצפת על העולם תרתי משמע. ישראל בוחרת להיות מדינת עולם שלישית", הוסיף ח"כ אופיר פינס (עבודה).
 
לדברי השניים, הדוח מצביע על כך שממשלת ישראל אינה מתכוונת להפחית פליטות גזי חממה, אלא רק למתן את הגידול בהם. זאת בניגוד למדיניות העולמית המסתמנת להפחתת הפליטות בעשרות אחוזים.
 
לכתבה ב-nrg

"ישראל מתנתקת מההתמודדות העולמית עם משבר האקלים"
כך טוענת השדולה הסביבתית בכנסת ■ ח"כ דב חנין: "אם דו"ח מקינזי הוא הבשורה, נתניהו יכול לחסוך את הכסף של הטיסה לקופנהגן ואת גזי החממה הכרוכים בה".
 
ראשי השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת הגיבו היום (ד') בחריפות על פרסום דו"ח חברת מקינזיבעניין הפחתת פליטות גזי החממה בישראל.
הדו"ח מצביע על כך שממשלת ישראל אינה מתכוונת להפחית פליטות גזי חממה, אלא רק למתן את הגידול בהם. זאת, בניגוד למדיניות העולמית המסתמנת להפחתת הפליטות בעשרות אחוזים.

דברי ח"כ אופיר פינס-פז (עבודה), "הצעת החוק שלנו, לה מתנגדת הממשלה, מציגה יעדים שאפתניים לצמצום פליטת גזי חממה שהיו שמים אותנו בשורה אחת עם המדינות המפותחות. הדו"ח הכאילו-מלומד של מקינזי לא מחדש דבר ומציג יעדים שמאפיינים מדינות עולם שלישי. כל העולם רץ קדימה, ואנחנו מתגאים שהרוורס שלנו איטי. השר ארדן נותן יד למדיניות אנטי-סביבתית במקום להיאבק למען מטרות סביבתיות. ציפינו ממנו ליותר".

ח"כ דב חנין (חד"ש): "הדו"ח מצביע על התנתקות מוחלטת של ישראל מהמאמץ העולמי להתמודד עם משבר האקלים. בעוד בעולם מדברים על יעדים של הפחתת פליטות בשיעור של 80% עד שנת 2050 ביחס לרמה של 2005, ממליץ הדו"ח להגדיל את רמת הפליטות בישראל, במקום ב-68% , 'רק' ב-34% עד 2030. הצבת יעד כזה תשים את ישראל ללעג ולקלס אל מול אומות העולם בוועידת האקלים העולמית בקופנהגן. אם זוהי הבשורה - יכול ראש הממשלה נתניהו לחסוך את הכסף של הטיסה לקופנהאגן ואת גזי החממה הכרוכים בה".
לכתבה בגלובס
טוקבק של ערן: מקינזי לא ניתח את תחבורת האופניים
למיטב ידיעתי, בדוח של מקינזי אין התייחסות כלכלית לחסכון שניתן להשיג כתוצאה ממעבר לתחבורת אופניים (לסידורים ולעבודה). לתחבורת אופניים יש הצדקה כלכלית, ולכן יש להשקיע בקידומה. דוגמה למחקר עלות-תועלת שנערך על ידי חברת ייעוץ בריטית ניתן לקרוא כאן:
http://www.sustainability.org.il/home/bike-news/Bike_Cost_Benefit_SQW_Heb
Comments