דור הפלמחים: לתכנן עם הסביבה

פורסם: 18 ביולי 2010, 12:25 על ידי: Sustainability Org

יזמי הנדל"ן חייבים להפנים שתוכניות המתעלמות מהאינטרס הציבורי הרחב ומההיבטים הסביבתיים הן תוכניות שאין להן קיום לטווח הארוך

אורנה אנג'ל | 15/7/2010 10:53
השבוע הצביעה הממשלה בעד הצעתו של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, לבחון מחדש את תוכנית כפר הנופש בפלמחים ולשלב בה שטח ציבורי פתוח. בתקופה שבה נדמה לא פעם כי לציבור הרחב אין דרך להתמודד מול תאוותנותם של יזמים לבנות ולפתח את רצועת החוף ההולכת ונעלמת לטובת מיעוט בעל אמצעים, הסיפור של פלמחים מהווה נקודת אור מעוררת תקווה.

לפני ישיבת הממשלה בנושא נשמעו טענות. לפיהן, ביטול תוכנית הבנייה בפלמחים - לאחר שכבר אושרה - יהיה תקדים מסוכן שיגרום ליזמים ולחברות להימנע מפרויקטים, מחשש לביטול התוכניות בדיעבד על ידי הממשלה. הייתה זו טענה שנועדה להפעיל לחץ בלתי הוגן על נציגי הציבור, וטוב שלא הכריעה את הכף בהצבעה האמורה.

יזמי הבנייה והנדל"ן בישראל חייבים להפנים שתוכניות בנייה ופיתוח המתעלמות מהאינטרס הציבורי הרחב ומההיבטים הסביבתיים הן תוכניות שאין להן קיום לטווח הארוך. הבנה זו מובילה כיום את עולם העסקים הגלובלי, וראוי שתחלחל גם לשוק הישראלי. מי שיבין זאת יוכל להתפתח, לשגשג ולהרוויח; מי שינהג בנכסי הציבור בחוסר אחריות ובחוסר הגינות יגלה שאין ביכולתו לקיים את תוכניותיו, גם אם אלו יהיו בשלב מתקדם של התהליך, וגם אם ביטולן יחייב את המדינה לפצות את היזמים שתוכניותיהם שונו או בוטלו.

הדרך להצלחה מתחילה בחשיבה ארוכת טווח

העיקרון שצריך להנחות את העוסקים בתחום הבנייה והיזמות הוא שמה שלא נבנה בדרך ראויה ונכונה - ממילא לא יכול להצליח לאורך זמן. זאת בגלל מאבקים ציבוריים, התנגדות של ארגונים סביבתיים או שינויי חקיקה ורגולציה. העיקרון המנחה הוא שהדרך להצלחה מתחילה בחשיבה ארוכת טווח ובהתחשבות בגורמים אנושיים וסביבתיים - גורמים שלא תמיד נלקחים בחשבון.

עם זאת, בישראל יש יזמים בתחום הנדל"ן והתשתיות המבינים את החובה להתחשב בציבור ובנכסיו, ומאמצים את תפיסת הקיימות כחלק מהתנהלותם העסקית. תפיסת הקיימות מאזנת בין שיקולים כלכליים, חברתיים-ציבוריים וסביבתיים, ובזירה הגלובלית כבר הבינו שזו הדרך היחידה לנהל פיתוח בר-קיימא.

גם הממשלה צריכה לשנות את דרכיה ולהחליט כי תתגמל התנהלות בת-קיימא ותהיה מחויבת למנוע עשייה שאינה כזו. הטמעת גישה זו תבטיח את עליית מספרם של יזמים שירצו לבנות ולפתח את הארץ בגישה בת-קיימא גם מבלי שיחויבו לכך.

אין עוד מקום לקבלת החלטות בחדרי חדרים
רשויות המדינה צריכות להגדיר מחדש את התנאים לזכייה במכרזים ואת המדדים להצלחתם של פרויקטים רחבי היקף. רק שינוי חיוני כזה יוכל להבטיח שתהליכי תכנון ובנייה אכן לוקחים בחשבון צורכי ציבור, שמירה על הסביבה והטבע וצרכים כלכליים של המשק. בנייה נכונה של המכרזים שמוציאים משרדי הממשלה והחברות הממשלתיות תבהיר שגם המדינה מתכוונת ברצינות לפיתוח ברקיימא, ותאפשר לכולנו ליהנות ממדינה שטוב יותר לחיות בה.

לסיום, ראוי גם להתייחס למאבק הציבורי שניהלו תושבי אזור חוף פלמחים והארגונים הסביבתיים. על כל העוסקים בתחום - יזמים, משקיעים, נציגי ציבור ואחרים - להיות קשובים לקולות האלה ולהבחין בעוצמתם. אנו חיים בעידן שבו אין עוד מקום לקבלת החלטות בחדרי חדרים, הרחק מעיניהם המבקרות של אזרחים מהשורה. זהו עידן שבו שקיפות והעברת מידע הן עובדה קיימת, ויש לשלבן בשיקולים ובדרכי ההתנהלות הן של המגזר הציבורי והן של זה הפרטי. זאת כדי להבטיח שהפרויקטים שבונים היום ימשיכו לשרת את הכלל לכל אורך תקופת קיומם.
Comments