פרוטוקול קיוטו לצמצום ההתחממות הגלובלית הוארך עד 2020

פורסם: 9 בדצמ׳ 2012, 7:19 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 9 בדצמ׳ 2012, 7:20 ]

כ-200 מדינות חתמו על הארכת הפרוטוקול המחייב את המדינות להפחית פליטת גזי החממה. ואולם, המדינות החתומות מייצרות רק 15% מגזי החממה בעולם

מאת רויטרס, 8/12/2012
 

כ-200 מדינות אישרו היום (שבת) את הארכת פרוטוקול קיוטו - תוכנית האו"ם למלחמה בהתחממות כדור הארץ - עד 2020, ובכך מנעו פגיעה נוספת בתוכנית להפסקת התגברות גזי החממה, שלא הוכתרה בהצלחה מרובה. הארכת הפרוטוקול בשמונה שנים משאירה בתוקף את התוכנית המחייבת היחידה למאבק בהתחממות כדור הארץ. ואולם, הפרוטוקול נפגע מפרישתן של רוסיה, יפאן וקנדה וכתוצאה מכך החתומות עליו כעת מייצרות רק 15% מגזי החממה בעולם. הפרוטוקל אושר מחדש בוועידת האקלים בדוחא, בירת קטאר.

פרוטוקול קיוטו נחתם בשנת 1997 בעיר קיוטו שביפאן. הוא מחייב את המדינות שחתמו עליו להפחית את שיעור הפליטה של פחמן דו-חמצני וחמישה גזי חממה נוספים. ארה"ב סירבה לחתום על הפרוטוקול ויותר מחצי מהמדינות החתומות עליו לא עמדו ביעדים שהוצבו להן.

טיוטת ההסכם שנחתמה היום תאריך את הפרוטוקול בשמונה שנים. הפרוטוקול המקורי חייב כ-35 מדינות מתועשות לקצץ בשנים 2008 עד 2012 את פליטות גזי החממה ב-5.2% לפחות מתחת לרמות שלהן ב-1990. פרוטוקול קיוטו היה אמור להגיע לסיומו בסוף 2012 לולא היו מאריכים אותו. תומכיו העיקריים הם האיחוד האירופי ואוסטרליה.

ועידת האקלים בדוחא, היום. צילום: אי-אף-פי

"אני מודה לכולם על הרצון הטוב והעבודה הקשה שהשקיעו בקידום התהליך", אמר נשיא הוועידה, עבדאללה בן חמד אל עטיה, לאחר אישור חבילת החלטות בסיום מרתון הדיונים. הדיונים בדוחא היו אמורים להסתיים אתמול, אך השיחות נמשכו עד הערב. השליח הרוסי, אולג שמאנוב, אמר כי רוסיה, בלארוס ואוקראינה מתנגדות להחלטה להאריך את התוקף מעבר ל-2012. רוסיה רוצה הגבלות פחות מחמירות על "אוויר חם", כלומר, פליטות פחמן שלא נעשה בו שימוש.

גם יישום חבילת ההחלטות הנקראת "שער האקלים של דוחא" (Doha Climate Gateway) יידחה עד 2013, בשל סכסוך על אודות דרישותיהן של מדינות מתפתחות לקבל כספים נוספים שיסייעו להן להתמודד עם התחממות כדור הארץ.

כל הצדדים אומרים כי החלטות דוחא רחוקות מאוד מהמלצותיהם של מדענים לנקוט צעדים נוקשים יותר כדי למנוע עוד גלי חום, סופות חול, שיטפונות, בצורות ועליית מי הים.
שעור פליטות דו-תחמוצת הפחמן בעולם יעלה עד סוף השנה הנוכחית ב-2.6%, והוא גבוה ביותר מ-50% לעומת שעור פליטות גזי החממה ב-1990. העליה בתקופה האחרונה מיוחסת ברובה למדינות המתפתחות בראשות סין והודו.

 

לכתבה בהארץ

 
 
 
 
Comments