מהפכת הקוטג' - צעד בדרך למהפכה

נשלח 30 ביוני 2011, 0:43 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 8 ביולי 2011, 13:10 ]
30/6/2011, מאת רותם שטרקמן
 
אפשר להגיד שבזמן שהמצרים הפילו משטר מושחת, הישראלים הצליחו בסך הכל להוריד בשקל וחצי מחירה של גבינה. אפשר להגיד שמהפכת הקוטג' היא בעצם מחאת פלסטיק של ילדים שעושים לייק בפייסבוק. אפשר להגיד שהמסעדות בתל אביב מלאות, שלרבים יש אייפון ואייפד, ומי לא נוסע ברכב ליסינג על חשבון העבודה. אפשר להגיד שבן גוריון מעולם לא חווה קיץ עמוס כל כך - ובכלל מה יש לאזרחי ישראל ליילל כשהם חיים באחת המדינות החזקות בעולם מבחינה כלכלית. ובעצם מה זה לעומת המשט והטרור והפחד מספטמבר.

אפשר להגיד שזהבית כהן, יו"ר תנובה והאשה המשפיעה ביותר במשק, נכנעה כי קיבלה בשנתיים האחרונות החלטות שגויות שפגעו בציבור וזלזלו בו, החלטות שנבעו רק משיקולי רווחיות ושורה תחתונה. אפשר להגיד שכהן התקפלה כי היא ניהלה את המשבר בצורה שלומיאלית, ושהיא נתנה אולי את הראיון החלש והמנותק ביותר שיכלה לתת בשיאו של המשבר ("גם אמא שלי קונה קוטג'"). אפשר להגיד שקוטג' הוא מוצר שקל להחרים ו"נראה אותם שיחרימו משהו שקשור בחשמל, מים, סלולר, אינטרנט ודלק".

אפשר להגיד את כל זה ועוד הרבה יותר, אבל האמת היא שמחאת הקוטג' היא הצלחה אזרחית אדירה. זו היתה מחאה של ציבור שלם שגובתה בפעילות המונית באינטרנט ובסיוע מסיבי של כלי התקשורת. אין ספק, לפייסבוק היה תפקיד משמעותי, וברור עכשיו שנולד לנו אמצעי אפקטיבי לגלות הזדהות ולערב המונים. גם התוצאות של המהפכות במדינות ערב שעמדו ברקע היוו איום על המגזר העסקי, הפקידים הבכירים והפוליטיקאים - שאם לא יעצרו את זה, אולי יקרה כאן משהו ענק שסופו לא ברור.

אבל האמת היא שזו היתה פעם ראשונה שבה הציבור החרים מוצר שיש לו גיבוי של חברת ענק מתוך כעס, ולא ויתר עד להתקפלות. ואפילו עכשיו אין לדעת לאן המהפכה הזאת עוד תיקח אותנו. האמת היא שזהו הישג אדיר של הצרכנים בישראל שהראו שהם לא מוכנים לספוג כל דבר ושיש גבול לתאוות הבצע. אין היום חברה בישראל שלא צריכה לשאול את עצמה האם היא לא מגזימה ביחס שהיא מעניקה ללקוחותיה, לעובדיה ולספקיה. אין היום חברה שלא צריכה לחשוב מה עליה לעשות כדי להשתנות. לא כי רוצים, כי אין ברירה וכי מה שהיה לא יהיה. אין היום מנהל בישראל שלא חייב לכנס צוותי חשיבה ודיונים פנימיים בלקחים העסקיים והחברתיים של מה שקרה כאן בשלושת השבועות האחרונים.

והעיקר - מי שצריך לעשות פניית פרסה היא ממשלת ישראל, שעליה לשאול את עצמה איפה טעתה ואיך היא מתחילה לעבוד כדי ליצור כאן חיים סבירים יותר לכולם. זה היה קרב על יוקר המחיה בישראל ועל הרצון לקצת נורמליות, וזה ממש לא מספיק שנתניהו ינחה את שרי הממשלה המנופחת והבזבזנית שלו "להיות כחלונים".

נתניהו צריך להבין שהלבבות הוכשרו למהפכה גדולה במבנה המשק והחברה, לטיפול אמיתי בסוגיית הריכוזיות והתחרותיות ולחלוקה צודקת יותר של המשאבים והנטל. עלינו, על הצרכנים ועל התקשורת, נותר רק לשמור על המומנטום ולזכור שאם רוצים - אפשר לשנות.

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

השתלטתם, תיאמתם, הצלבתם, דרסתם - עד כאן

כך מסמנת מחאת הקוטג' את תחילת המהפכה הארגונית

הקוטג' הוא הסימפטום: "הצרכנים משלמים את מחיר הריכוזיות"

וידאו: פעילות הסברה תחת הכותרת – "מהפכת הקוטג' – זה בידיים שלנו".

י', עובד היי-טק, שלח ל"גלובס" מכתב המתאר היטב את שחיקת מעמד הביניים בישראל.

Comments