נלחמים בהשמנה: דנמרק הטילה מס על מזון שמן

נשלח 2 באוק׳ 2011, 10:38 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 2 באוק׳ 2011, 10:40 ]
בעקבות החלטת ממשלת דנמרק להטיל מס על מוצרים עתירי שומן נוצרו ברשתות השיווק תורים ארוכים. מטרת המס: להילחם במגיפת ההשמנה הפוקדת את המדינה. יצרניות המזון: המס לא ירתיע את חובבי המזון השמן
ד"ר איתי גל

האם הג'אנק פוד בסכנת הכחדה? אחרי הונגריה, שהחליטה להטיל מס על מוצרים עתירי סוכרים ומלח, מכריזה דנמרק כי תטיל מס על מוצרים עתירי שומן. המטרה: הפחתה של צריכת המוצרים עתירי השומן, שנועדה להילחם במגיפת ההשמנה הפוקדת את העולם המערבי. בכך הופכת דנמרק למדינה הראשונה באירופה שהכריזה על הטלת מס על מוצרים

מס על מוצרים עתירי סוכר ומלח

הונגריה נלחמת בהשמנה / ד"ר איתי גל

במסגרת המאבק במגמת ההשמנה של אזרחי הונגריה, החליטה הממשלה להטיל מס על מוצרים עתירי סוכר ומלח. המס נועד להוביל לשינוי בהרגלי האכילה של התושבים ולכסות את הגירעון הממשלתי - אבל יש כבר מי שמתנגד. בקרוב בישראל?
לכתבה המלאה

עתירי שומן. גובה המס יעמוד על 16 קרונות (כעשרה שקלים) לכל קילוגרם שומן רווי. המס יוטל על כל המוצרים המכילים שומנים רוויים, כולל מוצרים מוכנים.

 

 

זמן קצר לאחר ההכרזה על הטלת המס החדש דווח על תורים ארוכים שנוצרו בכל רשתות השיווק לאחר שתושבי דנמרק הגיעו בהומניהם לרכוש מוצרים עתירי שומן. רשתות השיווק הצטיידו מבעוד מועד בכמויות גדולות של מוצרים כמו מרגרינה וחמאה, שנחטפו כלחמניות טריות.

 

בחנויות רבות נותרו המדפים ריקים לאחר ההתנפלות האדירה על המוצרים. עם זאת יצרניות המזון בדנמרק לא הראו דאגה יתרה. בראיונות לעיתונות המקומית אמרו רבים מהם כי המס החדש לא ירתיע את חובבי המזון השמן - שימשיכו לרכוש מוצרים עתירי שומן.

 

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי כמיליארד בני אדם ברחבי העולם סובלים מהשמנה, מתוכם כ־300 מיליון סובלים מהשמנה חמורה. גם בארץ המספרים קשים: על פי נתוני משרד הבריאות כמעט 600 אלף איש בישראל סובלים מהשמנת יתר חולנית. מדובר בכ-15% מהנשים וכ-13% מהגברים.

 

שיעור ההשמנה במזרח אסיה הוא הנמוך ביותר והוא עומד על כ-7%. בהשוואה, שיעור ההשמנה בקנדה מגיע ל-36%, במזרח התיכון 38% ובדרום אפריקה 40%. שיעור ההשמנה בקנדה ובדרום אפריקה הוא הגבוה ביותר עם BMI ממוצע של 29, הנחשב כ"עודף משקל" על גבול השמנת יתר חולנית. שיעור ההשמנה בצפון אירופה בקרב הגברים מגיע ל-27% ובקרב הנשים 26%.

 


לכתבה באתר ynet
Comments