פסיקה תקדימית: הולנד תחויב להפחית את פליטות גזי החממה ב-25%

פורסם: 18 ביולי 2015, 11:44 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 18 ביולי 2015, 11:45 ]
בית המשפט בהאג פסק כי תוכניתה של ממשלת הולנד להפחית פליטות גזים ב-17% אינה מספקת ומסכנת את הסביבה

גרדיאן, 24/6/2015

בית משפט בהאג הכריז על מדיניות האקלים של ממשלת הולנד כלא חוקית והורה לה להפחית את פליטות הפחמן ב-25% לפחות בתוך חמש שנים בפסיקה תקדימית.

לקול תרועות תומכי איכות הסביבה בבית המשפט, פסק פנל של שלושה שופטים כי תוכנית הממשלה להפחתת הפליטות ב-14%-17% בין 1990 ל-2020 אינה חוקית. השופט הנס הופהויס אמר כי האיום הטמון בהתחממות הגלובלית הוא חמור וזכה להכרה מצד ממשלת הולנד במסגרת אמנות בינלאומיות.

"המדינה לא צריכה להסתתר מאחורי הטיעון לפיו הפיתרון לבעיית ההתחממות הגלובלית לא תלוי רק במאמציה של הולנד", נאמר בפסיקה. "כל הפחתה של הפליטות תורמת למניעת שינויי אקלים מסוכנים וכמדינה מפותחת הולנד צריכה להוביל בתחום הזה".

בלומברג

התביעה, שהוגשה על ידי ארגון אורחנדה בשם 886 תובעים, מאשימה את ממשלת הולנד בהזנחה ובתרומה להפרת יעדי ההתחחמות הגלובלית. הדיון הראשון בבית המשפט נערך באפריל. השופטים הורו לממשלת הולנד לממן את הוצאותיו של הארגון.

יו"ר אורחנדה פייר פלינחה אמר כי הפסיקה מהווה פריצת דרך וכי תהיה לה השפעה מאסיבית על תביעות דומות שנידונות בימים אלה במדינות אחרות כמו בלגיה. "הפסיקה הזאת היא בעלת משמעות אדירה, ומעל ומעבר לציפיות שלנו", אמר ל"גרדיאן". "חשבנו שמערכת המשפט לא תרצה להתערב בדיון הפוליטי. אבל הטיעון המדעי כאן חזק כל כך, והסכנות כה חמורות, עד שבית המשפט פסק כי המדינה לא מגינה כראוי על אזרחיה מפני השפעות שינויי האקלים".

לכתבה בדהמרקר
Comments