דו"ח: האכיפה הסביבתית בישראל אינה מרתיעה עבריינים

פורסם: 24 באפר׳ 2010, 1:02 על ידי: Sustainability Org

ערב יום כדור הארץ, מותח ארגון סביבתי ביקורת על התנהלות המשרד לאיכות הסביבה. "אין כל זיקה בין סמכות של מפקח סביבתי לסמכות של שוטר", טוענים החוקרים


המשרד לאיכות הסביבה חסר סמכויות בסיסיות והכשרה מקצועית שיאפשרו לו להילחם בעבריינות סביבתית - כך עולה ממחקר שהשלימה העמותה הסביבתית "אדם טבע ודין", לקראת יום כדור הארץ החל היום (חמישי). מחברי הדו"ח טוענים כי גורמי האכיפה הסביבתית תלויים במידה רבה בגורמי משפט פרטיים שמייצגים אותם בתביעות פליליות, ומציגים סימפטום של כשל מערכתי עמוק.

הארגון ניתח את מצב האכיפה הסביבתית בעולם והשווה אותו למצב האכיפה בישראל. בדומה למדינות רבות בעולם, גם בישראל יש גוף שיטור ייעודי לעבירות סביבה - המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה - ואולם, מדובר בגוף חלש בהרבה לעומת מקבילותיו בעולם. כך למשל, בהולנד פועלים יותר מ-400 בלשים המתמחים בטיפול בעבירות מסוג זה.

"למרות כינויה השיווקי, למשטרה הירוקה אין קשר ממשי למשטרה הכחולה ואין זיקה בין סמכות של מפקח סביבתי לזו של שוטר", נכתב בדו"ח. "סמכויות מעצר ועיכוב לחקירה כלל אינן קיימות, וחוסר שיתוף פעולה של חשוד במרבית המקרים לא יניב שום סנקציה נגדו. המשטרה הירוקה אמנם מקבלת סיוע משוטרים רגילים, אולם די בכך שכמה מהם יהיו חולים על מנת לשתק את האכיפה הסביבתית בישראל". אחת ההמלצות המרכזיות בהקשר זה היא הקמת גוף מקצועי המתמחה בעבריינות סביבתית, שיפעל בפרקליטות המדינה או במשרד להגנת הסביבה.נקודת חולשה נוספת שעולה בדו"ח היא היעדר הכשרה מקצועית של גורמים העוסקים בפיקוח. רבים מגורמי האכיפה במשרד אינם מחזיקים בהכשרה מתאימה כדי לבדוק ולנטר זיהומים סביבתיים או לערוך חקירות מז"פ (מחלקה לזיהוי פלילי) סביבתיות כפי שנהוג בעולם. "נכון להיום, היכולת המקצועית להגיש כתבי אישום, שאינם קשורים רק למקרים ברורים של תאונה או תקלה, שואפת לאפס ואינה יוצרת הרתעה". הכשלים מתבטאים בהיעדר פיקוח על תוצאות ניטור, בדיקות פתע שאינן נעשות בצורה מקצועית וחוסר יכולת ניתוח מעבדתית.

הארגון מציין לשלילה גם את התלות בעורכי דין פרטיים בטיפול בתביעות פליליות. רוב התביעות מטופלות על ידי עורכי דין שאינם שייכים למגזר הציבורי - דבר שעלול ליצור ניגוד עניינים מאחר שאותם עורכי דין עשויים לייצג במקרים אחרים גורמים מזהמים. לטענת החוקרים, נוהג זה מעביר מסר שהמדינה אינה מייחסת חשיבות לעבירות סביבתיות, מסר שמונע התפתחות של גוף מקצועי ויעיל בתוך המשרד להגנת הסביבה. "מדינת ישראל אינה היחידה שמאפשרת לעורכי דין מהמגזר הפרטי לנהל בשמה הליכים פליליים. ברם, לא נתקלנו במדינה כלשהי אשר הפריטה את כלל סמכויות התביעה שלה, ובפרט כאשר מדובר בעבריינות סביבתית".

המשרד להגנת הסביבה מודע למגבלותיו ובחודשים האחרונים מקדם השר גלעד ארדן, חוק להרחבת סמכויות האכיפה של משרדו והגבלת לוחות הזמנים בנושא. חוקרי הארגון אינם מסתפקים בכך וסבורים שיש לשקול גם הקמת בית משפט סביבתי מתמחה, בדומה לבתי משפט הדנים בסוגיות הקשורות למים, הגבלים עסקיים ודיני עבודה. מנכ"ל אדם טבע ודין, עו"ד עמית ברכה, אמר כי "על המשרד לקדם רפורמה מקיפה בתחום האכיפה שתכלול התייעלות של גופי החקירה, הקמת פרקליטות סביבתית עצמאית והקצאת משאבים להכשרה מקצועית של פקחים".

יום כדור הארץ, הנערך מדי שנה מאז 1970, יצוין היום בתהלוכות ומופעים ברחבי העולם ובישראל. גולת הכותרת של היום תהיה כיבוי אורות למשך שעה - פעולה המסמלת חיסכון במשאבי סביבה ומניעת זיהום. בישראל הודיעו 14 רשויות מקומיות על הצטרפותן ליוזמה, ובשעה שמונה בערב יכבו את האור בכל המבנים והמתקנים הציבוריים. גם התאחדות התעשיינים, חברת חשמל וצה"ל הודיעו שייקחו חלק ביוזמה. ברחבי העולם ציינו את אירועי "שעת כדור הארץ" כבר לפני כחודש.

הטקס העולמי המרכזי ייערך בוושינגטון, שם תתקיים צעדה המונית בקריאה לקדם חוק להתמודדות עם שינויי האקלים. בישראל יתקיים המופע המרכזי בכיכר רבין בתל אביב, בהשתתפות שורה של אמנים. האנרגיה לקיום המופע תיוצר בסיוע 84 רוכבי אופניים, שידוושו ויפעילו דינמו לייצור החשמל. קודם למופע, יעניקו הארגונים הירוקים פרס "גלובוס ירוק" לאנשים הפועלים למען הסביבה.
 
Comments